Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ból pleców

 • Felogel (Feloran) 1%
  Felogel (Feloran) 1%

  5.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Felogel (Feloran) 1% to produkt leczniczy w postaci żelu wskazany do stosowania miejscowego...

  Sprawdź
 • Żel Veral
  Żel Veral

  4.89 Bardzo dobry

  ilość opinii: 9

  Żel Veral to lek przeznaczony do miejscowego leczenia uszkodzonych tkanek skóry. Żel...

  Sprawdź
 • Veral
  Veral

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Veral to preparat dostępny w postaci żelu. Preparat wykazuje działanie przeciwzapalne i...

  Sprawdź
 • Voltaren Express Forte
  Voltaren Express Forte

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 12

  Voltaren Express Forte to produkt leczniczy w postaci kapsułek miękkich o działaniu obniżającym...

  Sprawdź
 • Paracetamol Polfa-Łódź Tabletki
  Paracetamol Polfa-Łódź Tabletki

  4.75 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  n/a

  Sprawdź
 • Ibuprofen Aflofarm
  Ibuprofen Aflofarm

  4.71 Bardzo dobry

  ilość opinii: 17

  Ibuprofen Aflofarm to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek drażowanych. Wskazaniem...

  Sprawdź
 • Acenol
  Acenol

  4.7 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Tabletki Acenol to lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Acenol...

  Sprawdź
 • Żel Diklonat P 1%
  Żel Diklonat P 1%

  4.67 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Żel Diklonat P 1% to lek z substancją czynaą diklofenakiem sodowym, który odpowiada za...

  Sprawdź
 • Naproxen Aflofarm
  Naproxen Aflofarm

  4.64 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Naproxen Aflofarm to lek dostępny w postaci tabletek. Substancją czynną jest naproxen (pochodna...

  Sprawdź
 • Diclac Lipogel
  Diclac Lipogel

  4.57 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Diclac Lipogel to produkt leczniczy dostępny w postaci żelu. Wskazaniem do stosowania...

  Sprawdź
 • Dikloziaja
  Dikloziaja

  4.55 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Dikloziaja to produkt leczniczy w postaci żelu o działaniu przeciwzapalnym i...

  Sprawdź
 • Nurofen Ultra Forte (Nurofen Express Forte)
  Nurofen Ultra Forte (Nurofen Express Forte)

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 24

  Nurofen Ultra Forte (Nurofen Express Forte)​ jest lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz...

  Sprawdź
 • Mobilat
  Mobilat

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Żel Mobilat jest produktem leczniczym zawierającym substancje o właściwościach przeciwzapalnych...

  Sprawdź
 • Pyrahexal
  Pyrahexal

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Pyrahexal to produkt leczniczy w postaci tabletek musujących o działaniu przeciwbólowym,...

  Sprawdź
 • NUROFEN
  NUROFEN

  4.47 Bardzo dobry

  ilość opinii: 36

  Nurofen jest lekiem przeciwbólowym w postaci tabletek powlekanych, który sprawdza...

  Sprawdź
 • Żel Voltaren Emulgel 1%
  Żel Voltaren Emulgel 1%

  4.45 Bardzo dobry

  ilość opinii: 11

  Voltaren Emulgel 1% to produkt leczniczy w postaci żelu o działaniu przeciwbólowym i...

  Sprawdź

Ból pleców

Ból pleców

Tak zwany ból pleców najczęściej wiązany jest z obszarem kręgosłupa ciągnącym się od szyi aż do kości ogonowej. Zazwyczaj mówi się o nim w odniesieniu do lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a także karku oraz szyi. Często dolegliwości bólowe uniemożliwiają wyprostowanie się, mogą być jednak również odczuwane w pozycji wyprostowanej.

Jak skutecznie walczyć z bólem pleców? Kiedy leczyć się na własną rękę, a kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza?

Dlaczego bolą nas plecy?

W zdecydowanej większości przypadków ból pleców jest konsekwencją nadmiernego napięcia mięśni w tym obszarze, a w dalszej kolejności również utraty ich elastyczności. Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa są nierównomiernie napięte, mamy do czynienia z przesunięciem kręgów względem siebie, a to powoduje nacisk na nerwy przykręgosłupowe.

Wśród przyczyn takiego stanu wymienia się przede wszystkim przeciążenie kręgosłupa jako efekt  długiego pozostawania w tej samej pozycji, przeciążenie spowodowane częstym schylaniem się, ciężką pracę fizyczną, siedzący tryb życia oraz brak dostatecznej aktywności fizycznej.

