Pielęgnacja skóry głowy z łupieżem

Pielęgnacja skóry głowy z łupieżem

Białe płatki osadzające się na włosach i ubraniach doprowadzają Cię już do szału? Nie wiesz, jak poradzić sobie z nieustannie nawracającym problemem łupieżu? Jest to choroba, z którą boryka się nawet połowa Polaków, występująca w wielu różnych odmianach. Niestety, dolegliwość ma charakter przewlekły, jednak zastosowanie kilku prostych metod pozwoli Ci cieszyć się zdrową skórą głowy przez przeważającą część roku. W artykule dowiesz się, jak powstaje łupież, jak rozpoznać główne jego odmiany oraz w jaki sposób skutecznie go zwalczyć.

Łupież – skąd się bierze?

Jeżeli wydaje Ci się, że problem łupieżu dotyczy tylko nastolatków w okresie dojrzewania bądź osób, które niedostatecznie dbają o swoją higienę, znajdujesz się w grubym błędzie. Biały osad widoczny na skórze głowy, jej podrażnienie i swędzenie to objawy występujące tak samo często wśród kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek i status społeczny. Przyczyna powstawania łupieżu leży zupełnie gdzie indziej. W naturalnej barierze ochronnej naskórka znajduje się wiele różnych mikroelementów, w tym także grzyby typu Malassezia. Żywią się one m.in. sebum oraz cukrami. Ich działanie jest pozytywne, do momentu kiedy nie zaczną się namnażać. Występowanie zbyt dużej ilości komórek grzybowych wywołuje miejscowy stan zapalny, a w konsekwencji nadmierne złuszczanie naskórka. W ten sposób powstają białe płatki widoczne na włosach i ubraniach. Jest kilka przyczyn, które wywołują mnożenie się grzybów Malassezia. To przede wszystkim nadmierne promieniowanie UV, pielęgnacja niedostosowana do typu włosów oraz niewłaściwe używanie kosmetyków.

Jaki typ łupieżu posiadasz?

Do najczęściej występujących rodzajów łupieżu należy łupież suchy, tłusty oraz pstry. Pierwszy z nich objawia się wyczuwalnie ściągniętą i podrażnioną skórą głowy. Skalp pokryty jest białymi łuskami, które szczególnie w czasie czesania, migrują na całą długość włosów, a także na ubrania. Łuski zazwyczaj łatwo odrywają się od skóry głowy, jednak z czasem mogą budować warstwy, które znacznie trudniej usunąć. Łupież tłusty najczęściej rozwija się z nieleczonego łupieżu suchego. Poza białymi płatkami częściej można zauważyć żółte strupy oraz wyraźnie zaczerwienioną skórę głowy. Szczególnie uporczywym objawem jest świąd, który znacznie utrudnia funkcjonowanie. Łupież pstry z kolei pojawia się w postaci różowych bądź ciemnych plam, które z czasem tworzą odbarwienia. Charakterystyczne dla tej odmiany jest występowanie zarażonych miejsc przeważnie na ramionach, plecach czy karku.

Jak poradzić sobie z łupieżem?

Jeżeli nie jesteś pewny, który typ łupieżu posiadasz, warto udać się do specjalisty w dziedzinie chorób skóry głowy – trychologa. Nie jest to lekarz medycyny, jednak w diagnozowaniu łączy szeroką wiedzę z zakresu dermatologii, endokrynologii i wielu innych. Trycholog wskaże odpowiednią dla Ciebie terapię, zabiegi pielęgnacyjne, a w razie konieczności leczenia farmakologicznego skieruje do właściwego lekarza. Jeżeli chodzi o pielęgnację skóry głowy we własnych czterech kątach, musisz zwrócić uwagę czy wykorzystujesz do tego odpowiednie środki. Kiedy borykasz się z problemem łupieżu, zwykły szampon drogeryjny o działaniu nawilżającym bądź oczyszczającym nie wystarczy. Aby zahamować namnażanie się komórek grzybowych, należy oddziaływać na nie aktywnym środkiem takim jak ketokonazol, który zawarty jest w szamponie Nizoral. To środek z apteki skutecznie wspomagający walkę z chorobą. Zwróć także uwagę na temperaturę wody, którą myjesz włosy, oraz je suszysz. Zbyt wysoka, wysusza skalp i nasila złuszczanie naskórka. Także lakier do włosów, pianka bądź żel do stylizacji podrażniają skalp i w czasie terapii łupieżu koniecznie należy je odstawić. W sieci znajdziesz wiele skutecznych sposobów na domowe sposoby walki z chorobą, np. płukanki z octu jabłkowego lub cytryny czy też naturalne maski wykonane choćby z jogurtu. Nie zapominaj o właściwej diecie bogatej w cynk, który dodatkowo zadba o Twoją skórę od wewnątrz.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.