1% podatku – wielka siła małych gestów

1% podatku – wielka siła małych gestów

Jak w latach ubiegłych – tak i w tym roku pojawia się wspaniała okazja do niesienia bezinteresownej pomocy. Wsparcie okazane w formie przekazania 1% podatku nic Cię nie kosztuje, a może w realny sposób odmienić zdrowie i komfort życia najbardziej potrzebujących. Wchodzisz w to? Poznaj wielką siłę małych gestów!

Spis treści:

Mały Wielki Procent 

1% to taka cegiełka, która pomaga budować lepszy świat. Możliwość przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych w corocznym zeznaniu podatkowym, na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), istnieje od 2004 r. Ty decydujesz – możesz wesprzeć organizację, której cele są dla Ciebie ważne, albo 1% Twojego podatku zostanie w budżecie państwa. 

W 2020 r. ponad 14,5 miliona Polaków przekazało 1% swojego podatku To ponad 874 miliony złotych (1). W tym roku możemy razem zrobić razem jeszcze więcej!

Nawet jeśli kwota 1% Twojego podatku wydaje się niewielka – pamiętaj, że w grupie siła. Jeśli wiele osób zdecyduje się wesprzeć daną organizację przez przekazanie jednego procenta podatku, przełoży się to na realne wsparcie. Na tym właśnie polega wielka siła małych gestów.

1% podatku – bezinteresowna pomoc 

4 proste kroki do przekazania 1% podatku

Pomaganie jest takie proste! Przekazanie 1% podatku nie wymaga wysiłku i nic Cię nie kosztuje. 

Aby wspomóc wybraną organizację darowizną 1% podatku, wystarczą zaledwie proste 4 kroki (1): 

Krok 1: Sprawdź, czy możesz przekazać 1%

Możesz to zrobić, jeżeli wypełniasz PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 lub PIT–OP.

Krok 2: Wybierz organizację, której chcesz przekazać 1%

Pomyśl, jakiego rodzaju działania chcesz wesprzeć, jakie cele są dla Ciebie ważne. W tym celu zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi rekomendacjami. Możesz także wybrać dowolną organizację z ogólnodostępnej listy (2), (3) Czy wiesz, że w naszym kraju ich aż 8861?

Krok 3: Wypełnij odpowiednie pole w rocznym zeznaniu podatkowym

Rubryka dedykowana 1%, zatytułowana jako: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”, jest nie do przeoczenia. 

Wpisujemy tutaj:

 • nazwę wybranej OPP,
 • numer KRS – czyli numer, pod jakim dana OPP widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • kwotę, którą chcesz przekazać na rzecz wybranej OPP (nieprzekraczającą 1% podatku).

Możesz także wskazać konkretny cel przekazania 1% podatku i wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska i adresu) organizacji pożytku publicznego. Nie jest to jednak obligatoryjne.

Krok 4: Złóż PIT.

Masz na to 3 sposoby:

 • możesz skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczeń PIT on-line (U), który jest intuicyjny i prosty w obsłudze, pozwalając oszczędzić Twój czas i zniwelować ryzyko popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym (4),
 • możesz rozliczyć podatek w tradycyjny sposób, wpisując w odpowiednich rubrykach formularza nr KRS wybranej organizacji i wyliczoną przez siebie kwotę 1% podatku,
 • jeśli jesteś emerytem lub rencistą i nie składasz zeznania podatkowego, nadal możesz przekazać 1%. W tym celu należy przesłać do Urzędu Skarbowego PIT-OP, wpisując numer KRS organizacji w polu C.9. formularza PIT-OP.

Gotowe! Twój 1% do końca lipca zostanie przekazany przez Urząd Skarbowy na konto wybranej przez Ciebie organizacji. 

1% podatku – poznaj wybór portalu Medsowa

Przedstawiamy 11 wspaniałych organizacji pożytku publicznego – Fundacji i Stowarzyszeń, których działalność bezapelacyjnie zasługuje na uznanie. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, jakiej OPP przekazać 1% podatku, dobrze trafiłeś_aś!

