Jak pokonać stan zapalny gardła?

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Ryzyko zachorowania jest zdecydowanie większe u dzieci, a także u osób mających z nimi częsty kontakt.

Jakie są przyczyny zapalenia gardła?

Stan ten wywoływany jest przez wirusy lub bakterie. Najczęstszą przyczynę zapalenia są wirusy. Bakteryjne zapalenie gardła wtstępuje zdecydowanie rzadziej, u ok. 10% osób dorosłych. Zarazić można się drogą kropelkową - poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z chorującą osobą. Zapalenie gardła bardzo rzadko ma podłoże niezakaźne lub jest efektem ubocznym stosowania leków. Objawy zapalenia gardła mogą towarzyszyć przebiegowi wielu chorób zakaźnych, takich jak np. grypa, opryszczka, mononukleoza zakaźna czy też pewne rodzaje niedokrwistości.

Jakie są objawy zapalenia gardła?

Objawy stanu zapalnego gardła zależą od jego przyczyny. W przypadku zakażenia wirusowego pojawiają się objawy, jak np.:

- katar

- kaszel

- stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka

- bóle mięśni

Bakteryjne zapalenie gardła przebiega zazwyczaj bez kaszlu, kataru oraz pieczenia oczu, pojawia się natomiast:

- wysoka gorączka

- silny ból gardła

- obrzęk szyjnych węzłów chłonnych

- zmiany na migdałkach podniebiennych (ropa, biały nalot)

Jakie są sposoby leczenia?

Jeśli odczuwamy pierwsze oznaki zapalenia gardła, można skorzystać z domowych sposobów na ochronę gardła, które zagodzą ból, np. płukanie gardła roztworem soli kuchennej, naparem z szałwii, rumianku, czy też kory dębu. Należy dużo pić. Można zakupić także leki na gardło, które są dostępne w aptece bez recepty.

Zapalenie gardła o podłożu wirusowym ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni. W tym czasie można zastosować leki które łagodzą dokuczliwe objawy, jak np. pastylki do ssania lub leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.  

Bakteryjne zapalenia gardła wymaga porady lekarskiej i zastosowania przepisanego przez lekarza antybiotyku. Ulgę oraz poprawę stau zdrowia odczujemy już po kilku dniach jego stosowania, nie wolno jednak przerywać terapii. Należy pamiętać o tym, że niedoleczona infekcja może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia powikłań.

Co znajdziesz w naszym serwisie?

Medsowa.pl to nie tylko serwis z ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej, o suplementach diety i lekach OTC. W naszym serwisie znajdą państwo m. in. dodatkowe informacje takie jak ulotkę, właściwości preparatu Septolete czy Cholinex. Są to jedne z bardziej znanych produktów pomagających na stan zapalny gardła. Jeżeli masz problemy z gardłem u najmłodszych w rodzine, powinieneś zainteresować się opiniami Junior-angin w naszym serwisie. Junior-angin zbiera bardzo pozytywny feedback na naszej stronie oraz w innych serwisach poświęconych tematyce zdrowotnej.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.