Znalezienie osoby, posiadającej zupełnie bezproblemową skórę wydaje się nie lada wyczynem. Cera tłusta, trądzikowa, zapchane pory, blizny na policzkach lub przesuszona skóra – to tylko nieliczne problemy skórne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Mimo że bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to kolejną chorobą skórną, która niekiedy nazywana jest już nawet chorobą XX wieku to… atopowe zapalenie skóry lub inaczej wyprysk atopowy czy egzema. Z wypryskiem atopowym zmaga się około 4,7 do nawet 9,2% dzieci, a także 0,9-1,4% osób dorosłych. Co więcej, liczby te nieustannie rosną.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Na początku warto zaznaczyć, że atopowe zapalenie skóry jest choroba skór, której objawy wyglądają następująco:
- nadmierna suchość skóry,
- czerwone plamy na skórze,
- silny świąd,
- podrażnienia,
- pojawienie się niewielkich, ale uciążliwych bąbli na skórze.
O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji skóry atopowej?
Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku oprócz wizyty u alergologa lub dermatologa konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. Kąpiele w przypadku skóry atopowej powinny trwać maksymalnie 10-15 minut. Należy pamiętać również o tym, aby woda była letnia! Bezpośrednio po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, a miejsca niedotknięte zmianami (lekarz przepisze najwłaściwsze kremy na egzemę lub maści) należy zastosować emolient, który dogłębnie nawilży, odżywi i natłuści skórę. Przyjęło się, że zastosowane emolienty powinny być dostosowane do stopnia przesuszenia skóry. Na rynku znaleźć można uniwersalne produkty, które z powodzeniem mogą być stosowane przez całą rodzinę.
Marka Dexeryl posiada w swojej ofercie emolient, który może być stosowany nie tylko w przypadku atopowego zapalenia skóry, ale również wybieraj łuski czy łuszczycy. Doskonale sprawdzi się również do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. W przypadku skóry atopowej nawilżanie to absolutna podstawa. Im więcej, tym lepiej. Emolienty z powodzeniem mogą być aplikowane nawet dwa raz dziennie, czyli np. rano i wieczorem po kąpieli.
Zastanawiasz się, czy skóra atopowa polubi się z mydłem? Podczas zakupu należy pamiętać o tym, aby wybierać tzw. syndety, czyli „mydła bez mydła”. Ważne, aby produkty były pozbawione sztucznych barwników i zapachu, które mogą dodatkowo podrażniać.
Odpowiednio postawiona diagnoza, szybka reakcja i właściwa pielęgnacja skóry atopowej są w stanie diametralnie odmienić wygląd skóry pokrytej wypryskiem atopowym. Stosowanie kremów na egzemę lub maści przynoszą ukojenie i koją świąd, napięcie czy ból.
Materiał zewnętrzny