Witaminy i minerały na piękną skórę

Witaminy i minerały na piękną skórę

Piękna i zadbana skóra to wizytówka nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Niebagatelne znaczenie w dbaniu o jej kondycję mają dobrze dobrane kosmetyki, jednak o skórę zadbać należy też od środka. By cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą, należy skupić się na jakości swojej codziennej diety. Pomocna może być też dodatkowa suplementacja, która wzbogaci codzienny jadłospis. Jakie witaminy i minerały są szczególnie istotne dla skóry?

Witaminy dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry

Mianem „witamin” określana jest grupa substancji, które ważne są dla utrzymania zdrowia organizmu i jego właściwego funkcjonowania. Witaminy mają wielokierunkowy wpływ na organizm. Ważne są między innymi dla odpowiedniego nawilżenia skóry, jej zdrowia, elastyczności i młodego wyglądu, poza tym wspomagają jej regenerację i zachowanie prawidłowego kolorytu.

Podstawę, jeśli chodzi o dostosowaną do zapotrzebowania organizmu podaż witamin, stanowić powinna zdrowa dieta. Warto postawić na zróżnicowany jadłospis, w którym znajdą się duże ilości warzyw i owoców. W razie wyraźnych wskazań dietę można też wzbogacić o witaminy na skórę zawarte w suplementach diety. Jakie witaminy szczególnie istotne są dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry?

Witamina A

Jest to przeciwutleniacz, który wspomaga utrzymanie prawidłowego kolorytu skóry (ochrona przed przebarwieniami), a przy tym wspiera kondycję i regenerację nabłonka. Witaminę A znaleźć można między innymi w żółtkach jaj i wątróbce, poza tym beta-karoten obecny jest w pomarańczowych warzywach.

Witamina C

Jest bardzo ważnym przeciwutleniaczem, który wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Witamina C przyczynia się do opóźniania procesów starzenia, poza tym wspomaga syntezę kolagenu. Jest to witamina, która wspiera gojenie ran, a przy tym przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, w tym tych zaopatrujących skórę w tlen i związki odżywcze. Witaminę C znaleźć można w natce pietruszki, owocach dzikiej róży, czerwonej papryce, truskawkach i cytrusach.

Witaminy z grupy B

Dla kondycji skóry szczególnie ważna jest biotyna (wit. B7), która przyczynia się do ochrony przed wzmożonym łojotokiem, a także kwas pantotenowy (wit. B5), który przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych skóry i opóźnienia procesów starzenia. Ważna jest też witamina B2, która wspomaga regenerację skóry, a także witamina B3, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu nabłonka skóry. Witaminy z grupy B znaleźć można w drożdżach, wątróbce, jajkach i rybach, a także orzechach i pieczywie pełnoziarnistym.

Witamina D

Ma znaczenie w procesach odnowy komórek skóry, więc istotna jest dla jej wyglądu, funkcjonowania i szybkiej regeneracji. Organizm syntetyzuje witaminę D przy ekspozycji odkrytej skóry na światło słoneczne. Z dietą witaminę D dostarczać można do organizmu, jedząc ryby, żółtka jaj i podroby. 

Witamina E

Nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Jest silnym przeciwutleniaczem, który przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia. Wspomaga też utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry i wspiera jej procesy regeneracyjne. Witaminę E znaleźć można w orzechach i tłuszczach roślinnych, a także w oliwkach i kiełkach roślin.

Witamina K

Przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, a przy tym wspomaga procesy krzepnięcia, co może mieć szczególne znaczenie dla osób, które zmagają się z cerą naczynkową. Witaminę K znaleźć można w brokułach i jarmużu, a także w rukoli, szparagach i brukselce. 

Minerały poprawiające kondycję skóry

Dla zdrowia i wyglądu skóry istotne są również składniki mineralne. Przyczyniają się one między innymi do utrzymania młodego wyglądu skóry, poza tym istotne są w ochronie przed stanami zapalnymi skóry.

Cynk

Pierwiastek ten jest ważny w ochronie skóry przed stanami zapalnymi. Wraz z krzemem cynk wspomaga powstawanie kolagenu i elastyny, które są istotne dla utrzymania młodego wyglądu skóry i jej odpowiedniego napięcia. Cynk można znaleźć w wątróbce, jajach, mięsie i rybach oraz nabiale.

Miedź

Przyczynia się do utrzymania prawidłowej pigmentacji skóry, poza tym wspomaga procesy antyoksydacyjne zachodzące w organizmie, hamując procesy starzenia się skóry, a także wspiera powstawanie kolagenu i elastyny. Znaleźć można ją w owocach morza, wątróbce i orzechach. 

Krzem

Wraz z cynkiem przyczynia się do syntezy kolagenu oraz elastyny, więc jest istotny dla elastyczności skóry i jej młodego wyglądu. Źródłem krzemu są otręby, skrzyp polny, pokrzywa, czosnek i algi.

Potas

To pierwiastek ważny dla regulacji gospodarki wodnej organizmu, w tym gospodarki wodnej skóry. Źródłem potasu są pomidory, ziemniaki, porzeczki i zielona pietruszka. 

Selen

Pierwiastek wspomagający procesy antyoksydacyjne zachodzące w organizmie, który przyczynia się do zapobiegania starzeniu się skóry. Źródłem selenu są między innymi morskie ryby, sezam i ziarna zbóż.

Co jeszcze ważne jest dla pięknej i zdrowej skóry?

Witaminy i minerały są ważne dla utrzymania prawidłowej kondycji i wyglądu skóry, jednak w diecie lub ewentualnej suplementacji warto skupić się również na innych ważnych składnikach. Dla kondycji skóry bardzo istotne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz omega-9.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.