Zaparcia to temat bolesny i krępujący. Jest to także jeden z najczęstszych problemów trawiennych, na który uskarżają się Polacy… Nawracające zaparcia nie powinny być lekceważone, gdyż mogą doprowadzić do groźnych dla zdrowia konsekwencji. Jeśli ta dolegliwość dotyczy również Ciebie – działaj! W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób pomoże Ci w tym Enema.
Dla kogo Enema?
Roztwór doodbytniczy Enema to lek dostępny bez recepty wskazany do stosowania w celu uzyskania doraźnego i skutecznego efektu w postaci wypróżnienia. Niniejszy produkt leczniczy przynosi szybką ulgę w zaparciach. Enema może być stosowana zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci – już od 3. roku życia. U najmłodszych dzieci wykonanie wlewki powinien zlecić i nadzorować lekarz.
Lek znajduje także szerokie zastosowanie w oczyszczaniu jelita grubego przed różnego typu zabiegami oraz badaniami diagnostycznymi. Enema to lek, który często stosuje się na szpitalnych oddziałach położniczych w celu oczyszczenia jelita przed porodem oraz w razie potrzeby – również po porodzie.
Jak działa Enema?
Produkt leczniczy wykazuje działanie oczyszczające jelito grube. Dzięki działaniu substancji czynnych: wodorofosforanu sodu oraz diwodorofosforanu sodu, lek zastosowany doodbytniczo hamuje resorpcję zwrotną (wchłanianie) wody w tej części jelita, co wpływa na zmiękczenie i zwiększenie objętości zalegających w końcowym odcinku jelita grubego mas kałowych. Przekłada się to na pobudzenie odruchu wypróżnienia i szybką defekację.
Jak stosować lek Enema?
Roztwór leku przeznaczony jest do wykonania wlewu doodbytniczego.
Zalecane dawkowanie przedstawia się następująco:
Grupa wiekowa | Dawka |
osoby dorosłe | 120-150 ml |
dzieci < 14 kg | 30 ml |
dzieci < 27 kg | 60 ml |
dzieci < 40 kg | 90 ml |
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy wykonywać wlewu częściej niż raz na dobę. Możliwość przedawkowania leku jest ograniczona ze względu na fakt, że Enema dostępna jest w postaci jednorazowych opakowań.
Uwaga! Po zastosowaniu niniejszego produktu leczniczego należy zwrócić uwagę na przyjmowanie zwiększonej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Pamiętaj, aby nie stosować środków o działaniu przeczyszczającym przez okres dłuższy niż 1 tydzień.
Co innego na zaparcia?
Alternatywą dla zastosowania wlewki z lekiem Enema przed zabiegami diagnostycznymi mogą być tabletki Dulcobis. Zawarty w nich biskodyl jest substancją o działaniu silnie przeczyszczającym. Osobom, którym dokuczają zarówno zaparcia, jak i wzdęcia, rekomendowany jest syrop Lactulosum. Laktuloza – dwucukier zastosowany w formulacji leku przyspiesza perystaltykę jelit, wpływając dodatkowo na obniżenie poziomu szkodliwego amoniaku we krwi. Przy szerszym spektrum problemów trawiennych wypróbuj Debutir, który wykazuje działanie ochronne na jelita, sprzyjając uregulowaniu ich pracy. A w razie wystąpienia biegunki? Warto pamiętać o saszetkach z lekiem Smecta, która łagodzi doskonale zarówno jej ostrą, jak i przewlekłą postać.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.