Poduszka na miarę twoich potrzeb – jak ją dobrze wybrać?

Poduszka na miarę twoich potrzeb – jak ją dobrze wybrać?

Poduszka poduszce nierówna. Rola poduszki nie powinna ograniczać się wyłącznie do zapewnienia wygody oraz podparcia. Dobrze dobrana poduszka może wspierać zarówno komfort wypoczynku, jak i zdrowie oraz dobrą kondycję organizmu. Zwłaszcza jeśli borykasz się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, cierpisz na problemy z kręgosłupem lub prowadzisz siedzący tryb życia. Poznaj zalety stosowania poduszek ortopedycznych „od podszewki” i sprawdź, jak trafnie wybrać tą właściwą.

Spis treści:

1. Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

Poduszki mogą spełniać szereg różnych funkcji. Używamy ich do spania, siedzenia, wypoczynku i relaksu. Dobrze dobrana poduszka powinna być:

 • dopasowana do twoich potrzeb i dolegliwości zdrowotnych (jak np. ból kręgosłupa, niewydolność żylna czy refluks),
 • wygodna i elastyczna, zapewniająca odpowiednią pozycję i podparcie ciała (jak np. odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, stabilizację kręgosłupa czy nóg),
 • zaklasyfikowana jako wyrób medyczny (spełniać wymagania unijnych dyrektyw związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia i ochroną środowiska),
 • wykonana z antyalergicznych, bezpiecznych i certyfikowanych materiałów (jak np. pianka memory, Vita Rest® czy Oeko-Tex® Standard 100),
 • dostosowana do zaleceń specjalistów (m.in. lekarza, fizjoterapeuty, specjalistów Instytutu Matki i Dziecka – IMiD),
 • dopasowana do twoich osobistych preferencji.

2. Poduszka ortopedyczna – rodzaje i zastosowanie

Stosowanie poduszki ortopedycznej przynosi ulgę w dolegliwościach zdrowotnych oraz stanach wymagających szczególnej troski o zapewnienie właściwej pozycji ciała. 

Sen oraz odpoczynek odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Klasyczne, miękkie poduszki nie zawsze są w stanie zapewnić wsparcia w tym zakresie. Z pomocą przychodzą tutaj za to różnego rodzaju poduszki ortopedyczne.

Poduszka klin pod plecy

Poduszka ortopedyczna do spania

Na sen poświęcamy około ⅓ swojego życia. Wypoczynek nocny stanowi podstawę prawidłowej regeneracji organizmu. Poduszki ortopedyczne do spania wykazują działanie zarówno korygujące, jak i prozdrowotne – przynosząc długotrwałą ulgę w dolegliwościach, m.in. kręgosłupa i obręczy barkowej. Wpływają korzystnie na jakość snu, samopoczucie po przebudzeniu, niwelują trudności z zasypianiem i przebudzeniami nocnymi. 

Korzyści wynikające ze stosowania poduszek ortopedycznych do spania wynikają z ich specyficznego kształtu, zastosowanego w nich wypełnienia oraz odpowiedniego stopnia twardości.

Poduszki do spania dzielą się przede wszystkim na te o kształcie klasycznej poduszki oraz profilowane.

 • poduszka o tradycyjnym kształcie – polecana jest osobom, które nie lubią różnego rodzaju wyprofilowania pod kręgosłup szyjny czy wałków. Poduszka powinna zapewniać prawidłową wentylację przez całą noc (np. w dzięki systemowi mikrokanalików). Powinna optymalnie dopasowywać się do ciężaru głowy, zapewniać naturalne i neutralne podparcie dla szyi. Rozmiar poduszki, dla zwiększenia komfortu, warto dostosować do szerokości barków.
 • poduszka profilowana – dedykowana jest osobom preferującym spanie na boku. Znajduje zastosowanie przy problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, zapewniając anatomiczne i stabilne podparcie głowy. Warto, aby poduszka tego typu również zapewniała właściwą wentylację. Dodatkowym czynnikiem przy wyborze może być możliwość regulacji wysokości poduszki. Tak, jak w przypadku poduszek tradycyjnych, szerokość poduszki profilowanej powinniśmy dostosować do szerokości barków.

Na szczególną uwagę zasługuje poduszka klin antyrefluksowy do spania, pomocna w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, w tym palącej zgagi i niestrawności. Poduszka ta znajduje zastosowania również dla kobiet w ciąży, które często zmagają się z tą dolegliwością.

Poduszka ortopedyczna do siedzenia i wypoczynku

Poduszki ortopedyczne świetnie sprawdzają się jako wygodne podparcie pleców w trakcie siedzenia przy biurku lub czytania książek w fotelu. Można po nie sięgnąć także w trakcie odpoczynku w pozycji leżącej na kanapie.

