Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg

Obecnie wiele osób żyje w dużym stresie, dlatego po ciężkim dniu w pracy marzymy tylko o błogim odpoczynku i śnie. Ubieramy zatem naszą ulubioną pidżamę, wypijamy ciepłą herbatkę i kładziemy się w wygodnym łóżku zasypiając niemal natychmiast. Okazuje się jednak, że nie każdy jest w stanie wypocząć w trakcie snu, a przeszkadzają w tym objawy zespołu niespokojnych nóg. Zaburzenie to jest bardzo męczące i niezwykle stresujące. Jak zatem rozpoznać u siebie taką przypadłość i jak ją leczyć?

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Jeśli cierpisz na zespół niespokojnych nóg możesz odczuwać różne objawy, ale najczęściej jest to pojawiające się nagle uczucie pieczenia czy też ostrego ciepła. Często chorzy odczuwają również swędzenie albo mrowienie, ale zdarzają się też przypadki gdy schorzenie to objawia się przeszywającym bólem. Niektórzy uważają, że zespół niespokojnych nóg powoduje, że czujemy jakby jakiś napój gazowany pływał w naszych żyłach – jest to tak zwane uczucie bąbelków. Zazwyczaj objawy zaburzenia występują wieczorem oraz kiedy idziemy spać.

Jak ulżyć zmęczonym nogom?

Siedzenie sprawia, że objawy zespołu niespokojnych nóg jedynie się nasilają, dlatego jedynym sposobem na ich zniwelowanie jest ruszanie się. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość zmieniania swojej pozycji. Jest to szczególnie dokuczliwe kiedy przez dłuższy czas siedzimy, na przykład w kinie albo podczas lotu samolotem, który trwa kilka godzin.

Niestety zaburzenie to prowadzi nie tylko do dyskomfortu fizycznego, ale w wielu przypadkach może również powodować pogorszenie się relacji pomiędzy partnerami czy nawet rozstanie. Często bowiem objawy pojawiają się w najgorszym momencie, doprowadzając do niezręcznych czy też uciążliwych sytuacji.

Wyobraźmy sobie chociażby sytuację, kiedy podczas romantycznego spotkania z ukochaną osobą, które ma się zakończyć intymnym zbliżeniem, nagle odczuwamy nieprzyjemne objawy naszego schorzenia. Do wyboru mamy albo pokładanie się z bólu albo ruszanie się, a żadna z tych czynności nie współgra z naszymi planami na wieczór.

Innym jest przypadek kiedy ataki zespołu niespokojnych nóg dotykają nas głównie w nocy. W takiej sytuacji budzimy nie tylko siebie, ale także naszego partnera. W konsekwencji obydwoje jesteśmy niewyspani i zestresowani, co prowadzi do częstych kłótni. Niektórzy decydują się na spanie w osobnych łóżkach, ale to jedynie jeszcze bardziej oddala nas od siebie i może skutkować rozstaniem.

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny

Jednym z powodów występowania zespołu niespokojnych nóg jest brak odpowiedniej ilości dopaminy w którymkolwiek z obszarów naszego mózgu, czego skutkiem jest zachwianie równowagi w poziomie jej neuroprzekaźnika. 

Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że ponad połowa pacjentów borykających się z tą przypadłością po prostu ją odziedziczyła, a więc ma ona podłoże genetyczne.

Innymi przyczynami wystąpienia zespołu niespokojnych nóg u danej osoby jest chociażby brak odpowiedniej ilości żelaza w jej diecie, lub też przyjmowanie niektórych leków. Chodzi tutaj na przykład o leki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, a nawet leki zwalczające grypę.

Udowodniono również, że zespół niespokojnych nóg ma związek z chorobą Parkinsona oraz schorzeniami nerek.

Niestety w wielu przypadkach przypadłość ta nie zostaje dobrze rozpoznana, ale nawet gdy uda się to w końcu ustalić, leczenie jest bardzo trudne.

Co robić gdy pojawią się u nas objawy zespołu niespokojnych nóg?

Przede wszystkim musimy odstawić wszelkiego rodzaju używki, dlatego przestajemy pić kawę, nie sięgamy po alkohol i rzucamy palenie. Wszystkie te czynniki nasilają bowiem objawy takiego schorzenia. Warto przygotować sobie ciepłą kąpiel oraz starać się rozmasować te miejsca, które są bolesne. Wielu osobom ulgę przynosi także przykładanie do nóg termoforu wypełnionego gorącą wodą. Niestety metody te nie pomagają każdej osobie borykającej się z tą przypadłością, ale z pewnością należy je wypróbować.

Ważne jest aby wzbogacić naszą dietę w żelazo i magnes, ale jeśli nic nie pomaga trzeba udać się do lekarza. Musimy pamiętać jednak, że na zespół niespokojnych nóg nie ma lekarstwa, w związku z czym trzeba się do niej niejako przyzwyczaić.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.