Żylaki a lot samolotem. Czy można bezpiecznie podróżować z żylakami?

Żylaki a lot samolotem. Czy można bezpiecznie podróżować z żylakami?

Długi lot samolotem zmusza nas do przebywania przez wiele godzin w jednej pozycji. Tak długie ograniczenie dynamiki ruchu jest szczególnie niekorzystne dla osób zmagających się z żylakami, wiążącymi się z występowaniem dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych. Czy długi lot samolotem jest wskazany dla osób zmagających się z żylakami? Na czym powinna polegać profilaktyka przeciwzakrzepowa przed lotem?

Jak podkreśla redakcja portalu ABC Żylakówdługie przebywanie w jednej pozycji, jakie ma miejsce w trakcie lotu samolotem nie jest wskazane dla osób zmagających się z żylakami. Jednak nie oznacza to, że takie osoby muszą całkowicie zrezygnować z lotów. Powinny jedynie zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań wynikających ze specyficznych warunków na pokładzie samolotu. Aby ograniczyć negatywny wpływ tej formy podróży na zaburzenia krzepnięcia krwi, można zastosować środki prewencyjne, których celem jest uniknięcie negatywnych skutków podróży samolotem.

Zagrożenie latania samolotem z żylakami

Warunki, które towarzyszą nam w trakcie podróży samolotem mogą wywoływać problemy z krążeniem krwi w organizmie oraz zwiększać ryzyko zaburzeń związanych z jej krzepliwością. Osoby, które zmagają się na co dzień z żylakami, powinny wziąć pod uwagę, że wielogodzinne przebywanie w kabinie samolotu może nasilać nieprzyjemne objawy towarzyszące niewydolności żylnej oraz prowadzić do rozwoju schorzeń, takich jak zakrzepica. Główne czynniki, które zagrażają funkcjonowaniu naszego układu krążenia w trakcie podróży samolotem, to:

  • Ograniczona dynamika ruchu - wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji bez możliwości swobodnego rozciągnięcia nóg to jeden z najgroźniejszych czynników mogących wpływać na rozwój zakrzepicy, stanowiącej poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
  • Ciśnienie w kabinie - ciśnienie w kabinie samolotu jest niższe niż na ziemi, przez co nasz organizm w trakcie lotu wchłania mniejszą ilość tlenu niż zazwyczaj. Długotrwała ekspozycja organizmu na niskie ciśnienie może prowadzić do zaburzonego przepływu krwi w organizmie.
  • Odwodnienie organizmu - poziom wilgotności w kabinie samolotu wynosi około 10-20%. Dla porównania: pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień osiągają wilgotność około 30-65%. W efekcie ryzyko odwodnienia w czasie podróży samolotem znacznie wzrasta, na co szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które mają żylaki. Odwodnienie organizmu może prowadzić do nasilenia symptomów towarzyszących niewydolności żylnej oraz prowadzić do poważnych w skutkach zaburzeń krzepliwości krwi.

Powyższe czynniki mogą wpływać na nasilenie nieprzyjemnych symptomów towarzyszących żylakom, takich jak uczucie ciężkości nóg czy problemy ze sprawnym poruszaniem się. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zakrzepicy żył głębokich oraz do całkowitego zablokowania przepływu krwi przez odklejone skrzepy. Jeżeli masz żylaki, dokładnie obserwuj swój organizm w trakcie i po podróży samolotem oraz reaguj na wszelkie dolegliwości bólowe i inne niepokojące sygnały.

Jak zadbać o profilaktykę przeciwzakrzepową przed lotem? 

Jeżeli obawiasz się lotu samolotem ze względu na towarzyszące Ci żylaki, to postaraj się uwzględnić w przygotowaniach do podróży odpowiednią profilaktykę przeciwzakrzepową. Wprowadzenie kilku prostych zasad, takich jak systematyczne nawadnianie organizmu czy rezygnacja z obcisłych ubrań nie będzie wymagało od Ciebie dużego wysiłku, a może wpłynąć w bardzo korzystny sposób na krążenie krwi w Twoim organizmie, a w efekcie zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań w trakcie lotu.

