Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych może wynikać z przejściowej infekcji przebiegającej w stanach ostrych bądź łagodnych. Może być także związane z jednostkami chorobowymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub przemijające zapalenie stawów. Żadnej z dolegliwości nie wolno lekceważyć, gdyż może prowadzić do trwałego uszkodzenia struktur i powodować problemy z poruszaniem się, a nawet trwałą niepełnosprawność.

Jak rozpoznać zapalenie stawu biodrowego u dorosłych? Co je wywołuje? W jaki sposób leczyć? Sprawdź!

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych – z czego wynika? Przyczyny

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych może mieć różne przyczyny i wymagać nieco odmiennych działań terapeutycznych. Im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniejsza jest w leczeniu. Dlatego warto zgłosić się specjalisty tuż po zaobserwowaniu pierwszych, niepokojących objawów, takich jak np. ból stawu biodrowego (1).

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych w stanach infekcyjnych

Stan zapalny w stawach biodrowych rozwija się najczęściej w wyniku przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza mazi stawowej (2).

Zapalenie zwykle ma charakter wirusowy lub bakteryjny, a do zakażenia prowadzi m.in. bezpośrednie nakłucie stawu (np. w czasie iniekcji dostawowej) czy uraz. Stan zapalny może pojawić się także na drodze rozprzestrzeniania, co oznacza, że ognisko zapalne rozszerzyło się z innych struktur (np. tkanek miękkich) na stawy (2).

Zapalenie stawu biodrowego a RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, która rozwija się stopniowo, powodując coraz większe uszkodzenia w zakresie funkcjonalności tych struktur. RZS ma charakter autoimmunologiczny, a jego głównym symptomem, oprócz nasilającego się bólu stawów, jest ich poranna sztywność. Sztywność nasila się z czasem, czego ostateczną konsekwencją może być całkowite usztywnienie stawu i brak możliwości wykonania nim ruchu (3).

Przemijające zapalenie stawu biodrowego

Przemijające zapalenie stawu biodrowego (PZSB) to schorzenie o łagodnym przebiegu. Za jego wystąpienie odpowiadają głównie wirusy. Chociaż nie do końca zostały ustalone wszelkie czynniki sprzyjające chorobie, to wskazuje się, iż schorzeniu mogą sprzyjać m.in. urazy czy infekcje bakteryjne bądź wirusowe. W diagnozowaniu PZSB najczęściej wykorzystuje się badanie USG (4).

Zapalenie stawu biodrowego u dorosłych – objawy. Jak rozpoznać schorzenie?

Zapalenie stawu biodrowego objawy ma zależne od swojego podłoża, choć w większości pojawiają się również wspólne symptomy, takie jak ból czy obrzęk. W przypadku infekcji bakteryjnych bądź wirusowych dodatkowo występuje miejscowa ciepłota skóry w miejscu stanu zapalnego oraz ograniczenie ruchomości stawu (2).

Z kolei najbardziej charakterystycznym objawem dla RZS jest poranna sztywność stawu (3). Przemijające zapalenie stawu charakteryzuje się bólami w pachwinie lub stawie kolanowym, utykaniem, ograniczeniem ruchomości stawu czy gorączką (5).

Zapalenie stawu biodrowego – jak wygląda leczenie?

Leczenie zapalenia stawu biodrowego jest zależne od przyczyny. Przemijające zapalenie stawu biodrowego zwykle mija samoczynnie w przeciągu dwóch tygodni (5).

W przypadku stanów infekcyjnych konieczne może być zażywanie leków przeciwwirusowych lub antybiotyków (2), dlatego też konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Z kolei RZS wymaga kompleksowej terapii pod okiem fizjoterapeuty i reumatologa (3).

Choć etiologia stanów zapalnych bioder jest różna i często nie da się zapobiec żadnej z jednostek chorobowych, warto na co dzień dbać o stawy, aby je wzmocnić i zapobiec ich dolegliwościom. W celu wsparcia tych struktur można stosować suplementy, takie jak 4flex Silver.

Preparat stanowi połączenie opatentowanego hydrolizatu kolagenu wraz z witaminą D. Suplement ma postać proszku, który należy rozpuścić w wodzie (6). Jest to wygodny sposób aplikacji, który idealnie sprawdzi się także u osób nielubiących suplementów w postaci tabletek.

Bibliografia:

  1. Guła Z., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie,  Medycyna Praktyczna, 2022, dostęp: 25.05.2022.
  2. Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, 2020, dostęp: 25.05.2022.
  3. Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, 2021, dostęp: 25.05.2022.
  4. Nour A. i inni, Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Medycyna Praktyczna, 2015, dostęp: 25.05.2022.
  5. Jakie są objawy przemijającego zapalenia stawu biodrowego?, Medycyna Praktyczna, 2020, dostęp: 25.05.2022.
  6. 4flex Silver, Informacje producenta, dostęp: 25.05.2022.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.