Beta-karoten – jakie ma właściwości?

Beta-karoten – jakie ma właściwości?

Czy beta-karoten kojarzy się z marchewką? Czym w ogóle on jest? Jaką rolę pełni w organizmie człowieka? Jakie posiada właściwości? Gdzie się go stosuje? I w końcu… gdzie można go znaleźć. Ten artykuł pozwoli, choć odrobinę przybliżyć zagadnienie beta-karotenu i jego roli w organizmie ludzkim.

Kilka słów wyjaśnienia czym jest beta-karoten

Beta-karoten jest związkiem chemicznym należącym do grupy karotenoidów. Nadaje tkankom roślinnym pomarańczową, żółtą i czerwoną barwę. Jest także prowitaminą A. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym oraz enzymom wątrobowym, jest zdolny do wytworzenia witaminy A w organizmie człowieka. Jego właściwością jest duża bioaktywność. Jako cząsteczka wykazuje słabą rozpuszczalność w wodzie, jednakowoż dobrze rozpuszczając się w tłuszczach. Trzeba podkreślić, że istnieją przypadki przedawkowania beta-karotenem. Najczęściej przejawia się ono zażółceniem skóry.

Wpływ beta-karotenu na organizm ludzki

Wspomniany wyżej związek chemiczny odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Po pierwsze posiada właściwości przeciwoksydacyjne. Oznacza to, że spożywanie produktów, które go zawierają, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej (bądź hamuje jej rozwój). Najczęściej związane jest to z rakiem krtani, przełyku czy jamy ustnej. Ponadto, beta-karoten może łagodzić negatywne skutki chemioterapii. Wpływa również na funkcjonowanie narządu wzroku – poprawia zdolność widzenia po zmroku. W dodatku zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej.

A poza tym beta-karoten pomoże…

Beta-karoten wpływa zbawiennie na kondycję skóry. Chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pomocny jest również w cerze trądzikowej – ogranicza pracę gruczołów łojowych. Co więcej, redukuje zły cholesterol, a w konsekwencji zapobiega miażdżycy. Poza tym obniża możliwość zachorowania na choroby układu krążenia. Wspomaga również proces opalania. Mimo że beta-karoten nie przyciemni naszej skóry o kilka odcieni, to sprawi, że opalenizna pozostanie widoczna dłużej. Ten związek chemiczny ochrania także wyściółkę dróg oddechowych przed infekcjami.

Ze względu na szeroki wachlarz właściwości ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej jednak wykorzystuje się go w przemyśle kosmetologicznym i kosmetycznym oraz branży spożywczej.

W jakich produktach możemy znaleźć beta-karoten?

Nie bez powodu beta-karoten kojarzy nam się z marchewką. Jednakże to nie jedyne miejsce, w których możemy go znaleźć. Ten związek chemiczny z grupy karotenoidów występuje również w dyni, morelach, batatach, jarmużu, papryce, szpinaku, natce pietruszki, brokułach, melonach, szczawie, wiśniach, agreście, szczypiorku czy cykorii.

Podsumowując, beta-karoten odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Wspiera nasz układ odpornościowy, pomaga w lepszym widzeniu, poprawia kondycję skóry oraz wpływa na opaleniznę ciała. Chroni także skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/artykul/beta-karoten-jaki-ma-wplyw-na-opalanie/ znajdziesz więcej informacji o tym zagadnieniu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.