Fundacja Urszuli Jaworskiej

Fundacja Urszuli Jaworskiej od niemal 25 lat pomaga chorym na nowotwory, białaczkę, stwardnienie rozsiane i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jesteśmy jednym z pierwszych, a przez wiele lat największym pod względem liczby zarejestrowanych osób – Bankiem Dawców Szpiku Kostnego w Polsce. Prowadzimy akcje edukacyjno-informacyjne, ogólnopolskie kampanie społeczne oraz warsztaty i spotkania dla pacjentów i ich rodzin.

Przez wiele lat działalności nauczyliśmy się jak rozpoznawać potrzeby pacjentów przewlekle chorych i jak skutecznie radzić sobie z problemami, jakie czekają na ich drodze. Na bazie tych doświadczeń inicjujemy propacjenckie zmiany w systemie ochrony zdrowia, a także angażujemy się w upowszechnianie wiedzy w obszarze badań klinicznych.

 • KRS: 0000055503
 • Nr konta: 03 1050 1025 1000 0022 9627 5312

Fundacja KrwinkaFundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” wychodzi z założenia, że diagnoza, nawet najcięższa, nie musi oznaczać najgorszego. Pomaganie weszło im w krew, jak mówią: „Chcemy nieść siłę i optymizm w walce z chorobą – zgodnie z naszą misją – pomagać więcej.” W ciągu 25 lat swojej działalności Fundacja objęła opieką ponad 6 tysięcy podopiecznych. Nadrzędnym celem Fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy dzieciom onkologicznie i hematologicznie chorym podczas leczenia i rehabilitacji oraz wspomaganie ich rodzin, a także wspieranie oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. 

Tak niewiele potrzeba, by pomóc – zebrane środki to większa szansa na wyleczenie, rehabilitację, powrót do zdrowia i beztroskiego dzieciństwa. A przecież to jest najważniejsze!

 • KRS: 0000 165702
 • Nr konta: 33 1440 1231 0000 0000 0184 1262

Federacja JiMFundacji JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Świat, w którym każda osoba z autyzmem może realizować swój potencjał. Dlaczego to tak ważne? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Fundacja JiM działa, aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich.

Naszą misję realizujemy poprzez zwiększanie dostępu do diagnozy i terapii. Prowadzimy Klinikę JiM, Przedszkole i Szkoły JiM, w których dzieci znajdują zrozumienie i akceptację. Klub JiM zrzesza dorosłe osoby z autyzmem, rodziców i opiekunów oraz specjalistów z całej Polski. Budujemy tolerancję dla osób z autyzmem poprzez ogólnopolskie kampanie i akcje, m.in. Polski Na Niebiesko oraz Ciche Godziny. Dołącz do nas i przekaż 1%. Lepszy świat nie zbuduje się sam!

 • KRS: 0000127075
 • Nr konta: 23 1030 1508 0000 0008 1718 0035

Fundacja Piękniejsze ŻycieFundacja Piękniejsze Życie jest częścią ogólnoświatowej organizacji Look Good Feel Better. Jej celem jest pomoc kobietom w trakcie terapii onkologicznej poprzez organizację warsztatów pielęgnacyjnych i makijażowych na kilkunastu oddziałach w 14 miastach Polski. Choroba nie oszczędza kobiecości. Codziennością Pacjentek onkologicznych jest utrata włosów, rzęs i brwi, piersi, pooperacyjne blizny, widoczna zmiana jakości i kolorytu cery. 

W tym czasie pacjentki potrzebują profesjonalnej pomocy, by znów dostrzegły w sobie kobietę. By nie wstydziły się spotykać z innymi. By uwierzyły, że choroba to tylko pewien etap w ich życiu, który kiedyś minie… Podczas spotkań Wolontariuszki – profesjonalne makijażystki i kosmetyczki uczą Panie jak dbać o siebie w trudnym okresie leczenia onkologicznego, pomagając przywrócić wiarę w siebie i swoją kobiecość.

