Wstydliwe problemy zdrowotne, czyli czym zajmuje się proktolog

proktologia

Proktolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób odbytu i odbytnicy, czyli końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Z uwagi na lokalizację i wiążące się z nią poczucie dyskomfortu oraz skrępowania, pacjenci bardzo często lekceważą objawy i zgłaszają się zbyt późno do lekarza. Tymczasem wczesna konsultacja lekarska i szybka diagnoza zapewnia możliwość podjęcia mniej obciążającej terapii, uniknięcia leczenia operacyjnego oraz krótszy okres rekonwalescencji.

Proktologia – tajemniczy dział medycyny

Obecnie w Polsce obowiązki proktologa pełnią lekarze różnej specjalności, zazwyczaj chirurdzy. Jest to uwarunkowane przede wszystkim dużą liczbą zabiegów chirurgicznych wykonywanych w procesie terapeutycznym oraz nieuwzględnieniem proktologii jako odrębnej specjalizacji lekarskiej, zajmującej się wyłącznie chorobami końcowego odcinka jelita grubego. Istnieje wiele opinii sugerujących zmianę programu specjalizacyjnego w tym aspekcie, jednak do tej pory nie zostało to uregulowane prawnie.

Najczęstszymi chorobami, którymi zajmuje się proktolog, są: hemoroidy, szczelina odbytu, torbiel włosowata i przetoka odbytu. Na wizytę lekarską można umówić się prywatnie lub w ramach świadczeń NFZ, jednak w tym przypadku wymagane jest wcześniejsze uzyskanie skierowania do poradni proktologicznej od lekarza pierwszego kontaktu.

Czego spodziewać się na wizycie u proktologa?

Konsultacja proktologiczna obejmuje przede wszystkim szczegółowy wywiad oraz badanie przedmiotowe pacjenta. Podczas wizyty lekarz ocenia stopień nasilenia i czas trwania objawów oraz przeprowadza rutynowe badanie per rectum, czyli palpacyjne badanie światła i ściany odbytnicy przez odbyt. Często już podczas pierwszej wizyty możliwe jest postawienie wstępnego rozpoznania i rozpoczęcie leczenia.

W niektórych przypadkach konieczna jest dalsza diagnostyka, która opiera się na wykonaniu dodatkowych badań, do których należą m.in.: rektoskopia i kolonoskopia. Polegają one na obrazowaniu światła i ściany jelita grubego poprzez wprowadzenie przez odbyt odpowiedniego endoskopu.

Zatem, kiedy należy udać się do proktologa? Odpowiedź jest prosta – zawsze, gdy stwierdzimy występowanie niepokojących objawów, do których należą:

  • pieczenie lub swędzenie w okolicy odbytu,
  • zmiana rytmu wypróżnień, w tym naprzemienne biegunki i zaparcia,
  • ból podczas defekacji i bolesne parcie na stolec,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • widoczny śluz lub krew na stolcu.

Metody leczenia chorób proktologicznych

Wyróżnia się leczenie zachowawcze i zabiegowe. Metody zachowawcze są zwykle uzupełnieniem leczenia operacyjnego i przede wszystkim opierają się na zmianie diety na wysokobłonnikową z dużą ilością płynów oraz zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej. W ten sposób możemy złagodzić występujące dolegliwości, jednak nie usuniemy ich przyczyny.

Leczenie chorób proktologicznych jest głównie zabiegowe. Przykłady operacji wykonywanych przez proktologa to:

  • plastyka odbytu,
  • laserowe usunięcie torbieli włosowej,
  • usuwanie fałdów odbytu,
  • nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu.

Leczenie hemoroidów – najczęstsza przyczyna wizyt

Hemoroidy to najczęstsza choroba proktologiczna. Częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. W obecnych czasach cywilizacja ludzka dodatkowo zmaga się z otyłością i siedzącym trybem życia, co dodatkowo sprzyja ich rozwojowi.

Leczenie jest głównie zabiegowe. Usuwanie hemoroidów można przeprowadzić przy użyciu metod małoinwazyjnych, do których należy m.in. skleroterapia, laseroterapia i zabieg metodą Barrona (gumkowanie), natomiast w bardzo zaawansowanych zmianach, konieczna jest operacja chirurgiczna.

Jako uzupełnienie terapii zwykle zaleca się zmianę stylu życia i diety, a także u niektórych osób konieczne może okazać się zastosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz poprawiających napięcie ścian żył.

Każdy z dostępnych sposobów leczenia ma swoje mocne i słabe strony, dlatego wszystkie wątpliwości ostateczną decyzję należy skonsultować z proktologiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.