Metody antykoncepcji – jakie zabezpieczenie wybrać?

Metody antykoncepcji – jakie zabezpieczenie wybrać?

Antykoncepcja to podstawa w przypadku osób płodnych, które pozostają aktywne seksualnie i nie planują w najbliższym czasie powiększania rodziny. Można wyróżnić różne metody antykoncepcyjne, w tym te mechaniczne i hormonalne. Różnią się one sposobem zastosowania i skutecznością, a także możliwymi skutkami ubocznymi.

Niektóre z dostępnych metod nie tylko chronią przed zajściem w ciążę, ale dodatkowo stanowią zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób nieposiadających stałego partnera/partnerki. Jakie są dostępne metody antykoncepcji i co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Antykoncepcja – dla kogo i po co?

Mianem antykoncepcji określa się metody zapobiegające zapłodnieniu. Świadome planowanie rodziny opiera się bowiem nie tylko na staraniach o ciążę, kiedy partnerzy są na nią gotowi, ale również na zapobieganiu ciąży, kiedy tak nie jest. Z antykoncepcji powinna korzystać każda osoba aktywna seksualnie, która jest płodna i nie planuje powiększania rodziny. Można wyróżnić antykoncepcję dla mężczyzn i antykoncepcję dla kobiet, przy czym zdecydowanie więcej metod antykoncepcji dedykowanych jest kobietom. 

Dostępne metody antykoncepcji – hormonalne i niehormonalne

Najłatwiej można podzielić dostępne metody antykoncepcji na hormonalne oraz niehormonalne. Do niehormonalnych metod antykoncepcji zaliczają się między innymi prezerwatywy dla mężczyzn. Jest to popularna metoda ochrony przed ciążą, której zaletą jest też łatwa dostępność – prezerwatywy można bez trudu kupić w aptece bez recepty, poza tym są dostępne na stacjach benzynowych i w sklepach. Prezerwatywy są proste w użyciu i nie powodują skutków ubocznych, a przy tym chronią przed chorobami wenerycznymi. Mogą jednak wpływać na doznania związane ze współżyciem, poza tym ich skuteczność jest niższa od metod hormonalnych. Jeśli chodzi o metody niehormonalne, można wymienić też prezerwatywy dla kobiet, które nie są zbyt popularne, a także miedziane wkładki domaciczne, które wyróżniają się wysoką skutecznością działania antykoncepcyjnego.

Można wyróżnić również wiele metod hormonalnych przeznaczonych do ochrony przed zapłodnieniem. Są to metody przeznaczone dla kobiet. Prawidłowo stosowane wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością działania antykoncepcyjnego, jednak nie chronią przed chorobami wenerycznymi. Do hormonalnych metod antykoncepcyjnych można zaliczyć tabletki antykoncepcyjne oraz plastry antykoncepcyjne, a oprócz tego krążki dopochwowe oraz hormonalne wkładki domaciczne. Hormonalną metodą antykoncepcyjną są również implanty podskórne, poza tym można zdecydować się na zastrzyki antykoncepcyjne. Metody hormonalne nie są pozbawione skutków ubocznych, poza tym posiadają przeciwwskazania, dlatego wybór dobrze wcześniej skonsultować z lekarzem. 

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy, gdyż należy uwzględnić wiele różnych kwestii. Wyboru należy dokonać indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko skuteczność danej metody, ale również to, czy jest dla danej osoby wygodna w stosowaniu. Nie mniej ważne są również ewentualne przeciwwskazania poszczególnych metod oraz ich możliwe skutki uboczne, które także należy uwzględnić przy wyborze. Przykładowo osoby, które nie chcą lub nie mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej, mogą postawić na antykoncepcję niehormonalną, w tym na prezerwatywy lub spiralę niehormonalną. Prezerwatywy polecane są osobom, które nie posiadają stałego partnera, gdyż dodatkowo zmniejszają ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi. Tabletki antykoncepcyjne są natomiast bardzo skuteczne i posiadają wiele różnych opcji (jeśli chodzi o skład), przez co łatwo dobrać odpowiednią do danej kobiety – wymagają jednak regularnego (najlepiej co do godziny) przyjmowania. Wkładki hormonalne natomiast są nie tylko wysoce skuteczne, ale też mało uciążliwe, gdyż wymienia się je nawet co 5 lat. 

Trzeba też wiedzieć, że wybór optymalnej dla danej osoby metody antykoncepcyjnej to jeszcze nie wszystko – należy również korzystać z wybranej metody w sposób prawidłowy, w przeciwnym razie trudno oczekiwać jej skuteczności.

Bardziej szczegółowe informacje: https://tendoktor.pl/dostepne-metody-antykoncepcji-i-ich-skutecznosc/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.