Ryby morskie i ich wpływ na poziom cholesterolu

Ryby morskie i ich wpływ na poziom cholesterolu

Ryby są zdrowe – to wiedzą wszyscy. Ale właściwie dlaczego tak jest, to już wie niewiele osób. Warto przyjrzeć się bliżej ich właściwościom prozdrowotnym i włączyć je do diety, bo ryby wspierają wiele procesów zachodzących w organizmie.

Ryby morskie zawierają wiele substancji odżywczych, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego stanowią dobre źródło łatwo przyswajalnego białka i kwasów omega-3. Wspierają pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także immunologicznego.

Rodzaje ryb

W sklepach rybnych i w dużych marketach znajdziemy różne rodzaje ryb. Dzielą się one na:

  • morskie – do których zaliczają się: łosoś, makrela, halibut, śledzie, szprotki, dorsz, tuńczyk,
  • słodkowodne – do których zaliczają się pstrąg, karp, jesiotr, sandacz.

Jakie ryby włączyć do diety?

Wszystkie ryby są zdrowe, ale nie wszystkie zawierają takie same ilości substancji odżywczych. Najbardziej wartościowe są tłuste ryby morskie, które zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one doskonałym źródłem kwasów omega-3, ale też pierwiastków takich jak cynk, wapń, żelazo oraz witaminy D.

Do tłustych ryb morskich zaliczamy:

  • łososia,
  • halibuta,
  • szprotki,
  • makrelę,
  • śledzie.

Kupując je, warto wybierać młode osobniki, które zawierają więcej substancji odżywczych i których mięso jest delikatniejsze w smaku.

Ryby zawierają cholesterol

W rybach, tak jak w mięsie, znajduje się cholesterol. Jest go dość dużo, nawet do 80 mg w 100 g ryby. Ale ich mięso zawiera także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają wydalać z organizmu frakcje złego cholesterolu i w ten sposób, zamiast podwyższać, to obniżają poziom cholesterolu w organizmie.

Dlaczego kwasy omega-3 są zdrowe?

Ryby są doskonałym źródłem kwasów z grupy omega. Wspomagają one pracę serca, układu krążenia i sercowo-naczyniowego. Pomagają uregulować ciśnienie krwi i zapobiec schorzeniom sercowym. Wspierają także układ immunologiczny, przyczyniając się do wzmocnienia naturalnej odporności.

Oprócz tego ryby są dobrym pokarmem dla mózgu, wspomagając pracę układu nerwowego. Odżywiają komórki, dzięki czemu wykazują pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację.

Wielką zaletą kwasów omega-3 jest to, że regulują również pracę gospodarki lipidowej, pomagając utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Ryby a cholesterol

Tłuste ryby morskie zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza z grupy omega-3, które pomagają obniżyć we krwi poziom trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu LDL. Zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia.

Regularne spożywanie ryb morskich może pomóc zachować równowagę w gospodarce tłuszczowej i przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego. Stanowi także dobrą profilaktykę przed zaburzeniami funkcjonowanie gospodarki lipidowej.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.