Wielu mężczyzn na myśl o pójściu na badanie prostaty u lekarza woli zapaść się pod ziemię. Unikanie tematu może jednak mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego lepiej się przełamać i umówić na wizytę. Wcześniejsze zapoznanie się z procedurą sprawi, że nic Cię nie zaskoczy.
Badanie prostaty u lekarza? Nie ma się czego obawiać
Podobnie jak w przypadku chorób piersi u kobiet, ręczne badanie prostaty u mężczyzn to najprostszy sposób na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Samodzielne wykonanie jest bardzo trudne, szczególnie, że nie wiadomo, na co konkretnie należy zwracać uwagę. Badanie wykonane przez lekarza trwa tylko kilka minut. To dobra alternatywa dla bardziej zaawansowanych metod jak USG czy biopsja, które też nie są zbyt komfortowe. Nie ma sensu po nie sięgać, dopóki lekarz nie wyczuje niepokojących zmian podczas badania per rectum.
Per rectum oznacza badanie przez odbyt. Nic dziwnego, że większość osób stara się go uniknąć. Na pewno warto pamiętać, że dla lekarza to codzienność. Tylko nietypowe, wstydliwe zachowanie pacjenta może go zdziwić, bo samo badanie wykonuje on rutynowo. Oczywiście lekarz podczas badania ma na dłoniach rękawiczki jednorazowe.
Czy z każdym problemem z prostatą trzeba iść do lekarza?
Na badanie prostaty powinni udawać się raz w roku wszyscy mężczyźni ok. 50. roku życia i starsi. Jeśli mieli w rodzinie historię chorób prostaty lub zaczynają odczuwać niepokojące objawy, to coroczne wizyty mogą odbywać się już nawet po 40. roku życia. Wcześniej można zgłaszać się do lekarza raz na jakiś czas przy okazji innych badań.
Jeśli lekarz nie stwierdza nic niepokojącego na ostatnim badaniu, a mimo to prostata od czasu do czasu daje o sobie znać, lepiej wypróbować najpierw domowe sposoby. Na zdrowie układu moczowego szczególnie dobrze wpływa witamina C. Bardzo często w preparatach na prostatę znajdują się bogate w ten składnik owoce np. żurawina. Stosuje się też inne rośliny, jak bocznia piłkowana, które wykazują działanie pozytywne w objawach związanych z rozrostem prostaty. Obecnie takie składniki można znaleźć w sklepach w wygodnej postaci kapsułek np. Prostamol Uno.
Badanie prostaty krok po kroku
Podczas wizyty należy spodziewać się następujących etapów:
- Lekarz może zasugerować badanie po rozmowie z pacjentem lub analizie wcześniejszych badań. Można też przyjść z własnej inicjatywy. Badanie prostaty powinno być poprzedzone wywiadem.
- Lekarz poprosi pacjenta o zajęcie pozycji – zazwyczaj badanie wykonuje się na stojąco lub w lekkim pochyleniu.
- Lekarz zakłada rękawiczkę.
- Używa specjalnego żelu, dzięki czemu badanie nie jest zbyt bolesne.
- Po mniej niż minucie jest po wszystkim.
- Pacjent od razu dowie się, czy lekarz wykrył coś niepokojącego. W razie konieczności zostanie wysłany na kolejne badania.
Jak widać, samo badanie jest bardzo krótkie i każdy jest w stanie je wytrzymać. Dlatego nie warto go odkładać, bo konsekwencje zaniedbań mogą być poważne.