Gdy kaszel dopada dorosłego, jest ciężko. Gdy jednak pojawia się kaszel u dzieci, jest dużo, dużo gorzej. Szczególnie gdy maluch nie rozumie jeszcze, co, dlaczego i za jaką karę go spotyka! A kaszlowi często towarzyszy pieczenie, katar, drapanie w gardle i ogólnie złe samopoczucie. I małemu człowiekowi trzeba wówczas szybko pomóc – tym bardziej że nie leczony, kaszel może prowadzić do wielu groźnych powikłań.
Najpierw zapobiegaj!
Zanim przejdę do tego, co może najszybciej pomóc i jakie są sprawdzone sposoby na kaszel u dzieci, parę słów o profilaktyce. Zapobieganie wszelkich schorzeniom to w ogóle podstawa i my, rodzice, powinniśmy wyrobić sobie taki nawyk. Kaszelek ma najczęściej podłoże wirusowe lub bakteryjne, bywa też objawem ogólnego przeziębienia. Dlatego ubieramy dzieci ciepło – ale nie przegrzewamy ich, nie podajemy im zimową i jesienną porą zimnych dań i na przykład lodów, ale przede wszystkim – unikamy osób chorych. Pilnujmy, by na dziecko ktoś nam nie nakichał, a niektóre okresy w roku najlepiej w ogóle unikamy dużych zbiorowisk. Nie dajemy mu też bawić się z chorymi dziećmi – gdy dziecko chodzi do żłobka czy przedszkola trudno to naturalnie kontrolować, ale na placu zabaw już tak. Zwracamy też uwagę na częste mycie rąk.
Co na kaszel u dziecka małego?
Gdy kaszelek przytrafi się niemowlęciu czy dziecku do lat dwóch – trzech, zalecam przede wszystkim wizytę u lekarza – szczególnie jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż dwa dni i towarzyszy mu lekka nawet gorączka. Kaszel u dzieci może być objawem wielu różnych chorób, warto więc od razu wykluczyć te groźniejsze, a także dobrać właściwe leki – na przykład różne są syropy na kaszel mokry i tak zwany suchy. W przypadku tego pierwszego szczególnie przydatne jest regularne oczyszczanie noska z wydzieliny oraz oklepywanie plecków (więcej na ten temat przeczytasz m.in. tutaj: http://www.kaszeludzieci.pl/). Inne domowe i znane od dziesiątek, a może nawet i setek lat sposoby na kaszel u dzieci (i nie tylko!), to inhalacje, te jednak zalecane są przede wszystkim pacjentom nieco starszym.
Inhaluj się mądrze!
Inhalacje wspomagają domowe leczenie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Za pomocą tej metody przede wszystkim nawilżamy drogi oddechowe. Poprzez inhalowanie można również wygodnie i bez bólu wprowadzić do organizmu leki (w tej postaci niektóre z nich są nawet bardziej skuteczne niż w formie syropu). Aby przekonać mniejsze dziecko do tej domowej metody, warto zrobić z niej zabawę – dzięki temu proces przebiegnie bez większych problemów. Należy też zwracać uwagę na czystość ustnika, maseczki i ewentualnie nebulizatora. Zanim przystąpimy do inhalacji, warto także wytłumaczyć brzdącowi, co mają na one celu.
Podawanie syropu
W większości przypadków głównym przepisywanym na kaszel dla dziecka lekiem jest odpowiednio dobrany syrop. Problem w tym, że dzieci rzadko piją go chętnie. Na szczęście są już na rynku syropy smakowe, słodkie, na przykład truskawkowe – przekonaj więc dziecko, że dany lek jest po prostu smaczny. Możesz też pobawić się z nim podczas podawania leku łyżeczką, lub – gdy dziecko jest starsze – szczerze porozmawiać, jakie zalety płyną z wyleczenia kaszlu. Jakie dodatkowe preparaty mogą okazać się skuteczne? Zapoznaj sie z rankingiem. Oprócz tego w całym procesie leczenia poświeć maluchowi jak najwięcej uwagi – nie wie, jak bardzo jest kochany. W razie potrzeby i w miarę możliwości weź urlop. Niech będzie to czas wielu wspólnych zabaw, czytania książeczek, rysowania, a nawet oglądania bajek – nawet jeśli na co dzień nie pozwalasz dziecku na oglądanie telewizji. Kaszel u dzieci to sytuacja dość szczególna, warto więc jak najbardziej osłodzić mu ten czas...