Stabilizator na kostkę - kiedy i kto może go potrzebować?

Stabilizator na kostkę - kiedy i kto może go potrzebować?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby staw skokowy uległ kontuzji. Źle postawiona stopa, niefortunny wyskok czy wypadek w czasie aktywności fizycznej mogą sprawić, że struktura stawu zostanie naruszona i potrzebne mu będzie wsparcie w postaci stabilizatora na kostkę. Spotkała Cię któraś z tych przykrości? Szukasz ortezy, która pozwoli Ci normalnie funkcjonować? Zobacz, jakie rodzaje stabilizatorów na kostkę istnieją i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się przy Twoim typie kontuzji.

Czym jest stabilizator na kostkę?

Nawet niewielka kontuzja stawu skokowego może mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Aby zachować zdolność chodzenia i nie pogłębiać uszkodzenia, należy go usztywnić. W tym celu przyda się odpowiednio dobrany stabilizator na kostkę. Tego typu sprzęt medyczny przeznaczony jest, jak sama nazwa wskazuje, do stabilizacji. Odpowiada on za utrzymanie uszkodzonego stawu skokowego w odpowiedniej pozycji, ograniczającej możliwość pogłębienia się urazu, a jednocześnie pozwalającej na zachowanie aktywności fizycznej.

Rodzaje stabilizatorów na staw skokowy a ich przeznaczenie

Stabilizatory na kostkę występują w różnych formach. Można je podzielić m.in. ze względu na sztywność i wyróżnić w ten sposób lekkie, elastyczne ortezy kostki oraz półsztywne lub sztywne, wyposażone w szyny stabilizatory.

Sztywne ortezy pooperacyjne

Sztywna orteza kostki pozwala utrzymać układ ruchu w stabilnym, odpowiednim położeniu, co jest niezwykle ważne szczególnie po ciężkim urazie leczonym chirurgicznie. Takie stabilizatory bardzo często zastępują gips i są tworzone np. z plastiku, w formie litery T, pod kątem 90 stopni. Mogą mieć także postać buta ortopedycznego, sprawdzającego się zarówno przed leczeniem chirurgicznym, jak i po nim. Sztywne zabezpieczenie chroni kostkę przed niechcianym obracaniem się czy nadmiernym ruchem, jakie są niepożądane w dużych urazach, ale także są zdecydowanie wygodniejsze od gipsu. Sprawdzają się szczególnie latem, ułatwiając codzienną higienę, ale są również wygodniejsze pod kątem lekarskich oględzin - wszak na czas wizyty wystarczy go zdjąć, by lekarz mógł ocenić stan naszej kostki.

Elastyczna orteza kostki, czyli miękka forma usztywnienia stawu

Półsztywne stabilizatory kostek

Produkty medyczne takie jak stabilizatory z dociągiem czy stabilizatory z szynami bocznymi wykorzystywane są przy leczeniu pośrednich urazów, m.in. skręceń stawu skokowego lub przy naderwaniu więzadeł bocznych. Stosowane w nich usztywnienia pozwalają zapobiegać niechcianym ruchom stopy i pogłębianiu się urazów, a także wspierają procesy regeneracyjne. Nosząc je możemy odciążyć stopę, co przekłada się również na zmniejszenie obrzęku i bólu, jaki niejednokrotnie towarzyszy takim uszkodzeniom.

Elastyczna orteza kostki, czyli miękka forma usztywnienia stawu

Elastyczna opaska kompresyjna sprawdza się przy drobnych urazach, np. w bólach stawu skokowego różnego pochodzenia, a także jako wsparcie przy osłabieniu więzadeł składających się na dany staw. Może być używana w celu zwalczania obrzęków pourazowych czy przy przeciążeniach kostek.

Stabilizatory elastyczne w formie opasek mogą być stosowane także profilaktycznie w czasie uprawiania sportu, w celu uniknięcia obrażeń w formie skręcenia czy zwichnięcia kostki. Stworzone z oddychającego materiału nie będą wyczuwalne, a doskonale zabezpieczą stawy skokowe przed ewentualnymi urazami.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego stabilizatora powinien być podyktowany nie tylko Twoimi potrzebami, ale także komfortem, jaki może Ci zapewnić. Nigdy jednak nie decyduj się na samodzielne leczenie - tylko prawidłowa diagnoza i odpowiedni proces leczenia sprawią, że staw skokowy prawidłowo się zregeneruje, a uszkodzenie nie odnowi się w najbliższym czasie.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.