Rodzaje opatrunków i bandaży - co warto wiedzieć?

Rodzaje opatrunków i bandaży - co warto wiedzieć?

Pierwsze dni po zabiegach są niezwykle ważne. Wtedy szczególnie warto zadbać o swój komfort. Pomogą w tym wysokiej jakości materiały opatrunkowe, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Dowiedz się więcej na temat produktów opatrunkowych i ulgi, jakie przynieść mogą po zabiegu.

Rodzaje bandaży

Nie każda osoba, która zmaga się z urazem lub rekonwalescencją po zabiegach i operacjach wie, jak dobrze wybrać bandaż. Na rynku istnieje kilka typów siatek opatrunkowych i bandaży, które dopasować należy do typu problemu zdrowotnego.
Najczęściej używane opatrunki po zabiegach to siatki opatrunkowe, których celem jest utrzymanie opatrunku w miejscu. Wygodne, wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów bandaże matokrep sprawdzą się natomiast jako opatrunki odciążające w profilaktyce urazów układu ruchowego, a także w leczeniu układu żylnego. Tego typu opatrunki należą do produktów wielorazowych, przeznaczonych do prania. Do zalet bandaży wielorazowych zaliczyć należy także rozciągliwość, dzięki której dobrze dopasowują się do ciała, a także nie zsuwają. W efekcie nawet uraz czy nadwyrężenie układu ruchu nie musi stanowić przeszkody do zachowania komfortu.
Inna opcja to bandaże do podtrzymywania przewodów medycznych. W każdym przypadku oczekiwać można wysokiej jakości produktu, który zapewnia pacjentom komfort.

Rodzaje opatrunków – jaki wybrać do konkretnej rany?

Do opatrzenia ran i urazów używane są opatrunki, które mają chronić ranę przed wpływem z zewnątrz, a przy tym tworzyć środowisko wspomagające regenerację się skóry.
Dodatkowo stanowią także warstwę ochronną, która zabezpiecza ranę przed wyschnięciem, kolejnymi uszkodzeniami i podrażnieniami. Stanowi także barierę dla środków używanych na ranę oraz wchłania nadmiar osocza.

Z tych powodów wybór odpowiedniego opatrunku jest niezwykle ważny.
Wybierając środki opatrunkowe, należy oczywiście kierować się typem rany. Niezależnie od tego, czy rana jest głęboka, przecinająca tkankę podskórną, czy jedynie powierzchowna, dotycząca jedynie górną warstwę skóry, w każdym przypadku warto zastosować odpowiedni opatrunek, który przyśpieszy jej gojenie.

Jego typu uzależniony jest także od rodzaju rany – ciętej, szarpanej, kłutej oraz fazy jej gojenia. Nie bez znaczenia jest również sam stan pacjenta oraz jego dolegliwości dodatkowe. Należy wziąć to pod uwagę, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z chorobami przewlekłymi czy metabolicznymi. W takim przypadku używane są często opatrunki hydrożelowe, stosowane np. w zespole stopy cukrzycowej, a także w ranach po oparzeniach. To opatrunki, które pomagają zachować odpowiedni stopnień wilgotności, a także nie powodują dodatkowych uszkodzeń w obrębie rany.

Bielizna pozabiegowa

Szczególny rodzaj opatrunków stanowi bielizna pozabiegowa. To rodzaj oddychającego chłonnego opatrunku w formie majtek. Obecnie to właśnie zakładane jak tradycyjna majtki bielizna pozabiegowa uważana jest za szczególnie funkcjonalną i wygodną. Taki rodzaj bielizny w znacznym stopniu zwiększa komfort pacjenta, a przy tym pomaga dbać o higienę. Dobrze zatem sprawdzi się po wszelkich operacjach i zabiegach, po których konieczne jest pozostawianie w pozycji siedzącej.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie bielizny pozabiegowe? Jakie opcję istnieją dla osób aktywnych?

Wybierając bieliznę pozabiegową, warto pamiętać, że skóra osób leżących jest szczególnie wrażliwa z powodu długotrwałego przebywania w jednej pozycji. W efekcie materiały, które bezpośrednio się z nią stykają, powinny być wysokiej jakości. Warto unikać lateksu, który może być przyczyną uczuleń. Bielizna pozabiegowa powinna być zatem nie tylko chłonna, ale także oddychająca. Dodatkowo można zdecydować się na modele z systemem szybkiego wchłaniania oraz z funkcją neutralizacji zapachu. Warto decydować się na produkty przebadane dermatologicznie.

Specjalna bielizna zabiegowa sprawdzi się jednak dobrze nie tylko w przypadku osób leżących po zabiegach. Na rynku dostępne są opcje także dla osób aktywnych, które np. uczestniczą w rehabilitacji. Taki rodzaj bielizny zakłada się jak normalne majtki, mogą z niej korzystać jednak także osoby, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Ich zaletą jest przede wszystkim zwiększona chłonność. W przypadku aktywnego trybu życia warto zdecydować się także na modele z bocznymi osłonkami, które zapobiegają przeciekaniu. Istotne jest również dopasowanie do ciała, dzięki czemu bielizna jest niewidoczna pod ubraniem, a przy tym w pełni komfortowa. Nowoczesna bielizna pozabiegowa wyposażona jest także w indykator wilgotności, który informuje osobę noszącą o konieczności zmiany. Wszystko po to, aby zawsze mieć wszystko pod kontrolą. Nie bez znaczenia jest także materiał wykonania. Bielizna pozabiegowa dla osób aktywnych również powinna być wykonana z przyjaznego dla skóry materiału, który zapobiega otarciom.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.