Olej kokosowy. Najzdrowszy olej świata?

Olej kokosowy. Najzdrowszy olej świata?

Olej kokosowy będzie pozyskiwany z miąższu kokosa w ramach jego mechanicznego wyciskania. Taki olej pozyskiwany jest delikatnie i charakteryzuje się również takim delikatnym smakiem. Jest to produkt w 100% naturalny posiadający charakterystyczny zapach kokosa. W temperaturze do 25 stopnie Celsjusza ma postać stałą i może przypominać smalec. Jeśli temperatura będzie wyższa tak jak na przykład latem olej będzie się zamieniał w ciecz. Jest to całkowicie naturalne, dlatego nie trzeba się takiej zmiany obawiać. Mimo przejścia w stan płynny olej jest nadal tak samo doskonały i nie traci nic ze swoich właściwości smakowych czy zdrowotnych. 

Olej kokosowy Tłuszcz nasycony

Świat medyczny obecnie boryka się z tym, że coraz więcej osób ma problemy z chorobami sercowo – wieńcowymi. Najczęściej lekarze widzą przyczynę takiego stanu rzeczy, w tym, że w naszych posiłkach znajduje się nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych. To one według lekarzy odpowiadają za wysoki poziom cholesterolu, zawały czy udary. Czy w rzeczywistości tak będzie czy tylko do tłuszczy nasyconych będzie to zależeć? Ogólnie tego rodzaju tłuszcze charakteryzują się tym, że są albo długo, albo średnio łańcuchowe. To ta właśnie cecha będzie decydować o tym, że kwasy o średnim łańcuchu są lepiej trawione i szybko przetworzone na energię. Kwasy z długim łańcuchem będą natomiast tworzyć niekorzystną dla nas tkankę tłuszczową. 

Olej kokosowy to produkt, który ma średniej długości łańcuchy kwasów tłuszczowych i to właśnie decyduje o tym, że jest to produkt, który ma działanie prozdrowotne i będzie można odróżnić go od innych kwasów tłuszczowych, które znajdować się będą olejach albo mięsie. 

Olej kokosowy w walce z nadwagą

Pewnie każdy marzy o tym, by mieć piękną sylwetkę i wyglądać szczupło. Dlatego co rusz szukamy dla siebie jakichś rozwiązań, dzięki którym walka z nadwagą stanie się łatwiejsza i będzie przynosić więcej pozytywnych efektów. I tutaj powiemy prawdziwą sprzeczność a więc to, że olej może działać właśnie na naszą szczupłą sylwetkę. Jeśli będziemy spożywać olej kokosowy to nasza przemiana materii zostanie znacząco zwiększona. Przez swoją budowę będzie on zmieniany praktycznie natychmiast w energię a to sprawia, że niewiele będzie go w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. A na tym przecież najbardziej nam zależy, by tej tkanki było jak najmniej. Olej kokosowy może się więc stać dla naszego organizmu doskonałym źródłem energii a jednocześnie zwiększy wydolność naszego organizmu i sprawi, że spalanie tłuszczy stanie się łatwiejsze. Takie rozwiązanie będzie więc idealne dla tego kto chce się nieco odchudzić. 

Olej kokosowy. Właściwości zdrowotne.

W ostatnim czasie możemy zobaczyć nawet pewne badania medyczne, które pokazują nam, że olej kokosowy może pozytywnie działać na nasz organizm, ponieważ inaczej niż inne kwasy tłuszczowe nasycone nie będzie powodował zwiększonego poziomu cholestrolu, który często staje się przyczyną chorób serca. Można więc przyjąć, że dzięki temu będzie to pozytywny aspekt przyjmowania takiego oleju, niektórzy jednak podkreślają, że badania nie są ostateczna i badana była zbyt mała grupa osób. 

Warto jednak zainteresować się przede wszystkim mieszkańcami Oceanii, gdzie właśnie tłuszcz nasycony w postaci oleju kokosowego jest powszechnie wykorzystywane. Okazało się, że amerykańscy lekarze swoimi badaniami byli w stanie wykazać, że osoby, które spożywają kokosy są szczuplejsi, a dodatkowo w tym regionie, gdzie takie oleje się spożywa praktycznie nie istnieje problem chorób układu krążenia. Powszechnie dostępne są więc opisy badań, które mają nam dawać znak, że olej kokosowy może mieć dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszego serca.

Takie kwestie, które warto wspomnieć odnośnie tego oleju będą następujące:

- olej kokosowy będzie chronił serce oraz tętnice przed uszkodzeniami, które mogą wywoływać różne bakterie czy wirusy. Można dzięki nim usuwać przyczynę uszkodzeń w tętnicach, olej będzie dalej chronił tętnice przed pogłębieniem zniszczeń 
- zmniejsza tendencje do tworzenia się skrzepów krwi 
- nie będzie powodował wysokiego poziomu cholesterolu 
- wpływa na regulowanie pracy serca, zmniejsza ciśnienie

Jaki olej koksowy kupić?

Kupować powinno się tylko i wyłącznie produkty ekologiczne, które są tłoczone na zimno a nie rafinowane. Tylko ten olej tłoczony na zimno będzie miał wszystkie zdrowotne oraz odżywcze składniki. Inne produkty są tylko jako tłuszcz do smażenia i nie mają swojej pozytywnej wartości. Trzeba pamiętać również, że tłuszcz palmowy czy kokosowy to inne produkty i nie będą to oleje kokosowe, dlatego na ich stosowanie należy uważać, ponieważ nie są to produkty zdrowe. 

Tłuszcz kokosowy to pochodna rafinacji oleju kokosowego a więc jego podgrzewania w wysokiej temperaturze. Taki tłuszcz jest znacząco tańszy i niektórzy producenci starają się nam go zaoferować jako produkt, który będzie podobny do oleju. W rzeczywistości nie ma takiej wartości jak olej kokosowy tłoczony na zimno, dlatego trzeba uważać na takie praktyki niektórych firm wprowadzających takie tłuszcze do sprzedaży.

Źródła zdjęć:
https://www.instagram.com/bilyalova_sveta/
https://www.instagram.com/vimu_zeid/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.