Rodzaje poduszek ortopedycznych do siedzenia i wypoczynku:

 • klin pod plecy – uniwersalna poduszka klin doskonale sprawdza się jako poduszka pod plecy lub jako poduszka klinowa do czytania. Zapewnia wygodną pozycję ciała i stabilne podparcie dla kręgosłupa.
 • poduszka w kształcie klina do siedzenia – pomaga w łatwy sposób przyjąć prawidłową pozycję siedzącą. Stosowanie poduszki tego typu pomaga rozluźnić mięśnie pleców i zniwelować odczuwane bóle kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna pod nogi

Poduszka ortopedyczna pod nogi to innowacyjne rozwiązanie dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia, jak niewydolność żylna czy zakrzepica. Jako poduszka relaksacyjna pod nogi stanowi również doskonały wybór dla osób zdrowych, stawiających na komfort, wygodę i uczucie lekkości nóg.

Rodzaje poduszek ortopedycznych pod nogi:

 • podstawa elewacyjna – jej walory z pewnością docenią osoby spędzające większą część dnia w pozycji siedzącej. Podstawa elewacyjna znosi uczucie ciężkich nóg, przywracając im lekkość i wspierając prawidłowe krążenie krwi. Poduszka anatomicznie dopasowuje się do podudzi. Może być stosowana jako poduszka rehabilitacyjna pod nogi, w tym jako poduszka po operacjach nóg (naczyniowych oraz ortopedycznych), a także jako poduszka na żylaki.
 • poduszka wałek pod nogi – ułożona pod kolanami odciąża stawy kolanowe i biodrowe, zapewniając prawidłowe ułożenie miednicy. Używanie poduszki pozwala odciążyć tkanki przykręgosłupowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Poduszka wałek pod nogi znajduje zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia schorzeń wywołujących ból oraz przykurcze stawów. Może być wykorzystywana w prewencji i leczeniu wspomagającym zespołów bólowych,  po urazach i operacjach.
 • klin ortopedyczny pod nogi – klin elewacyjny pod nogi jest przydatny w celu uśmierzenia bólu, łagodzenia obrzęku nóg oraz dolegliwości związanych z żylakami. 
 • Szyna Brauna – to specjalistyczna poduszka pod nogi. Zapewnia stabilne ułożenie nóg w pozycji leżącej. Znajduje zastosowanie jako podstawka pod nogę, po różnego rodzaju zabiegach medycznych. Sprawdza się m.in. jako poduszka po operacji nogi, w tym poduszka po operacji kolana. Może być stosowana jako poduszka rehabilitacyjna pod nogi, wspomaga leczenie obrzęku kończyn dolnych.

Podstawa elewacyjna

3. Poduszka ciążowa wielofunkcyjna

Ciąża jest dla przyszłych mam okresem radości, pojawia się w nim jednak wiele wyzwań. Zwiększone obciążenie organizmu sprzyja odczuwaniu bólu i dyskomfortu. Poduszka ortopedyczna dla kobiet w ciąży powinna niwelować dolegliwości oraz zapewnić możliwość ułożenie się w wygodnej pozycji podczas snu. Dla kobiet w ciąży szczególnie sprawdzi się wałek między nogi. To poduszka ciążowa wielofunkcyjna. Stosowanie wałka zapewnia prawidłowe i stabilne podparcie dla głowy, rosnącego brzucha oraz stawów kolanowych. Może być również wykorzystany jako poduszka pod nogi bądź wałek zagłówek.

Poduszka wałek między nogi

Dla przyszłych mam pomocna może być także poduszka pod brzuszek. Używanie jej w trakcie snu zapewnia właściwą stabilizację, daje uczucie komfortu i bezpieczeństwa.

4. Wybieraj świadomie

Wybierając poduszkę „do zadań specjalnych”, warto dobrze dopasować ją do swojego stanu zdrowia oraz osobistych preferencji. 

Pamiętaj, że zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i twój komfort powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli oczekujesz profesjonalnego wsparcia przy wyborze bądź potwierdzenia wybranej przez ciebie opcji – nie wahaj się skorzystać się z pomocy ekspertów i liderów branży. Szeroki wybór bezpiecznych, certyfikowanych klinów i poduszek ortopedycznych znaleźć możesz m.in. na stronie https://badumshop.com/pl/57-poduszki-pod-nogi-pod-plecy

Nie czekaj bezczynnie – wybierz poduszkę na miarę twoich potrzeb już dziś.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.