Opiekun medyczny – zawód idealny dla chcących nieść pomoc!

Opiekun medyczny – zawód idealny dla chcących nieść pomoc!

Dla wielu osób źródłem satysfakcji w pracy zawodowej jest możliwość niesienia pomocy i wsparcia potrzebującym. Jednym z zawodów pozwalających na realizację tego celu jest opiekun medyczny. Czym dokładnie się zajmuje i co zrobić, by móc rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Czym zajmuje się opiekun medyczny?

Zawód opiekuna medycznego został wyodrębniony w 2007 r. Jest to zatem stosunkowo młoda profesja. Jednocześnie już teraz można zaobserwować spory popyt na usługi specjalistów wykonujących ten zawód, a szacuje się, że w przyszłości z pomocy opiekuna medycznego będzie korzystać jeszcze więcej osób – ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa. 

Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jego głównym zadaniem jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych. Opiekunowie medyczni świadczą usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze, wykonują wybrane czynności medyczne, a od niedawna także pobierają krew, podają leki w formie iniekcji podskórnej czy przeprowadzają ćwiczenia fizjoterapeutyczne w oparciu o metodę Hoppe’a. 

Jakie predyspozycje przydadzą się w zawodzie opiekuna medycznego?

Ze względu na rodzaj obowiązków i pracę z osobami chorymi i niesamodzielnymi, w zawodzie opiekuna medycznego najlepiej sprawdzą się osoby chcące nieść pomoc innym i odczuwające satysfakcję z możliwości wsparcia podopiecznego. To doskonała ścieżka zawodowa dla osób wrażliwych i empatycznych, przejmujących się losem drugiego człowieka. Niezbędna jest również umiejętność dobrej komunikacji z podopiecznym. Osoby borykające się z licznymi schorzeniami, mającymi zazwyczaj ogromny wpływ na ich samopoczucie i stan psychiczny, mogą mieć trudności z wyrażeniem swoich potrzeb; dodatkowo niektóre choroby mogą również uniemożliwiać skuteczną komunikację ze strony podopiecznego (mowa chociażby o chorobie Alzheimera). Z tego względu niezwykle istotne jest, by opiekun medyczny nie tylko potrafił porozumieć się z podopiecznym, ale też – by wykazywał się ogromną cierpliwością i zrozumieniem. 

Kto może zostać opiekunem medycznym? Kurs opiekun medyczny

Aby móc pracować w zawodzie opiekuna medycznego, trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Kurs opiekuna medycznego będzie jednak w tym przypadku niewystarczający – zgodnie z przepisami, kształcenie w tym zawodzie może odbywać się wyłącznie w trzysemestralnych szkołach policealnych. Kierunek Opiekun medyczny prowadzi m.in. Żak. Z ofertą kształcenia można zapoznać się na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny

Gdzie może pracować opiekun medyczny?

Jakie perspektywy zawodowe czekają na przyszłych opiekunów medycznych? Osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania tego zawodu z powodzeniem znajdą pracę m.in. w domach opieki, domach i ośrodkach pomocy społecznej czy w hospicjach. Oprócz tego opiekunowie medyczni pracują także w szpitalach, środowiskowych domach samopomocy, sanatoriach i jednostkach prowadzących grupy wsparcia. Nie można też zapominać o tym, że opiekunowie medyczni często świadczą usługi dla osób prywatnych; zazwyczaj zatrudnia ich rodzina chorego. Tym samym osoby, które zdecydują się na kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego, nie muszą obawiać się problemów ze znalezieniem pracy.

Artykuł sponsorowany

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.