Propolis to rozwiązanie znane i cenione już od wieków. Jego właściwości imponują swoją różnorodnością, mamy więc do czynienia z produktem, który z powodzeniem może być stosowany między innymi podczas leczenia odleżyn, oparzeń oraz owrzodzeń, w walce z trudno gojącymi się ranami, a także jako środek wspomagający w leczeniu wrzodów żołądka oraz przewlekłych schorzeń związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.
Propolis – właściwości zdrowotne
Propolis cieszy się uznaniem również jako środek wspomagający leczenie przeziębień i stanów zapalnych, z powodzeniem można więc stosować go między innymi w odniesieniu do chronicznych nieżytów gardła oraz nawracających angin. Gdy przyjmuje postać czopków, staje się środkiem wykorzystywanym przez ginekologów oraz lekarzy odpowiedzialnych za leczenie hemoroidów, nie można przy tym zapominać, że jest niezastąpiony wówczas, gdy pojawia się konieczność podniesienia skuteczności działania antybiotyków.
Czy propolis uczula?
W handlu propolis występuje pod przynajmniej kilkoma postaciami, mamy więc do czynienia między innymi z kroplami, maścią, drażetkami, czopkami, a nawet z mieszaniną z miodem. Jego właściwości prozdrowotne nie budzą wątpliwości, należy jednak liczyć się z tym, że u niektórych osób propolis może wywoływać reakcję alergiczną organizmu. Już choćby dlatego przed pierwszym użyciem propolisu wskazane jest przeprowadzenie testu polegającego na rozprowadzeniu preparatu w zgięciu ramienia. Pojawienie się miejscowego zaczerwienienia sugeruje, że należy zrezygnować ze stosowania propolisu.
Jak i kiedy stosować propolis?
Rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest miód wzbogacony propolisem. W takim przypadku najczęściej stosowane jest stężenie 1 procenta propolisu w miodzie. Preparat taki jest stosowany zwłaszcza wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się leczenie dzieci, nie wolno im bowiem podawać roztworów alkoholowych. Miód propolisowy najczęściej używany jest w sposób charakterystyczny dla zwykłego miodu, może więc służyć już choćby do smarowania nim kromki pieczywa. Pod taką postacią propolis wspomaga między innymi leczenie angin oraz innych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Jak dawkować propolis?
Dawkowanie propolisu jest uzależnione od wieku pacjenta, jeśli więc mamy do czynienia z dziećmi i młodzieżą do lat czternastu najczęściej podaje się go dwa razy dziennie po jednej łyżeczce. Dorośli również mogą stosować propolis dwa razy w ciągu dnia, w ich przypadku jednak najlepszym rozwiązaniem jest łyżka stołowa preparatu podawana pół godziny przed jedzeniem.