Poznaj dolegliwości jelita grubego

dolegliwości jelita grubego

Jelito grube jest ostatnią częścią przewodu pokarmowego. Jest odpowiedzialne za przetwarzanie niestrawnego materiału pokarmowego, który pozostał po wchłonięciu większości składników odżywczych w jelicie cienkim. Oprócz tego wchłania wodę, witaminy i elektrolity z resztek pokarmowych. Jelito grube zasiedlają także bakterie symbiotyczne produkujące witaminę K i B. Z racji tego, że pełni tak wiele kluczowych ról, jego sprawność warunkuje prawidłową pracę organizmu, a każde zaburzenie w jego obrębie może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Zespół jelita drażliwego

Uważa się, że zespół jelita drażliwego jest spowodowany czynnikami psychologicznymi wpływającymi na motorykę jelita grubego poprzez zewnętrzny autonomiczny układ nerwowy. W okresach stresu skurcze w obrębie jelit mogą się nasilać lub zmniejszać, powodując zmiany rytmu wypróżnień w postaci zaparcia lub biegunki.

Choroba Hirschsprunga

Choroba Hirschsprunga to zaburzenie wrodzone, które rozpoznawane jest zwykle u małych dzieci zaraz po urodzeniu. Jego przyczyną jest brak komórek nerwowych w obrębie mięśniówki okrężnicy. Wpływa to na jej ruchliwość, utrudniając oddawanie stolca.

Uchyłkowatość

Uchyłkowatość to schorzenie, w którym w błonie śluzowej okrężnicy powstają „kieszonki” (czyli uchyłki) z powodu osłabienia mięśniówki okrężnicy. Zapalenie uchyłków może rozwinąć się, jeśli zostaną one objęte procesem zapalnym, powodując ból brzucha i zmiany w wypróżnianiu. Choroba uchyłkowa występuje bardzo często, zwłaszcza u osób starszych.

Choroby zapalne jelit

Nieswoiste zapalenie jelit obejmuje chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obie powodują stany zapalne i zmiany w nabłonku przewodu pokarmowego, zakłócając normalne funkcjonowanie. Przyczyna nieswoistego zapalenia jelit nie jest znana, ale prawdopodobnie wynika z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ogranicza się do jelita grubego, podczas gdy choroba Leśniowskiego-Crohna może wystąpić w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu.

Niedokrwienie jelit

Niedokrwienie jelita grubego występuje częściej u osób starszych i ma miejsce, gdy dochodzi do zmniejszonego dopływu krwi do okrężnicy. Zmniejszony przepływ krwi może spowodować stan zapalny lub uszkodzenie okrężnicy. Wśród przyczyn niedokrwiennego zapalenia jelita grubego wyróżnia się: miażdżycę tętnic, niskie ciśnienie krwi, skrzepy krwi i niedrożność jelit.

Zakażenia jelit

Zakaźne zapalenie jelita grubego może wywołać wiele różnych wirusów, bakterii lub pasożytów. Najczęściej występuje w wyniku spożycia skażonej żywności lub wody, wprowadzając w ten sposób patogen (np. Escherichia coli, Campylobacter, Shigella i Salmonella) do okrężnicy. Z kolei Clostridium difficile to inny patogen, który może powodować zapalenie okrężnicy w związku ze stosowaniem antybiotyków. Dlatego aby uchronić wrażliwą florę jelit na ich działanie, warto sięgnąć po preparaty wspomagające czas antybiotykoterapii np. Dicoflor.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.