Tomografia weterynaryjna od A do Z – wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie do badania

Tomografia weterynaryjna

Wasze zwierzątko miało jakikolwiek wypadek i nagle zaczęło się nieswojo zachowywać? Jak najprędzej skontaktujcie się z pobliską kliniką weterynaryjną, aby ustalić, co się dzieje. Jeżeli Wasz pupil jest smutny, osowiały, pozbawiony energii oraz apetytu – nie jest to normalne i prawdopodobnie coś mu dolega, a aby określić co – konieczne będzie wykonanie szeregu badań diagnostycznych. Niestety zazwyczaj weterynarz nie jest w stanie postawić diagnozy jedynie w oparciu o zobaczenie pacjenta. W takiej sytuacji prawdopodobnie skieruje on Was na badania w celu dokładniejszej diagnostyki: krew, mocz, USG, a może nawet tomografia weterynaryjna, na omówieniu której skupimy się w dzisiejszym artykule. Jeśli chcecie wiedzieć nieco więcej o TK zwierząt – koniecznie zostańcie z nami do końca. Wyjaśnimy Wam, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania tego typu badania, a także podpowiemy, co warto wiedzieć, zanim udacie się ze swoim czworonogiem na tomografię weterynaryjną. 

CT weterynaryjne – podstawowe informacje o tym badaniu

CT weterynaryjne, czyli badanie nazywane także tomografią komputerową zwierząt, to coś, bez czego weterynarz ortopeda nie byłby w stanie pracować. Oczywiście już na wstępie warto zaznaczyć, że nie jest ono niebezpieczne i szkodliwe dla pupila. Jego wykonanie jest dla zwierzęcego pacjenta w 100% bezpieczne. Dzięki wynikom badania TK weterynarz jest w stanie szybko i – co najważniejsze – precyzyjnie zdiagnozować swojego pacjenta, a następnie zalecić mu odpowiednie leczenie, ratując tym samym jego życie i zdrowie. 

Tomografia weterynaryjna – wskazania do wykonania badania

Jakie problemy u zwierzaka muszą się pojawić, aby dostał on skierowanie na badanie tomografem weterynaryjnym? Jest ich kilka! Są to przede wszystkim problemy neurologiczne, np. niewiadomego pochodzenia padaczka bądź niewłaściwa praca mózgu. CT weterynaryjne wykonuje się również u zwierząt:

  • z nowotworami,
  • po wypadkach,
  • po różnego rodzaju urazach. 

Badanie tomografem weterynaryjnym – jak się do niego przygotować?

Wasz pupil dostał skierowanie na CT weterynaryjne? W takim razie pamiętajcie, że do badania tego typu należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy przed nim wykonać czworonogowi podstawowe badania, aby ustalić, czy w ogóle kwalifikuje się on do badania TK. Przed tomografią bada się także poziom kreatyniny, aby zweryfikować, czy Wasz piesek lub kotek nie ma problemów z nerkami. Jeśli zwierzęcy pacjent zostanie po tych badaniach zakwalifikowany na CT, na badanie przychodzi na czczo. 2 godziny przed zabiegiem nie dostaje on także nic do picia. Pamiętacie o tym!

Tomografia u zwierząt a przeciwwskazania

CT to badanie, które może pomóc szybko zdiagnozować problem i przyśpieszyć jego leczenie. Jest w 100% bezpieczne, jednak nie oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Z racji tego, że pacjent musi być w trakcie TK pod narkozą, nie wykonuje się go u zwierzaków:

  • silnie schorowanych, 
  • w ciężkim stanie zdrowia, 
  • cierpiących na chorobę drobnoustrojową,
  • ciężarnych,
  • geriatrycznych. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.