Na czym polega pilates i jakie przynosi efekty?

Na czym polega pilates i jakie przynosi efekty?

Pilates to może dość dziwnie brzmiąca nazwa, ale wielu z Was pewni się już z nią spotkało. Pewnie zastanawialiście się również, o co chodzi i jakich korzyści można oczekiwać, jeśli będzie się uprawiać tego rodzaju formę aktywności. Postaramy się odpowiedzieć na tę kwestię, zaczynając od historii takiej aktywności jak pilates. 

Historia pilatesu

Opracowanie tych ćwiczeń nastąpiło w latach dwudziestych minionego wieku. Ich twórcą był Joseph Hubertus Pilates, który pochodził z Niemiec i urodził się w XIX wieku. Chorował jako dziecko na astmę, miewał grypę reumatyczną oraz krzywiznę. Zdecydować warto się poświęcić swoje życie ćwiczeniom, aby w ten sposób poprawić stan swojego zdrowia. 

O wczesnych latach praktykowania jego metody pilates jednak nie wiele wiemy. Zakłada się, że była ona niezwykle ceniona w środowisku tancerzy, gdzie przez te ćwiczenia starano się budować  formę po kontuzji. Miały one również wpływać na to, że tancerzom będzie dużo łatwiej zachować odpowiednią kondycję. 

Co daje pilates?

Przede wszystkim zaletą tych ćwiczeń będzie to, że są one bardzo bezpieczne oczywiście jeśli potrafi się je prawidłowo wykonywać. Powinno się prowadzić trening pod okiem osoby wykwalifikowanej, która będzie w stanie nas instruować. Jeśli jednak wolimy ćwiczyć samemu, powinniśmy bardzo mocno zwracać uwagę na to, w jaki sposób wykonujemy poszczególne ćwiczenia i czy wszystko robi się w dobry sposób. Trzeba być skoncentrowanym w czasie realizowania takich ćwiczeń.

Pilates – dla kogo?

Tak naprawdę pilates jest to forma dobra dla każdego. Nie ma tutaj gwałtownych ruchów, podskoków czy skrętów. W tej formie aktywności w ogóle nie wykonuje się podskoków. Ruchy są zazwyczaj wykonywane wolno, a to sprawia, że można wszystko realizować niezwykle precyzyjne. W ten sposób metoda ta staje się najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają bóle stawów i kręgosłupa czy muszą radzić sobie z nadwagą. Będzie to forma doskonała dla tych, którzy z pewnych względów nie mogą mieć aktywnych i absorbujących ćwiczeń.

Na czym polegają ćwiczenia pilates?

Cały trening pilates nie powinien trwać dłużej niż 90 minut. Zazwyczaj jest to czas około godziny, jeśli ćwiczymy z instruktorem. Zaletą będzie na pewno to, że ćwiczenia nie są w tym przypadku monotonne i nie trzeba wykonywać ciągle takich samych ruchów, co przy innych formach ćwiczeń będzie denerwujące. Poszczególne ćwiczenia powtarza się najczęściej kilkanaście razy, nie mamy wtedy znudzenia ćwiczeniem i zmęczenia.

Trening powinien odbywać się przy szczególnej dbałości o prawidłowe oddychanie. Trzeba opierać to wszystko na wzmocnieniu mięśni i stabilizacji całego tułowia. W momencie wdechu powinniśmy mieć otwarte usta i wciągać pępek do kręgosłupa na około 30%. W ten sposób oddychanie brzuszne będzie rzeczywiście możliwe do zrealizowania. Powinniśmy pamiętać, że do oddychania muszą nam służyć żebra oraz klatka piersiowa. Istotną kwestią będzie również dbałość o postawę. Nie można pochylać miednicy w przód bardzo mocno, gdyż pośladki będą nadmiernie wypchnięte, a kręgosłup na odcinku lędźwiowym stanie się wyolbrzymiony. Jednocześnie nie można pochylać jej nadmiernie w tył, by nie wypinać brzucha i prostować kręgosłupa. Efekty ćwiczeń powinny się pojawiać po przeprowadzeniu około 20 sesji, jeśli ćwiczy się 2-3 razy w tygodniu. 

Efekty pilatesu

Pilates to ćwiczenia, które bardzo mocno wpływają między innymi na elastyczność naszego ciała. W ten sposób można również budować siłę mięśni brzucha oraz bioder i pośladków. Poprawia to wygląd sylwetki oraz będzie wpływać na rozluźnienie i sprawi, że będziemy czuć się lepiej, będziemy mieli więcej energii. Przez pilates można również uczyć się skutecznego i pełnego oddychania, dzięki czemu będziemy w stanie skutecznie dotleniać nasz organizm.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.