Jaka dieta przy nadczynności tarczycy? Wszystko, co musisz wiedzieć

dieta na nadczynność tarczycy

Na nadczynność tarczycy choruje w Polsce od około 1 do 2% dorosłych (głównie kobiety w przedziale wiekowym 20-40). Choć podstawą radzenia sobie z tą chorobą jest farmakoterapia, to istotne znaczenie dla zdrowia ma też odpowiednio zbilansowana dieta. Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy, jakie są zalecenia ekspertów w tym zakresie.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Objawy są bardzo różnorodne i nie u każdej osoby będą takie same. Najczęstsze symptomy to jednak:

  • drżenie rąk,
  • tachykardia, czyli szybkie bicie serca, 
  • powiększenie tarczycy,
  • zmiany skórne, np. wypadanie włosów,
  • problemy ze snem,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
  • biegunki,
  • zaburzenia metaboliczne.

Częstym objawem jest też utrata masy ciała wynikająca ze zwiększenia tempa metabolizmu. Dlatego dieta przy nadczynności tarczycy musi być odpowiednio dopasowana, aby uchronić przed nadmiernym schudnięciem.

Więcej o diecie na nadczynność tarczycy znajdziesz na stronie: https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/nadczynnosc-tarczycy/.

dieta na nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy a dieta przed wyrównaniem hormonów

Jak wspomnieliśmy, jednym z objawów nadczynności tego narządu jest nadmiar hormonów tarczycowych, co skutkuje znaczącym przyspieszeniem tempa przemiany materii i to nawet o 40%. Doprowadza to do szybkiej utraty masy ciała, a także niedożywienia.

Właśnie dlatego, zanim hormony zostaną uregulowane, rekomenduje się wdrożenie do diety wysokokalorycznych produktów. Ale produktów zdrowych, bogatych w składniki odżywcze, nie zaś wysokokalorycznych fast-foodów.

W jakie produkty powinna więc obfitować dieta na nadczynność tarczycy na tym etapie? 

Przede wszystkim różnego rodzaju orzechy i wysokie jakości masła orzechowe, pestki oraz nasiona, gorzką czekoladę z wysoką zawartością kakao, oliwę z oliwek, a także owoce takie jak banany.

Warto skonsultować się także z dietetykiem, który wskaże, ile kalorii dostarczać sobie każdego dnia, aby zapobiec szybkiemu chudnięciu.

dieta na nadczynność tarczycy

Dieta po unormowaniu hormonów tarczycowych – makroskładniki

W momencie, gdy hormony tarczycowe zostaną unormowane, można wrócić do jedzenia takiej liczby kalorii, jaka jest zgodna z normalnym zapotrzebowaniem.

Jak wówczas powinna wyglądać dieta przy nadczynności tarczycy i jakie składniki są w niej kluczowe? 

Warto zacząć od białka. Ze względu na przyspieszony metabolizm, pojawia się też ryzyko utraty masy mięśniowej. Stąd też białko odgrywa tak istotną rolę w diecie na nadczynność tarczycy. Najlepiej czerpać je z takich źródeł jak chude mięso (kurczak i indyk), jajka, a także rośliny strączkowe. 

Jeśli chodzi o węglowodany, to warto oczywiście postawić na złożone. Chodzi tutaj o pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, różnego rodzaju kasze, a także płatki owsiane. Nie można zapomnieć też oczywiście o warzywach oraz owocach, zwłaszcza jagodowych, które mają moc antyoksydantów.

Natomiast w przypadku tłuszczów najlepiej postawić na produkty takie jak oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki oraz awokado. 

dieta na nadczynność tarczycy

Składniki niezbędne w diecie przy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy może prowadzić do utraty masy kostnej, dlatego warto włączyć do diety produkty bogate w wapń oraz witaminę D. W przypadku tej ostatniej rekomendowana jest suplementacja i to właściwie u każdego z nas (ze względu na szerokość geograficzną Polski). Niemniej jednak uprzednio warto zbadać poziom witaminy D w organizmie, gdyż zdarza się, że niezbędna jest wyższa dawka, aby wyrównać niedobory.

Kolejnym szczególnie istotnym składnikiem w diecie przy nadczynności tarczycy jest magnez. Hormony tarczycy w sposób istotny oddziałują na układ nerwowy, stąd też warto, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty szczególnie bogate w ten składnik. Chodzi tutaj m.in. o orzechy, czekoladę, a także produkty pełnoziarniste.

Nie możemy zapomnieć również o przeciwzapalnych kwasach omega-3. Rekomendowana, dzienna ilość to 600 mg kwasów EPA oraz DHA. Ich dobrym źródłem są ryby, natomiast w przypadku nadczynności tarczycy zaleca się, aby w ciągu tygodnia spożywać je 2-3 razy.

dieta na nadczynność tarczycy

Czego unikać w diecie na nadczynność tarczycy?

Z jadłospisu osoby, która choruje na nadczynność tarczycy, powinno się wyeliminować produkty o wysokim stopniu przetworzenia, napoje energetyzujące, słone przekąski, a także mocną kawę oraz herbatę.

Należy unikać także produktów z wysoką zawartością jodu, co oczywiście nie oznacza, że nie należy jeść ryb i owoców morza. Warto jednak, aby ilość jodu w codziennej diecie nie przekraczała 150 μg dziennie.

Podsumowanie

Samodzielne skomponowanie odpowiednio zbilansowanej diety przy nadczynności tarczycy może być trudne. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia dietetyka klinicznego, który ułoży dietę dopasowaną do naszego stanu zdrowia i potrzeb. Takie wsparcie, w pełni online, oferuje także Centrum Respo, które wspiera nie tylko osoby chcące zrzucić niechciane kilogramy, ale również te mające różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.