Decydując się na spożycie niewielkiej ilości wina, np. jednej lampki wina możemy zyskać w oczach innych ludzi. Nie można jednak przesadzić jeśli chodzi o ilość spożywanego alkoholu, gdyż bardzo szybko przestanie działać na korzyść naszej osoby.
Wino a uroda
Badania pokazują, że ludzie, którzy są po spożyciu niewielkiej ilości wydają się być nam ładniejsi. Oczywiście można się zastanowić, kto tę ilość alkoholu miałby wypić. Do tego momentu uważano, że jedynie oceniający, który wypije, będzie inaczej patrzył na świat. Alkohol miał działać na nas w taki sposób, że będziemy postrzegać piękno w inny sposób. Przede wszystkim w stanie po spożyciu mamy dostrzegać piękno tam, gdzie wcześniej go nie widzieliśmy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przygotowali dla nas badania, w których starają się przekonać do tego, że alkohol może wpływać na miary atrakcyjności i dodawać urody również osobie pijącej, a więc tej, która jest oceniana. Oczywiście będzie się tak działo jedynie pod warunkiem, gdy spożywanie będzie w umiarkowanej ilości.
Pokazując dwudziestu kobietom i mężczyzną zdjęcia zrobione osobom na trzeźwo i po wypiciu najpierw 250 ml wina, a potem pół litra wszyscy uczestnicy badania mieli określić, które według nich fotografie były najkorzystniejsze. Najczęściej badanie przynosiło wyniki, w których wybierano zdjęcia z osobami, które wypiły 250 ml wina. W takim stanie osoby były dla oglądających najbardziej atrakcyjni. Atrakcyjność była większa niż w przypadku zdjęć osoby trzeźwej czy też po wypiciu pół litra wina. Według badaczy spożycie niewielkiej ilości alkoholu ma dodawać nieco urody, gdyż będzie powodowało niewielkie zmiany w wyglądzie. Poprzez powiększenie się naczynek krwionośnych na twarzy osoby pijącej pojawią się rumieńce, które uznaje się za okaz zdrowia i atrakcyjności. Dodatkowo przez relaks związany ze spożyciem alkoholu rozluźniają się mięśnie i również pojawia się na twarzy delikatny uśmiech. Dlatego po niewielkiej ilości alkoholu osoby mogą się nam wydawać nieco ładniejsze.
Więcej na temat wyników badań można znaleźć w gazecie. „Alcohol and Alcoholism”.