Czym jest dieta RAW?

dieta RAW

Ostatnimi czasy obserwuje się wzrost zainteresowania tematem dotyczącym zdrowego stylu życia i żywienia. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz", posiada nie tylko znaczenie metaforyczne, ale coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę z dosłownego sensu tego frazeologizmu. Dlatego tak dużą uwagę zwraca się na dobór wartościowych produktów, komponowanie oraz staranne przygotowanie  posiłków. Sprawdź, czym cechuje się dieta RAW i sprawdź, dlaczego warto ją stosować.

Dieta, przez wielu kojarzona z rygorem i głodówką, stała się nieodłącznym elementem stylu życia, który  przestał być nudny. Współcześnie dieta, nie tylko pięknie wygląda, ale także wspaniale smakuje, a posiłki są lekkie, po których nie jesteśmy ospali i ociężali. Coraz większą sławą cieszy się tzw. witarianizm, jednocześnie dla niektórych nie jest to jedynie sposób odżywiania, ale styl życia.

Witarianizm, czyli dieta RAW

Czym jest właściwie ta dieta, czy jest korzystna dla zdrowia? W witarianizmie rezygnuje się z obróbki termicznej produktów spożywczych. W krajach azjatyckich nie ma zwyczaju gotowania warzyw, ryb, a to właśnie w Japonii odnotowuje się najdłuższą średnią życia, co więcej mieszkańcy Azji nie mogą narzekać na oznaki starości. Inaczej sprawa wygląda w środkowej Europie, gdzie  kuchnia bazuje na gotowanych, a nawet przegotowanych produktach, zupach, kaszy, ziemniakach, tłustym mięsie z dodatkiem z ciężkich sosów. Dieta RAW znajduje się w opozycji do ciężkostrawnej polskiej diety, której podstawą są produkty, które nie są poddane obróbce termicznej.

Mimo to dieta RAW nie jest nudna, tak jakby się to wydawało. W związku z tym, że witarianizm jest coraz to bardziej popularny, opracowano wiele innowacyjnych pomysłów kulinarnych, przepisów z wykorzystaniem zasad diety. Takie posiłki nie tylko wspaniale smakują, ale i nieziemsko smakują. Co ciekawe, zwolennicy tego sposobu żywienia rezygnują ze smażenia, duszenia, ponieważ kierują się dewizą, jakoby posiłki gotowane są słońcem. Co więcej, witarianie uważają, że obróbka termiczna obniża przyswajalność cennych minerałów, a cenne enzymy, które minimalizują ryzyko wystąpienia chorób, są po prostu niszczone. Niemniej, nie oznacza to, że w tej diecie występuje surowy zakaz obróbki termicznej produktów spożywczych. Posiłki najczęściej spożywane są na surowo, czasami jedynie podgrzewane. Dlatego dieta RAW jest wysokoenergetyczna i lekkostrawna, a w związku z tym sprzyja utracie kilogramów, poprawie kondycji skóry, włosów, co więcej pomaga zregenerować siły po przebytej chorobie.

Podstawa diety RAW, piramida

Podstawą stylu życia, zdrowego odżywiania i każdej diety, jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dieta wymaga poświęceń, konsekwencji. Warto kierować się zasadami, które pomogą skomponować pełnowartościowy posiłek zgodny z regułami witarianizmu, bardzo pomocnym narzędziem będzie w tym przypadku piramida RAW, która pozwoli uniknąć błędów żywieniowych oraz związanych z nimi ewentualnych niedoborów składników odżywczych. Podstawą piramidy, a więc bazowe produkty spożywcze, których powinno być najwięcej, to warzywa zawierające chlorofil, a więc warzywa zielone. Chlorofil jest dlatego ważny dla organizmu, ponieważ jego budowa i funkcje, jakie pełni w roślinie, są pod tym względem zbliżone do cząstek hemoglobiny w organizmie człowieka, a więc zielone warzywa dostarczają także białka o wysokiej wartości biologiczne.

Kolejnym elementem diety, są wszelkiego rodzaju owoce i warzywa. Co ważne, bez obróbki termicznej, warto wykorzystać owoce, warzywa, które są dostępne w danym sezonie, co daje gwarancje wysokiej jakości produktów. Na kolejnym poziomie znajdują się orzechy, kiełki, korzonki, które niejako stanowią dodatek do niemal każdej witariańskiej potrawy. Tłoczone oleje z lnu, kokosu są nie tylko wykorzystywane w witariańskiej kuchni, ale stosowane jako naturalny kosmetyk do ciała. 

Niezależnie od diety, na jaką się zdecydujemy, warto skonsultować wybór z lekarzem. Takie działanie, daje pewne rezultaty. Co więcej, nie każda dieta jest dla każdego, bez determinacji, zaangażowania nie będzie kojarzona z przyjemnością, a przykrym obowiązkiem.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.