Jelito grube jest ostatnią częścią przewodu pokarmowego. Jest odpowiedzialne za przetwarzanie niestrawnego materiału pokarmowego, który pozostał po wchłonięciu większości składników odżywczych w jelicie cienkim. Oprócz tego wchłania wodę, witaminy i elektrolity z resztek pokarmowych. Jelito grube zasiedlają także bakterie symbiotyczne produkujące witaminę K i B. Z racji tego, że pełni tak wiele kluczowych ról, jego sprawność warunkuje prawidłową pracę organizmu, a każde zaburzenie w jego obrębie może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.
Zespół jelita drażliwego
Uważa się, że zespół jelita drażliwego jest spowodowany czynnikami psychologicznymi wpływającymi na motorykę jelita grubego poprzez zewnętrzny autonomiczny układ nerwowy. W okresach stresu skurcze w obrębie jelit mogą się nasilać lub zmniejszać, powodując zmiany rytmu wypróżnień w postaci zaparcia lub biegunki.
Choroba Hirschsprunga
Choroba Hirschsprunga to zaburzenie wrodzone, które rozpoznawane jest zwykle u małych dzieci zaraz po urodzeniu. Jego przyczyną jest brak komórek nerwowych w obrębie mięśniówki okrężnicy. Wpływa to na jej ruchliwość, utrudniając oddawanie stolca.
Uchyłkowatość
Uchyłkowatość to schorzenie, w którym w błonie śluzowej okrężnicy powstają „kieszonki” (czyli uchyłki) z powodu osłabienia mięśniówki okrężnicy. Zapalenie uchyłków może rozwinąć się, jeśli zostaną one objęte procesem zapalnym, powodując ból brzucha i zmiany w wypróżnianiu. Choroba uchyłkowa występuje bardzo często, zwłaszcza u osób starszych.
Choroby zapalne jelit
Nieswoiste zapalenie jelit obejmuje chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obie powodują stany zapalne i zmiany w nabłonku przewodu pokarmowego, zakłócając normalne funkcjonowanie. Przyczyna nieswoistego zapalenia jelit nie jest znana, ale prawdopodobnie wynika z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ogranicza się do jelita grubego, podczas gdy choroba Leśniowskiego-Crohna może wystąpić w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu.
Niedokrwienie jelit
Niedokrwienie jelita grubego występuje częściej u osób starszych i ma miejsce, gdy dochodzi do zmniejszonego dopływu krwi do okrężnicy. Zmniejszony przepływ krwi może spowodować stan zapalny lub uszkodzenie okrężnicy. Wśród przyczyn niedokrwiennego zapalenia jelita grubego wyróżnia się: miażdżycę tętnic, niskie ciśnienie krwi, skrzepy krwi i niedrożność jelit.
Zakażenia jelit
Zakaźne zapalenie jelita grubego może wywołać wiele różnych wirusów, bakterii lub pasożytów. Najczęściej występuje w wyniku spożycia skażonej żywności lub wody, wprowadzając w ten sposób patogen (np. Escherichia coli, Campylobacter, Shigella i Salmonella) do okrężnicy. Z kolei Clostridium difficile to inny patogen, który może powodować zapalenie okrężnicy w związku ze stosowaniem antybiotyków. Dlatego, aby uchronić wrażliwą florę jelit na ich działanie, warto sięgnąć po preparaty wspomagające czas antybiotykoterapii np. Dicoflor.