Kurzajki to niezwykle popularny problem na dziecięcej skórze. Nie ma co się dziwić, malce nie często dbają o odpowiedni poziom higieny, a zarazić się nimi jest naprawdę bardzo prosto, ponieważ atakują szybko i skutecznie. Na szczęście kurzajki na stopie u dzieci są tematem bardzo dobrze poznanym, więc sprawnie i wygodnie się je leczy. Zanim jednak do tego się przejdzie, warto co nieco dowiedzieć się, czym one tak właściwie są, a także jaki jest powód ich powstawania. Innymi słowy, co warto wiedzieć o kurzajkach u dzieci?
Czym są kurzajki?
Zanim przejdzie się do tego, jak leczyć kurzajki, czy też, jaki jest powód ich powstawania, najpierw warto dowiedzieć się zupełnych podstaw, czyli czym one tak naprawdę są? Kurzajka to nic innego jak tylko niezbyt estetyczna narośl, która może przypominać klasyczne odcinki. Maj dość szorstką powierzchnię, a ich właścicielowi potrafią dać mocno w kość, ponieważ wnikają głęboko w skórę, czym wywołują stan zapalny. Szczególnie bolesne są w stopach, ponieważ naciskający na nie ciężar ciała sprawia naprawdę duży ból. Mogą się one pojawiać pojedynczo lub też w grupie kilku sztuk. Co bardzo dane, są one zaraźliwe.
Gdzie mogą pojawić się kurzajki? Najczęściej obecne są one na stopach, choć spotkać je można również na dłoniach, czy też na palcach. Szczególnie na nich mogą wywołać spore kłopoty, gdy wrosną pod paznokieć i zaczną go podnosić. Wywołuje to naprawdę ogromny ból.
Skąd się biorą kurzajki?
Jak więc widać po powyższym opisie, kurzajki to naprawdę bardzo poważny i co najgorsze bolesny problem. Ich obecność stanowi duże wyzwanie dla dorosłego, a dla dziecka jest naprawdę trudne do zniesienia.
Jaki jest jednak powód i źródło ich powstawania? Odpowiedzialne są za nie wirusy brodawczaka ludzkiego, czyli popularne HPV. Co bardzo ciekawe, na świecie jest ogromna ilość odmian tego wirusa, co skutkuje dużą ilością typów brodawek, których niestety nie da się wszystkich leczyć.
Sprawdź też: wady stóp u dzieci
W jaki sposób można się zarazić takim wirusem? Potrzebny jest do tego bezpośredni z nim kontakt. Jak się okazuje, niekoniecznie musi on nastąpić poprzez dotykanie skóry, lecz można zarazić się także poprzez korzystanie z tego samego ręcznika, a nawet pływanie w tej samej wodzie w basenie.
Dlaczego kurzajki dotykają dzieci?
Jak się ostrożnie szacuje, aż około 15% dzieci miało lub nadal ma problem z kurzajkami. Nie tylko na stopach, lecz również na innych częściach ciała. Co na to wpływa?
Zdecydowanie najczęściej dochodzi do zarażenia u dzieci, które posiadają obniżoną odporność ciała, czy też u tych, które żywione są nieprawidłową dietą. Nie da się ukryć, że przyczynia się do tego także nieco inne podejście dzieci do higieny, oraz przede wszystkim bardzo bliski ich kontakt z rówieśnikami. Dzielenie się przykładowo jedzeniem czy też zabawkami jest na porządku dzienny, a to może znacznie podnosić ryzyko zarażenia się od kolegi czy też koleżanki.
Kurzajki na stopie jak sie pozbyc?
Warto jednak zadać sobie zdecydowanie najważniejsze pytanie odnośnie kurzajek u dzieci, czyli w jaki sposób można się ich szybko i sprawnie pozbyć? Co trzeba wiedzieć o kurzajkach, zanim przejdzie się do procesu leczenia?
Na samym początku trzeba się dowiedzieć, że podczas szukania odpowiedniej metody leczenia kurzajek u dzieci, z pewnością trafi się na ich dziesiątki różnych rodzajów. Co najciekawsze, każda z nich może być skuteczna, lecz niewielkie są szanse, że będzie skuteczna w stu procentach. Wynika to z ogromnej ilości różnych odmian wirusa, który wywołuje zakażenie.
Jakie jednak konkretnie metody można polecić? Na ogół kurzajka na stopie u dziecka bardzo dobrze reaguje na lapisowanie. Polega to na przykładaniu do kurzajki specjalnego lapisowego patyczka. Innym wartym uwagi sposobem jest smarowanie stopy specjalnym żelem aptecznym, czy też płynem lub maścią na kurzajki.
Często jednak takie metody na niewiele się zdają i trzeba sięgnąć po sposoby fachowców. W tym celu najlepiej udać się z dzieckiem do dermatologa. Co można zastosować w jego gabinecie? Przede wszystkim dużą skutecznością i popularnością z tego powodu cieszy się zamrażanie kurzajki ciekłym azotem. Jeśli i to zawiedzie, można skorzystać ze specjalnego zabiegu, który polega na wstrzyknięciu do wnętrza kurzajki substancji o nazwie bloemecyna. Jest to bardzo skuteczny, choć niezwykle bolesny zabieg, więc u dzieci powinno się go stosować jedynie w ostateczności, gdy wszystko inne zawiedzie i nie będzie innego rozwiązania.
Podsumowanie
Choć problem kurzajek u dzieci jest powszechny, to jednak nie ma niestety w dalszym ciągu jednej i w pełni skutecznej metody pozbywania się ich. Z pewnością nie można tego problemu bagatelizować i gdy tylko nasze dziecko stanie się ofiarą kurzajki, czym prędzej trzeba je od niego uwolnić.
Więcej porad na temat zdrowia stóp oraz butów dziecięcych znajdziesz w sklepie Centrum Obuwia Dziecięcego "Krasnal": https://e-butydladzieci.pl/blog