Zgaga – czym tak naprawdę jest?

Zgaga – czym tak naprawdę jest?

Zgaga to dolegliwość, która choć raz w życiu dotknęła każdego z nas. Pieczenie czy nieprzyjemne palenie odczuwane w przełyku, zwykle pojawia się po zjedzeniu obfitego posiłku. Zgaga, tuż po zatruciach pokarmowych, jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących po stronie układu pokarmowego. Poza paleniem, czy pieczeniem, może być odczuwany ból zamostkowy. Dolegliwości w nadbrzuszu czy też kwaśne odbijanie lub cofanie treści żołądkowej do przełyku.

Zwykle zgaga występuje sporadycznie. Wielokrotnie zdarza nam się zjeść zbyt obfity posiłek bądź złożony z takich produktów, na które nasz układ pokarmowy reaguje właśnie w taki sposób. Jeśli sytuacja nie powtarza się nagminnie, reakcja ta nie musi szczególnie martwić, a do jej zniwelowania wystarczy odpowiedni styl codziennego żywienia. Problemem staje się zgaga, która pojawia się praktycznie każdego dnia i po każdym posiłku. Jeśli towarzyszą jej silne bóle, odczucie gorzkiego lub kwaśnego smaku w ustach, a nawet kaszel, najpewniej mamy do czynienia z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową.

Co to jest zgaga?

Zgaga to główny objaw refluksu. Przemieszcza się w kierunku jamy ustnej i daje odczucie piekącego bólu. Lokalizowanego w nadbrzuszu bądź za mostkiem. Zwykle pojawia się po posiłku, gdy przyjmujemy pozycję leżącą bądź podczas nachylenia ciała. Wyróżnić można dalej objawy pozaprzełykowe, jak uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej, a także śluzówki górnych dróg oddechowych, zapalenie dziąseł, boleści gardła czy ucha, napadowy nocny kaszel, astmę oskrzelową oraz niekardiologiczne bóle umiejscawiające się w klatce piersiowej. Większość z tych objawów powstaje na bazie zarzucania treści żołądka do dróg oddechowych.

A co to jest zgaga, która występuje sporadycznie? Te opisane dolegliwości, które występują nieregularnie i w różnych okolicznościach, związane są ze zbyt dużą ilością kwasu powstającego w żołądku. Mamy zatem do czynienia z niestrawnością. Od czego jest zgaga? Głównie od jedzenia zbyt obfitych posiłków, choć nie tylko. Poza przejedzeniem nieprzyjemne dolegliwości może powodować spożywanie produktów wysoko przetworzonych, w których znajduje się sporo barwników oraz konserwantów. Dolegliwość ta odczuwana jest przez różne osoby, po zjedzeniu rozmaitych produktów. Jedni mogą się z nią zmagać po kwaśnych produktach i posiłkach, inni po gotowych ciastkach i ciastach, w który występuje specyficzne połączenie cukrów i niskiej jakości tłuszczów.

Jak leczyć zgagę?

Jak leczyć zgagę, by uporać się z uciążliwymi dolegliwościami skutecznie? Przede wszystkim warto zaobserwować, po jakich posiłkach czy tez produktach, następuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Kiedy odczuwane są pieczenie czy też bóle w nadbrzuszu i/lub mostku. Obserwacje pozwolą zarejestrować i zdecydować, które produkty wyłączyć ze swojego codziennego jadłospisu bądź ograniczyć ich spożywanie. Ponadto należy pamiętać o tym, by nie przejadać się.

Nadto można zakupić lek na zgagę. Na rynku farmaceutycznym, zarówno w aptekach, jak i w większości sklepów ogólnospożywczych, marketach, a nawet na stacjach benzynowych, zakupić można tabletki na zgagę bez recepty. Spośród dostępnych medykamentów znaleźć można przykładowo Rennie, którego dokładny sposób działania opisany jest pod adresem witryny internetowej: Ulotka Rennie - http://www.rennie.pl/pl/wszystko-o-rennnie.php.

Warto wiedzieć, że zgaga po alkoholu może się nasilać. Jeśli jest to problem dość częsty, w pierwszej kolejności poza wcześniej wspomnianą modyfikacją codziennej diety, należy również wyłączyć alkohol i ograniczyć picie kawy, a także mocnej herbaty. Leczeniu zgagi nie służą słodycze oraz picie napojów gazowanych. Posiłki najlepiej spożywać regularnie, w mniejszych porcjach, co około 3 godziny. Pamiętając o tym, by ostatni posiłek spożyć nie później niż 2 godziny przed snem i by był on lekki.

Gdy zgaga utrzymuje się znacznie dłużej

Jeśli przykre dolegliwości po stronie układu pokarmowego utrzymują się przez dłuższy czas i modyfikacja diety nie do końca pomaga, a lek na zgagę nie przynosi spodziewanej ulgi, najlepiej zgłosić się do lekarza, bowiem przyczyną może być uprzednio wspomniana choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa.

Lek na zgagę bez recepty może stanowić rozwiązanie doraźne, jeśli nie zachodzą przeciwwskazania do jego stosowania, zażywanie jest zgodne z zaleceniami lekarskimi, poradą farmaceuty bądź informacjami zawartymi w ulotce. Poza tym lek na zgagę, która jest objawem poważniejszego schorzenia żołądka, powinien zostać dostosowany indywidualnie przez lekarza.

Problemy tego typu występują znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Doświadczają ich nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, u których dodatkowo może dojść do kaszlu, nawracających wymiotów oraz innych problemów występujących po stronie układu oddechowego. To z tego względu tak ważna jest odpowiednia dieta i konsultacja lekarska, gdy zachodzi taka konieczność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.