Relaks na łonie natury jest najlepszym sposobem na odreagowanie stresu i nabranie dystansu do wielu sytuacji dnia codziennego. Bez względu na to czy wychodzisz na spacer, do ogrodu czy do parku, wypoczywając w otoczeniu przyrody, automatycznie odcinasz się od swoich problemów. Jakie formy przybiera relaksujące obcowanie z naturą? W jakich miejscach można odzyskać spokój i wyciszenie? Sprawdźmy to!
Kontakt z przyrodą ma wiele twarzy!
Aby oderwanie się od codzienności byłe skuteczne, pierwszym krokiem jest wyłączenie telefonu i innych urządzeń zakłócających spokój. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak należy wypoczywać w naturze, gdyż każdy z nas ma na to swój własny sposób. Dla jednych wystarczy stół ogrodowy i biesiada z rodziną, słuchanie śpiewu ptaku zza uchylonego okna, przeglądanie przyrodniczych albumów, a nawet odchwaszczanie ogródka. Bycie blisko natury ma wiele definicji!
Przebywanie na terenach zielonych zapewnia nam solidną dawkę pozytywnych endorfin. Jednak, aby poczuć ich zbawienny wpływ, nie musisz być posiadaczem działki rekreacyjnej ani też ogromnego ogrodu. Wystarczy krótka wycieczka rowerowa do lasu lub nad rzekę, by pozbyć się napięcia i złego samopoczucia.
Relaks z naturą w tle — korzyści dla zdrowia
Każdy z nas przytłoczony codziennymi obowiązkami potrzebuje oddechu. Wybierając relaks z naturą, możemy realnie odpocząć. Dla wielu z nas już samo oglądanie dokumentalnych filmów przyrodniczych powoduje spadek stężenia kortyzolu we krwi, co z kolei przyczynia się do poprawy funkcji fizjologicznych i umysłowych.
Wypoczynek w otoczeniu natury staje się dobrą okazją do uprawiania różnych form aktywności fizycznej. Piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, pływanie w jeziorze czy prace w ogrodzie – połączenie relaksu z ruchem na świeżym powietrzu to inwestycja w nasze zdrowie, dobre samopoczucie i jakość życia.
Jak odpoczywać w naturze?
Współczesne życie w mieście wiąże się z nieustannym pośpiechem, stresem i hałasem. Poprzez wypoczynek blisko natury jeszcze bardziej stajemy się jej częścią, dlatego na otwartej przestrzeni tak szybko odzyskujemy równowagę. Plaża, góry, jeziora, piknik na łące, wycieczki krajoznawcze — wypoczywanie w zgodzie z naturą należy do najefektywniejszych form spędzania wolnego czasu.
Relaksujące obcowanie z naturą, w zależności od miejsca wypoczynku, daje pretekst do wielu aktywności, takich jak:
- w lesie — oddychanie świeżym powietrze, słuchanie szumu drzewu, śpiewu ptaków, obserwowanie przyrody, zbieranie grzybów i leśnych owoców;
- nad rzeką, jeziorem lub morzem — zażywanie kąpieli w wyznaczonych miejscach, zabawy na plaży, opalanie;
- w ogrodzie — relaks na leżaku lub hamaku, prace w ogrodzie, kąpiele w basenie, gra w badmintona, siatkówkę, koszykówkę;
- wycieczka rowerowa — aktywność łącząca podziwianie lokalnych krajobrazów z piknikiem w malowniczej części regionu;
- plac zabaw i siłownie pod chmurką — korzystanie z ogólnodostępnych obiektów rekreacyjno-sportowych pozwala zadbać o tężyznę fizyczną;
Ze stricte medycznego punktu widzenia, pozostawanie w łączności z otaczającą przyrodą obniża ciśnienie krwi, odpręża, dotlenia, wspomaga koncentrację, stymuluje produkcję witaminy D, wzmacnia układ odpornościowy oraz poprawia kondycję fizyczną.
Bliskość natury pomaga zresetować umysł i naładować baterie. Bez względu na to, czy wypoczywasz w ogrodzie, lesie, nad morzem czy w górach — każda chwila spędzona w otoczeniu przyrody jest warta zapamiętania i należy tylko do Ciebie. Ciesz się nią!
Artykuł sponsorowany