 • KRS: 0000396125
 • Nr konta: 53 1240 5918 1111 0010 4188 1597

Fundacja Onkologiczna Nadzieja

Fundacja Onkologiczna Nadzieja powstała, by wspierać osoby dotknięte chorobą nowotworową. Prowadzimy różnorodną działalność wspomagającą leczenie onkologiczne naszych Podopiecznych. Zbieramy środki na finansowanie ich leczenia, niesiemy pomoc społeczną osobom chorym onkologicznie w zakresie: diagnostyki, leczenia, rehabilitacji i wsparcia psychologicznego. Informujemy  o dostępnych metodach leczenia i możliwych terapiach. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi ośrodkami medycznymi. Podejmujemy działania mające na celu ochronę i promocję zdrowia, wspieramy działalność towarzystw naukowych, współorganizujemy sympozja i konferencje. 
Największy wysiłek finansowy kładziemy jednak na pomoc pacjentom, którym potrzebne jest odpłatne specjalistyczne leczenie i którzy nie mogą sobie na nie w pełni pozwolić.

 • KRS: 0000267297 
 • Nr konta: 03 1050 1025 1000 0090 7328 2841

Fundacja LabradorFundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik jest organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Poznaniu powstałą w roku  2003. Celem statutowym jest społeczna i zawodowa rehabilitacja osób niewidomych i niedowidzących przez szkolenie i nieodpłatne przekazywanie tym osobom psów przewodników. 

Fundacja jako jedyna z czterech działających w Polsce szkół psów przewodników jest członkiem Internationale Guide Dog Federation (IGDF) - Światowej Federacji Szkół Psów Przewodników, co oznacza iż w działalności swej spełnia światowe standardy. Wyszkolone przez Fundację psy przekazywane są osobom aktywnym zawodowo, a także chcącym być niezależnymi. Do chwili obecnej Fundacja wyszkoliła i przekazała 60 psów przewodników.

 • KRS: 0000 153 064
 • Nr konta: 07 1090 1362 0000 0001 0087 7922

Hospicjum PaliumHospicjum Palium jest największym w Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Prof. dr hab. Jacek Łuczak, założyciel Hospicjum Palium, swoją posługą uczył nas, że najważniejszy w naszej działalności jest zawsze pacjent i jego rodzina. Słowo palium oznacza płaszcz, którym chcemy otulić każdego cierpiącego. Pragniemy, aby każdy chory, otrzymał odpowiednią opiekę oraz wsparcie. Stworzyć Dom na czas choroby.

Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspiera działalność Hospicjum, aby nasi Pacjenci mieli jak najlepsze warunki. Naszą opieką otaczamy również Rodziny chorych, w szczególności dzieci osierocone. Obecnie w Hospicjum Palium mamy 39 łóżek. Dodatkowo pod opieką Hospicjum Domowego mamy 160 pacjentów z Poznania i okolic.

 • KRS: 00000 31654
 • Nr konta: 79 1020 4027 0000 1702 0031 0326

Stowarzyszenie Na TakStowarzyszenie Na Tak od ponad 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Każdego dnia staramy się zrobić wszystko, by na twarzach naszych podopiecznych malował się uśmiech. Posiadamy 10 specjalistycznych placówek, w których pracują wykwalifikowani terapeuci i pedagodzy specjalni. Prowadzimy szereg zajęć, które w dużej mierze wpływają na coraz lepszy rozwój naszych podopiecznych.  Jak każda OPP stawiamy na integrację ze społeczeństwem. Organizujemy wiele wydarzeń, które umożliwiają wyjście do ludzi i do świata. Bieg Na Tak, Piknik rodzinny, Marsz Na Tak – to zaledwie kilka z wielu inicjatyw.