Wśród przyczyn problemów z kręgosłupem wymienia się też osteoporozę, chorobę zwyrodnieniową stawów, dyskopatie, a także schorzenia, które początkowo nie są wiązane z kręgosłupem takie, jak choćby półpasiec i rwa kulszowa.

Jak zapobiegać bólowi pleców?

Kluczem do sukcesu w walce z bólami pleców jest przede wszystkim profilaktyka. W tym kontekście warto wspomnieć przede wszystkim o codziennej dawce ruchu. Ważne jest jednak również wykonywanie ćwiczeń, które rozciągają i wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, stosowanie zbilansowanej diety, która jest bogata nie tylko w witaminy i minerały, ale także w białko.

Należy unikać skrzywionej pozycji ciała, unikanie zbyt dużego przeciążenia kręgosłupa oraz zapewnienie wygodnego miejsca do spania. Ogromne znaczenie może mieć również ergonomiczne stanowisko pracy, zwłaszcza jeśli jest to praca biurowa.

Jak sobie radzić, gdy bolą plecy?

Gdy nie udało nam się zapobiec bólom pleców, nie musimy wcale się poddawać, istnieje bowiem przynajmniej kilka skutecznych sposobów, pozwalających na przeciwdziałanie im. Tu na pierwszy plan wysuwają się środki przeciwbólowe, warto jednak podkreślić, że ich dobór powinien uwzględniać nie tylko intensywność bólu, ale i porę dnia.

Dobrym rozwiązaniem jest też gorąca kąpiel, masaż oraz delikatna gimnastyka ze szczególnym naciskiem na ćwiczenia rozciągające. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również TENS, a więc przezskórna elektryczna stymulacja nerwów pozwalająca na eliminowanie bólu dzięki wysyłanym do nerwów niewielkim impulsom elektrycznym. Gdy silny ból pojawia się w dolnym odcinku kręgosłupa, pomocne okazuje się również leżenie na wznak na twardym podłożu z nogami ugiętymi pod kątem prostym.

Kiedy zacząć się martwić?

To, co powszechnie uważamy za niegroźną dolegliwość, może przeobrazić się w poważną  chorobę, warto więc wsłuchiwać się w wysyłane przez nasz organizm sygnały ostrzegawcze. Bóle pleców nie pojawiają się bez przyczyny, choć ich źródła mogą być mniej lub bardziej niepokojące.

W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości bólowe informują nas o przemęczeniu, jeśli bowiem prowadzimy siedzący tryb życia, organizm domaga się odpoczynku. Chroniczny ból nie skłania jednak do niefrasobliwych zachowań, do lekarza warto więc zgłosić się między innymi wówczas, gdy naszym problemem jest nocny ból na tyle silny, że jest nas w stanie wyrwać ze snu. Niekiedy jest on wywołany przerzutami agresywnych nowotworów. 

O pilnej konsultacji mówi się i wtedy, gdy odczuwa się nawracający, silny ból barku, a trudno jest ustalić jego przyczynę. To właśnie w ten sposób niejednokrotnie objawiają się nowotwory szczytu płuca.

Przewlekły i bardzo silny ból to również sygnał świadczący o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a poranny ból uciskowy okolicy barkowej może być sygnałem oznaczającym rwę ramienną lub melopatię wywołaną przez ucisk rdzenia kręgowego. Jeśli ból jest ostry, a do tego nasila się przy nabieraniu powietrza i ulokowany jest nad krzyżem, może być sygnałem świadczącym o chorobie nerek.

Ból taki idzie często w parze z bolesnością brzucha, dyskomfortem przy oddawaniu moczu oraz ze stanami podgorączkowymi.
Gdy mamy do czynienia z bólem pleców poniżej talii promieniującym do biodra, powinniśmy liczyć się z tym, że często może on atakować również nogę. W takim przypadku jego przyczyną może być rwa kulszowa, a choć jest to choroba niegroźna, potrafi być uciążliwa i wymaga rehabilitacji. 

Z mniejszym niebezpieczeństwem mamy do czynienia w przypadku bólu krzyża. A więc dolegliwości, z którymi mamy do czynienia w dole pleców, na wysokości lędźwiowego oraz krzyżowego odcinka kręgosłupa. W takim przypadku problemem bywa zarówno przeziębienie, jak i zapalenie jajników.

Nie trzeba też konsultować nieostrego bólu karku, nawet jeśli trwa przez kilka dni i potrafi być denerwujący, a także ból szyi i pleców, który można wiązać z trybem życia. W takim przypadku pomocne okazuje się rozmasowanie bolesnego miejsca. Bóle pleców są też zjawiskiem całkowicie naturalnym, jeśli zmagają się z nimi kobiety oczekujące przyjścia na świat dziecka.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.