Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na pozytywny wpływ sportu na zdrowie. Jak mówi prof. Martin Halle z Uniwersytetu Technicznego z Monachium: "Sport jest w stanie wyrównywać do pewnego stopnia pewne czynniki ryzyka". A co najważniejsze: nigdy nie jest za późno, aby zaczac ćwiczyć. Zawsze można znaleźć coś dla siebie. Podpowiadamy jak dobrać sport do wieku.
Sport w wieku 20 lat
Zdrowi, silni dwudziestolatkowie mogą uprawiać każdy sport. Wskazane są ćwiczenia wzmacniające układ krążenia i oddechowy. Zajęcia w klubach fitness (dance interval, funk, hi-lo) poprawią kondycję. Bieganie wzmocni serce, dotleni, poprawi nastrój. Jazda na rowerze rozwinie mięśnie, a jazda na rolkach wzmocni mięśnie nóg i pośladków oraz pozwoli zachować zgrabną sylwetkę.
Sport w wieku 30 lat
W wieku 30 lat zwykle jesteśmy nadal silni, ale już nie tak sprawni jak kilka lat wcześniej. Kobiety często są już matkami. Zazwyczaj mają też kilka dodatkowych kilogramów. Trudniej im znaleźć czas na uprawianie sportu. Po trzydziestce zmniejsza się tempo przemiany materii. Co zatem ćwiczyć w wieku 30 lat? Zacznij od siłowni. 2-3 miesiące regularnych ćwiczeń pozwoli Ci wrócić do formy, zwiększy wydolność organizmu i rozrusza zastałe mięśnie. Po kilku miesiącach możesz zapisać się do klubu fitness (ABT i TBC). Spalisz tam tkankę tłuszczową, usprawnisz ciało i poprawisz samopoczucie. Regularne wizyty na basenie poprawią wydolność organizmu i sprawność ruchową.
Sport w wieku 40 lat
W wieku 40 lat wykonywanie niektórych ćwiczeń może sprawiać już problem. Mimo to nie rezygnuj. Sport to najlepszy sposób na spowolnioną przemianę materii. Ćwicząc systematycznie, zapobiegasz osteoporozie. Zapisz się do klubu fitness, najlepiej ćwicz z trenerem personalnym, który dobierze dla ciebie najlepszy zestaw ćwiczeń, uwzględniający twoją sprawność i predyspozycje. Spaceruj jak najczęściej. Uprawiaj jogę, która wzmacnia mięśnie kręgosłupa, doskonale uwalnia od stresu i relaksuje.
Sport w wieku 50 lat
W wieku 50 lat unikaj zbyt intensywnego wysiłku. Umiarkowana aktywność fizyczna łagodzi objawy niektórych schorzeń, wzmacnia układ kostny i mięśniowy, wyrównuje poziom ciśnienia krwi i cholesterolu. Zapisz się na aqua aerobik – ćwiczenia w wodzie, które są bezpieczne nawet dla osób mających problemy z kręgosłupem i układem krążenia. Jak najczęściej spaceruj. Uprawiaj też jogę, która poprawi koordynację ruchową.
Nie zapominaj, że efekty daje tylko systematyczny ruch. Wymaga to silnej motywacji, wytrwałości i samodyscypliny. Jednak daje ogromne korzyści dla zdrowia. A przecież zdrowie jest najważniejsze, w każdym wieku.
Uprawiając sport, warto wspomóc organizm suplementami diety, przeznaczonymi dla osób aktywnych. Zapoznaj się z rankingami produktów wzmacniającymi siłę i wytrzymałość, aby cieszyć się jeszcze lepszymi zdrowiem i samopoczuciem przez całe życie.