Kategorie produktów

Kategorie produktów

Ból brzucha

 • Galospa
  Galospa

  4.56 Bardzo dobry

  ilość opinii: 16

  Tabletki Galospa to przeciwbólowy produkt leczniczy, o działaniu rozkurczającym mięśnie...

  Sprawdź
 • Mentowal
  Mentowal

  4.43 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Mentowal to produkt leczniczy w postaci kropli doustnych, roztworu. Ze względu na swoje...

  Sprawdź
 • NO-SPA
  NO-SPA

  4.35 Bardzo dobry

  ilość opinii: 31

  NO-SPA to produkt leczniczy w postaci tabletek o działaniu rozkurczowym i zmniejszającym...

  Sprawdź
 • Manti
  Manti

  4.33 Bardzo dobry

  ilość opinii: 30

  Manti to produkt leczniczy złożony w postaci tabletek do rozgryzania i żucia. Wskazaniem do...

  Sprawdź
 • NO-SPA Comfort
  NO-SPA Comfort

  4.33 Bardzo dobry

  ilość opinii: 43

  Lek NO-SPA Comfort to produkt wykorzystywany w leczeniu skurczu mięśni gładkich –...

  Sprawdź
 • Buscopan forte
  Buscopan forte

  4.32 Bardzo dobry

  ilość opinii: 19

  Buscopan Forte to lek w postaci tabletek powlekanych do stosowania przy stanach skurczowych...

  Sprawdź
 • Krople Miętowe
  Krople Miętowe

  4.23 Bardzo dobry

  ilość opinii: 13

  Krople Miętowe to produkt leczniczy w postaci kropli doustnych. Wskazaniem do stosowania kropli...

  Sprawdź
 • Ibumax 400
  Ibumax 400

  4.14 Bardzo dobry

  ilość opinii: 7

  Tabletki Ibumax 400 to lek zawierający ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych...

  Sprawdź
 • NO-SPA Max

  4.0 Bardzo dobry

  ilość opinii: 25

  NO-SPA Max​ to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Wskazaniem do...

  Sprawdź
 • Panadol tabletki
  Panadol tabletki

  3.86 Bardzo dobry

  ilość opinii: 36

  Panadol to produkt leczniczy w postaci tabletki powlekanej, o działaniu...

  Sprawdź
 • Buscopan
  Buscopan

  3.59 Bardzo dobry

  ilość opinii: 34

  Lek Buscopan zalecany jest przede wszystkim w przypadku dolegliwości związanych ze skurczami...

  Sprawdź

Ból brzucha

Ból brzucha

Ból brzucha jest tak powszechny, że zbyt wiele osób go bagatelizuje. Wszak brzuch może boleć, gdy się przejedliśmy, możemy mieć kolkę, gdy idziemy zbyt szybko, albo mogą nas boleć mięśnie, gdy za długo ćwiczyliśmy. Mogliśmy się też czymś zatruć, albo po prostu zjeść coś, co nam zaszkodziło – opcji jest wiele.

Ból brzucha z pewnością jednak nie jest czymś, co powinno być bagatelizowane. Może mieć bowiem również także poważniejsze przyczyny!

Ból brzucha – powszechna przypadłość

Ból brzucha dotyka naprawdę wielu Polaków. Szacuje się, że rocznie nawet 62% ludzi. Oczywiście, mowa tu o osobach dorosłych, ponieważ ból brzucha u dzieci jest jeszcze powszechniejszy i może być spowodowany na przykład przejedzeniem się słodyczami, bądź zwykłymi wzdęciami.

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u osób dorosłych są skurcze mięśni gładkich, występujących w narządach wewnętrznych. Mogą być one odczuwane w różny sposób i mieć różny charakter. Zdarzają się bóle brzucha o podłożu czynnościowym, gdy tak naprawdę ciężko jest zlokalizować ich źródło i gdy nie wiadomo skąd się wzięły. Drugi rodzaj to bóle organiczne, które nasilają się w spoczynku, przez co pacjent jest niespokojny.

Tak naprawdę na powstanie bólu brzucha ma wpływ bardzo wiele czynników, przy czym jako główny można wymienić, rzecz jasna, stres. Żyjemy w biegu, jemy szybko i niezdrowo, a do tego stale odczuwamy napięcie – wszystko to powoduje skurcz mięśni gładkich.

Często skurczom towarzyszą również i inne objawy – jak na przykład nudności, wymioty, czy biegunka. Rzecz jasna, owe skurcze to nie tylko objaw stresu – często zdarza się, że sygnalizuje jakiś stan chorobowy.

Silny ból brzucha – najczęstsze przyczyny

Jeśli ból brzucha jest lekki, wystarczy wziąć tabletkę przeciwbólową, albo rozkurczową i poczekać aż przejdzie. Częstokroć samouspokojenie – złapanie oddechu i zrelaksowanie się – działają jak balsam na bolący brzuch. Czasem potrzebna jest interwencja lekarza, bowiem ból brzucha może być objawem zatrucia, a wtedy konieczne staje się wprowadzenie właściwej diety i lekarstw, aby go pokonać. 

Jednakże ból brzucha może mieć różne nasilenie – zdarzają się tak silne, iż wiadomo już, że coś jest nie w porządku. Wówczas nie można zwlekać z wizytą u lekarza, a czasem trzeba szybko wezwać pogotowie – może to być bowiem na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga szybkiej operacji.

Ostry ból brzucha może być też spowodowany na przykład niedrożnością jelit bądź też ich perforacją, albo pęknięciem wrzodu żołądka lub dwunastnicy. W każdym przypadku ból jest tak mocny, iż pacjent sam wie, iż dzieje się coś niedobrego i że pogotowie należy wezwać natychmiast.

Ostry ból brzucha może też mieć przyczynę w ostrym zapaleniu trzustki albo zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Oczywiście, u kobiet wchodzą również w grę przyczyny ginekologiczne. Nie wszyscy też wiedzą, że niezwykle silnym i ostrym bólem brzucha może się objawiać na przykład zawał serca.

Ból ostry a ból przewlekły

Ból brzucha może mieć charakter nagły i ostry bądź też przewlekły. Przewlekły ból brzucha nie jest tak silny, jak w ostrej postaci, przy czym warto pamiętać, że również i on może świadczyć o poważnej chorobie. W każdym przypadku warto zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badanie, żeby znaleźć jego przyczynę i rozpocząć leczenie. 

Oba rodzaje bólu bardzo łatwo odróżnić.

 • Chorzy cierpiący na ostre bóle brzucha mogą je łatwo umiejscowić, a poza tym są w złym stanie ogólnym. Pacjenci wręcz bronią się przed dotknięciem bolącego miejsca w czasie badania, zatem jest ono utrudnione.
 • Ból przewlekły może być sygnałem pojawienia się wrzodów, nieżytu żołądka, bądź też po prostu złej pracy układu pokarmowego. Czasem ma związek z alergią pokarmową, zatem i w tym kierunku prowadzone są badania. Rzecz jasna, przewlekły ból brzucha może też być skutkiem stresu – o czym wspomniano wcześniej. Najlepiej więc ograniczyć go do minimum i nie denerwować się dodatkowo bolącym brzuchem, lecz postarać się uspokoić. W wielu przypadkach to pomaga.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.