Stawiamy na rozwój, możliwość poszerzania pasji i spełnienia marzeń. Właśnie dlatego tak cenny jest przekazany przez Państwa 1% podatku. Będziemy wdzięczni za każdy gest, który pozwoli nam podarować podopiecznym wszystko to co najlepsze. 

 • KRS: 00000 70098 
 • Nr konta: 06 1090 1737 0000 0001 0170 8581

Fundacja Krok Po KrokuFundacja Krok Po Kroku powstała w 2011 r. jej założycielem była mama chłopca z Zespołem Downa, która szukając wszędzie pomocy i nie otrzymując jej, postanowiła założyć Fundację. Od tego czasu stale rozwijamy naszą działalność na rzecz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Od 2016 r. Prowadzimy Ośrodek Rewalidacyjny, który został stworzony z myślą o niepowtarzalnych dzieciach i młodzieży w wieku 3-25 lat, z głęboką niepełnosprawnością intelektualna. Prowadzimy nieodpłatne zajęcia rewalidacyjne, terapię dzieci i niemowląt w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, turnusy mikropolaryzacji mózgu (tcds), posiadamy komorę hiperbaryczną (tlenoterapia), dajemy podopiecznym możliwość zbierania 1% – prowadzimy subkonta, udzielamy szczegółowych porad i konsultacji. Wspieramy Krok Po Kroku drogę do samodzielności, niezależności i lepszego jutra.

 • KRS: 0000394013
 • Nr konta: 37 9585 0007 0010 0022 0220 0001

Fundacja dla Zwierząt AnimaliaPoznańska Fundacja dla Zwierząt Animalia działa od 2006 r., posiadając status organizacji pożytku publicznego. Naszym celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom. Pomagamy zwłaszcza zwierzętom towarzyszącym człowiekowi, czyli psom i kotom. Priorytetem Fundacji jest przede wszystkim poprawa jakości życia zwierząt oraz zwalczanie zjawiska ich bezdomności. Działania podejmowane przez naszych wolontariuszy skupiają się głównie na terenie miasta Poznań i pobliskich miejscowości. 

Pod opiekę FDZ Animalia trafiają głównie zwierzęta nieradzące sobie w życiu na ulicy, porzucone przez swoich dotychczasowych właścicieli, osamotnione w wyniku śmierci opiekuna, poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, okaleczone przez inne zwierzę, skrzywdzone przez człowieka."

 • KRS: 0000248335
 • Nr konta: 53 1440 1286 0000 0000 0453 3704

Fundacja na Rzecz Zwierząt Przytul PsaFundacja na Rzecz Zwierząt “Przytul Psa” działa od marca 2009 roku i zajmuje się szeroko pojętą działalnością na rzecz bezdomnych zwierząt. Codziennie otrzymujemy apele o pomoc, prośby o przyjęcie pod opiekę piesków ze schronisk-umieralni, z wypadków, ze strasznych warunków, trudnych i tragicznych historii nie sposób zliczyć. Robimy co możemy, najchętniej pomoglibyśmy wszystkim, ale nie jesteśmy w stanie… Z Waszą pomocą będziemy mogli zrobić o wiele więcej dla naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego prosimy – pamiętajcie o nas wypełniając swój PIT.

 • KRS: 0000319418
 • Nr konta: 28 2490 0005 0000 4530 6884 7074

Jak jeszcze możesz pomóc?

Zachęcamy do wspierania działań Fundacji, Stowarzyszeń oraz ich podopiecznych – nie tylko jednorazowo, podczas rozliczania 1% podatku, ale przez cały rok. Pomagać można naprawdę na wiele sposobów. Pamiętaj  – dobro wraca. Stwórzmy razem lepszy świat!

Wszystkim Darczyńcom gorąco dziękujemy!


Zobacz także: 1% podatku – Twoja pomoc ma moc!


Bibliografia:

1. https://pozytek.ngo.pl/
2. https://www.e-pity.pl/baza-opp-wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/
3. https://www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/
4. https://www.e-pity.pl/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.