Problemy ze snem u seniorów. Jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze snem u seniorów

Seniorzy często mają problemy ze snem. Bezsenność w tej grupie wiekowej jest powszechnym problemem. Mniejsza aktywność życiowa sprawia, że organizm nie potrzebuje ośmiu godzin snu na regenerację. Stąd poranne wstawanie i niemożność „dospania” do późniejszej godziny. Ale to nie wszystko. Zmiana rytmu dnia, problemy natury psychicznej, niższy poziom melatoniny – wszystko to sprawia, że na emeryturze mierzymy się z trudnościami ze snem. Jak sobie z nimi poradzić i co robić, by znów przespać całą noc? Podpowiadamy.

Zadbać o higienę snu

Na pierwszym miejscu jest zadbanie o higienę snu. Zagadnienie to dotyczy nie tylko seniorów, ale wszystkich, którzy zmagają się z bezsennością. Kluczem do sukcesu jest zmiana codziennych nawyków. Wieczorem należy unikać ciężkostrawnych posiłków, mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Każdego dnia warto fundować sobie dawkę aktywności fizycznej, która sprawi, że wieczorem łatwiej nam będzie zasnąć. Do tego odpowiednie przygotowanie sypialni – pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone, dobrze wyciemnione, by nie docierały do nas światła ulicznych latarni. Przynajmniej godzinę przed planowanym pójściem spać rezygnujemy z używania smartfonów, oglądania telewizji czy siedzenia przed ekranem komputera. Mózg musi mieć czas na przejście w stan spoczynku.

Melatonina dla seniorów

Zaburzenia rytmu snu u osób starszych często są wywołane niskim poziomem hormonu snu – melatoniny. Z wiekiem jej poziom w organizmie spada. Dlatego też warto dostarczać ją od zewnątrz. Może być bezpiecznie stosowana u wszystkich powyżej 55 roku życia bez ryzyka uzależnienia. Melatonina lek nie wykazuje również działania cholinolitycznego, adrenolitycznego i przeciwhistaminowego. Stosowanie tej substancji pozwala uregulować rytm dnia, umożliwiając odżywczy, spokojny wypoczynek nocny. Oczywiście oprócz stosowania leku należy również przestrzegać zaleceń dotyczących higieny snu. Takie wielotorowe działanie z pewnością ułatwi zasypianie i pozwoli skutecznie zmierzyć się z uciążliwą bezsennością.

Tricki na bezsenność

Seniorzy – z racji większej ilości wolnego czasu – mogą sobie pozwolić na nieco powolniejszy tryb życia. Jednym z jego elementów są drzemki, które tak lubimy ucinać sobie w ciągu dnia. A wypoczęty organizm nie jest senny wieczorem. W miarę możliwości unikajmy więc spania w dzień, by odpowiednio „zmęczyć się” przed udaniem się na spoczynek. Warto też zastosować kilka tricków, które mogą mieć wpływ na poprawę komfortu zasypiania. Po pierwsze – nie spoglądajmy nerwowo na zegarek, czekając, kiedy nadejdzie sen. Jeśli długo nie możemy zasnąć, wyjdźmy z łóżka. Nie spędzajmy w nim również czasu w ciągu dnia. Codziennie rano starajmy się wstawać o podobnej porze. Wszystko to pozwoli wyregulować naturalny, dobowy rytm i ułatwi zasypianie.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.