Jakie choroby serca mogą Cię dopaść?

Jakie choroby serca mogą Cię dopaść?

Obserwowanie stanu swojego zdrowia i wszelkich następujących w nim zmian jest istotne w celu zdiagnozowania chorób i dolegliwości, które mogą wpływać na jego poprawne funkcjonowanie oraz zaburzać pracę organizmu w obrębie różnych procesów życiowych. Ludzki organizm to maszyna, w której właściwa praca jednego elementu może być uzależniona od innej składowej. Spójrzmy na przykład na serce…

Serce – centrum dowodzenia

Serce to narząd położony w centrum układu krwionośnego. Jest ulokowane w klatce piersiowej. Serce odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu. Utrzymuje bowiem przepływ krwi przez tkanki. Wyobraźmy sobie, że pracuje jak pompa. Jest to proces niezbędny, gdyż krew musi dotrzeć do każdej komórki ciała, by te mogły funkcjonować, jak należy.


Sprawdź także: Miażdżyca najczęstszą przyczyną zgonów na świecie!


Serce, podobnie jak wszystkie inne narządy, będzie pracowało tak, jak zadba o nie jego właściciel. Nie jest powiedziane, że serce osób starszych (z przyczyn czysto biologicznych) może być w gorszym stanie niż serce młodej osoby. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiek stanowi tzw. samodzielny czynnik ryzyka wystąpienia chorób serca. Oznacza to, że nie mamy na niego wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to opóźnić go. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wiek 65 lat dla kobiet i 55 dla mężczyzn, jako wiek zwiększonego ryzyka. Na ten stan ma wpływ wiele czynników, m.in. zła dieta, nieodpowiedni styl życia, pracoholizm, nałogi, brak snu i nadmiar stresu.

Choroby serca

W przypadku chorób serca można zauważyć pewną zależność. Nie dość, że jedna z chorób może pociągać za sobą kolejną, to dodatkowo może wywoływać szereg objawów i symptomów w całym organizmie.

Nadciśnienie tętnicze – wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze ulega samoistnemu podwyższeniu. Wynika to bowiem z postępującego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, które w konsekwencji przyczynia się do wzrostu ciśnienia podczas skurczów serca przy jednoczesnym niezmiennym ciśnieniu podczas jego rozkurczów.

Jednak jest to nie tylko choroba osób starszych. Udokumentowano, że niezdrowy styl życia, w tym zła dieta i nałogi, przyczyniają się do tego, że nadciśnienie tętnicze jest widoczne w coraz młodszych grupach. Nadciśnienie może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca lub jego niewydolności.  

Choroba niedokrwienna serca – a właściwie choroba wieńcowa. Ograniczenie dostarczania tlenu i składników odżywczych do serca może prowadzić do choroby wieńcowej. Do tego z kolei prowadzi odkładanie się w wewnętrznych ścianach naczyń wieńcowych materiału tłuszczowego, pochodzącego z krwi. Jest to tzw. miażdżyca naczyń wieńcowych.

Zaburzenia rytmu serca – rytm serca to proces, w którym następują skurcze i rozkurcze mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu serca stanowią efekt zakłócenia impulsów odpowiedzialnych za ten proces. W efekcie następuje nierówne tętno i bicie serca, a to z kolei może powodować stany osłabienia i duszności.

Niewydolność serca – kolejna dolegliwość, której podłożem może być nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna. Niewydolność serca to inaczej niezdolność serca i upośledzenie jego pracy. Serce nie pompuje takiej ilości krwi, jakiej potrzebuje organizm. W przypadku nadciśnienia tętniczego zaburzenie to wiąże się z uszkodzeniem serca i zmuszaniem mięśnia sercowego do pracy ponad normę, co na dłuższą metę przynosi odwrotny skutek, z kolei w przypadku choroby niedokrwiennej, osłabienie mięśnia sercowego to efekt jego niedotlenienia.  

Objawy chorób serca

Nie da się ukryć, że serce jest najbardziej aktywnym narządem. Warto od początku zwracać uwagę na wszelkie zmiany, jakie w nim następują. Dolegliwości serca mogą być mylące i przypominać nawet zwykłe zmęczenie odczuwane na co dzień. Choroby serca narastają powoli, ale ich objawy będą się nasilały.

kołatanie serca - nie zawsze związane jest z wysiłkiem fizycznym, mimo iż szybkie i silne bicie serca zwykle towarzyszy aktywności fizycznej. W tym wypadku kołatanie serca świadczy o wystąpieniu dodatkowego skurczu mięśnia sercowego, po którym to następuje gwałtowny skurcz właściwy. Niebezpieczne staje się to w momencie, gdy przyspieszone bicie serca trwa 2-3 minuty i towarzyszy mu ból w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej – inaczej dusznica bolesna. Zaczyna się na samym środku klatki piersiowej i jest to ból o charakterze promieniującym. Może sięgać aż do żuchwy. Ból w klatce piersiowej zwykle trwa kwadrans, jeśli dłużej – może wystąpić ryzyko zawału.

Zmęczenie – może być efektem spowolnionej pracy serca, czyli naszej pompy. Jeśli transport krwi do komórek odbywa się wolniej niż zwykle, odczuwa się to w postaci zmęczenia. W gorszym razie może prowadzić do niedotlenienia i omdleń.

Omdlenia – jak zostało wyżej opisane, omdlenia to efekt niedostarczenia odpowiedniej ilości krwi wraz z tlenem do mózgu. Krew ma na celu odżywiać komórki. W przypadku arytmii serca, czyli wolnego bicia serca (poniżej 60 raz/minutę) dochodzi do niedotlenienia, to zaś prowadzi do omdlenia.

Obrzęki – choć może się wydawać niezrozumiałe, to jednak obrzęki powstające wokół kostek, w dolnej części tułowia czy klatce piersiowej mogą świadczyć o zaburzeniach pracy serca.

Jeśli odczuwasz dolegliwości, nie bagatelizuj ich. Nie każde zmęczenie będzie świadczyć o problemach na podłożu kardiologicznym. Obrzęk obrzękowi nierówny, jednak zdrowie ma się jedno, serce tym bardziej. Zadbaj o nie zawczasu, zamiast martwić się gdy będzie już za późno.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.