Kurkuma to przyprawa od dawna wykorzystywana w zarówno w kuchni, jak i medycynie Dalekiego Wschodu, jak wykazały badania naukowe, zachorowalność na raka wśród Hindusów jest o wiele mniejsza, niż w krajach Europy czy Ameryki. Mieszkańcy Indii chorują na raka płuc 8 razy rzadziej, 9 razy rzadziej na raka okrężnicy, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerek. Niezwykłe właściwości kurkumy stały się przedmiotem badań wielu naukowców na całym świecie. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, dlaczego warto włączyć kurkumę do swojej diety. Poznaj 5 niezwykłych właściwości kurkumy.
Czym jest kurkuma?
Kurkuma to przyprawa pochodząca z Indii. To sproszkowany korzeń rośliny podobnej do imbiru zwanej ostyżem. Właściwości barwiące kurkumy znane były już 600 r. p.n.e. Przyprawa ta wchodzi w skład curry, musztardy i sosu Worcestershire. Kurkuma jest stosowana w przemyśle spożywczym jako barwnik o numerze E100.
Antynowotworowe właściwości kurkumy
Swoje cudowne właściwości kurkuma zawdzięcza związkowi o nazwie kurkumina. To polifenol wykazujący silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Liczne badania naukowe potwierdziły skuteczność kurkumy w leczeniu stanów zapalnych.
2. Kurkuma pomaga na dolegliwości trawienne
Kurkuma ma właściwości żółciopędne, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych, a także działa rozkurczająco. Jest składnikiem preparatów wspomagających trawienie.
3. Kurkuma zwalcza infekcje i wzmacnia odporność
Amerykańscy naukowcy z Oregon State University oraz badacze z uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że kurkumina podnosi poziom katelicydyny – peptydu, który zapobiega infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym.
4. Kurkuma uśmierza ból
Kurkuma wykazuje właściwości przeciwbólowe podobne jak ibuprofen czy aspiryna. W przeciwieństwie do środków farmaceutycznych stosowanie kurkumy nie powoduje skutków ubocznych. Warto o tym pamiętać i zamiast aspiryny wypić gorący napar z kurkumy.
5. Właściwości kurkumy wykorzystywane w kosmetyce
Kurkumę wykorzystuje się do barwienia szminek, podkładów, płukanek do włosów. Olejek z kurkumy stanowi składnik perfum o orientalnej nucie.
Na bazie kurkumy można przygotować domową maseczkę do cery tłustej lub trądzikowej. Taka maseczka to także doskonały sposób na nieestetyczne przebarwienia skóry.
Składniki: 1 łyżeczkę kurkumy, 1 łyżeczkę miodu oraz ok. 1-2 łyżeczki mleka wymieszaj w miseczce. Nakładając rękami maseczkę na twarz, koniecznie pamiętaj o rękawiczkach. Maskę zmyj po ok. 20 minutach. Jak wiadomo, kurkuma jest silnym barwnikiem, dlatego maseczkę najlepiej wykonać ją na noc. W celu pozbycia się żółtego odcienia skóry przemyj twarz wacikiem nasączonym jogurtem naturalnym.
Stosowanie kurkumy w kuchni
Przyprawę dodajemy zawsze na początku gotowania. Kurkumy używa się głównie do dań z ryżu, drobiu, ryb i warzyw. Stosuje się ją również do barwienia omletów, sosów, sałatek, ryżu, zup. Nie należy przesadzać z ilością dodanej przyprawy, gdyż w niewielkiej ilości ma łagodny smak i zapach, natomiast w dużych ilościach nadaje potrawie intensywny, gorzkawy smak.
Przyprawy to mały dodatek do potraw, który potrafi podkreślić smak potraw, a także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Więcej ciekawych informacji na temat przypraw znajdziesz tutaj.