Jaki produkt wapniowy wybrać?

Jaki produkt wapniowy wybrać?

Dodano: 09-06-2017

wapń

Jeśli chcesz uzupełnić niedobory wapnia w organizmie, warto dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko sugerować się sloganami reklamowymi. Nie wszystkie preparaty wapniowe są równie skutecznie, ze względu na przyswajalność zawartego w nich związku wapniowego. Znaczenie ma również sposób ich zażywania, o czym wielu użytkowników zapomina. 

Dostępne formy wapnia

Dwie główne formy wapnia to węglan wapnia i cytrynian wapnia. Suplementy wapniowe przeznaczone są do przyjmowania podczas posiłku i gdy tego przestrzegamy, obie te formy są wchłanianie ze zbliżoną szybkością i skutecznością. Jednak w sytuacji, kiedy przyjmujemy je na pusty żołądek — znacznie lepiej przyswaja się cytrynian wapnia niż węglan. Istnieją jeszcze dwie alternatywne postacie wapnia: mleczan wapnia i stearynian wapnia. Efekty zażywania mleczanu wapnia są podobne jak w przypadku cytrynianu wapnia. Stearynian wapnia stosuje się natomiast jako dodatek do żywności, jest on aktywny w minimalnym stopniu, dlatego używany jest tylko jako nośnik lub środek wiążący.

Węglan wapnia a cytrynian wapnia

Węglan wapnia jest stosunkowo tanim produktem OTC, który możemy znaleźć m.in. w środkach zobojętniających nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Cytrynian wapnia jest natomiast bardziej kosztowną opcją, ale działa dobrze zarówno na czczo, jak i kiedy przyjmujemy go podczas posiłku, czy w każdym innym dowolnym momencie w ciągu dnia. 


Może zainteresuje cię również: Ranking najpopularniejszych produktów wapniowych


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zaleca się przyjmowanie suplementów o małej zawartości wapnia (500-600 mg) niż tych z większymi dawkami (1000 mg), ponieważ mniejsze tabletki ulegają rozkładowi i wchłaniają się szybciej niż te większe. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia w kościach i zapewnienia zdrowych i mocnych zębów, dlatego należy również upewnić się, że dostarczamy ją naszemu organizmowi — zarówno poprzez dietę, suplementację, jak i przez ekspozycję na słońce


Sprawdź także: Po co nam witamina D3?


Wnioski 

Jeśli chcesz suplementować wapń i wiesz, że uda ci się przyjmować go podczas posiłków to skorzystaj z tańszej opcji — węglanu wapnia. Jeśli jednak należysz do osób, które zapominają o regularnym przyjmowaniu suplementów — skorzystaj z produktu zawierającego cytrynian lub mleczan wapnia. Najpopularniejsze produkty wapniowe według użytkowników naszego portalu to Dolomit, A-Z Coral Calcium i Alergomin Fast — wszystkie trzy preparaty zawierają węglan wapnia.

 

Żródło: What You Need to Know About Calcium - Harvard Health Publications, Harvard Medical School

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.