Zrezygnuj z obcisłych ubrań na czas lotu

Nadmiernie przylegające do ciała i obcisłe ubrania mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z niewydolnością żylną. Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji w ciasnych spodniach lub przylegającej sukience mogłoby zaburzyć naturalny przepływ krwi w organizmie oraz nasilać dolegliwości bólowe.

Jeżeli chcesz zapobiec rozwojowi żylaków lub zmagasz się z nimi na co dzień, to postaw na wygodne, luźniejsze ubrania zwłaszcza wtedy, gdy lecisz samolotem. Ułatwią Ci one sprawne przemieszczanie się po pokładzie samolotu oraz zwiększą dyskomfort w trakcie wielogodzinnego siedzenia w jednym miejscu.

Zadbaj o ruch podczas lotu i w miarę możliwości wybierz miejsce z większą przestrzenią na nogi

Brak ruchu uznawany jest za główną przyczynę rozwoju niewydolności żylnej, a w trakcie podróży samolotem nasza dynamika ruchu jest bardzo ograniczona. Natomiast nawet w takich warunkach jesteśmy w stanie raz na jakiś czas rozprostować lub rozciągnąć nogi i przejść się przez chwilę po pokładzie samolotu.

Jeżeli masz możliwość wybieraj te linie lotnicze, które oferują więcej miejsca dla pojedynczego pasażera lub spróbuj zarezerwować miejsce z przodu samolotu. W trakcie podróży postaraj się raz na pół godziny wyjść do toalety lub wstać na chwilę z fotela. Możesz również regularnie wykonywać na siedząco ćwiczenie, polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni nóg co 10 sekund, w seriach po około 5 razy. Tak proste czynności  mogą przyczynić się do zmniejszenia napięcia w nogach oraz usprawnić przepływ krwi, który jest niezbędny do zapobiegania rozwoju poważnych w skutkach schorzeń, takich jak zakrzepica czy zatorowość płucna.

Pij dużo płynów 

Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia ma decydujący wpływ na funkcjonowanie wielu procesów zachodzących w naszym ciele. Jeżeli pijesz mało wody, to musisz liczyć się z tym, że niewystarczające nawodnienie organizmu może nasilić się jeszcze bardziej w kabinie samolotu, w której jest bardzo niska wilgotność powietrza. Jest to bardzo istotne, ponieważ ignorowanie odwodnienia organizmu może przyczynić się do rozwoju nieodwracalnych w skutkach zaburzeń pracy układu krążenia.

Przed planowaną podróżą pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu i zadbaj o to, aby mieć na pokładzie odpowiednią ilość płynów. Jeżeli masz na co dzień problem z regularnym piciem wody, możesz kupić przed wylotem specjalną butelkę do nawadniania, zawierającą diodę, przypominającą o regularnym piciu wody.

Przed samym lotem wykorzystaj maść z kasztanowca na żylaki

Wyciąg z kasztanowca to substancja, która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Wystarczy tutaj przytoczyć ten krótki cytat:

kasztanowiec zapewnia wzmocnienie osłabionych naczynek, budujących żyły nóg oraz poprawia krążenie krwi, likwidując obrzęk” - więcej informacji na temat działania preparatów z kasztanowca znajdziecie w artykule - https://abc-zylakow.pl/kasztanowiec-wlasciwosci/

Jeżeli chcesz zapewnić sobie większy komfort w trakcie podróży, to zastosuj przed wylotem maść z kasztanowca i wymasuj nią dokładnie obszar objęty żylakami. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz widoczność nieestetycznych żylaków i rozszerzonych naczyń krwionośnych, ale również załagodzisz obrzęk oraz dyskomfort wywołany przez uczucie ciężkości nóg.

Zainwestuj w specjalne skarpety uciskowe

Skarpetki i pończochy uciskowe to produkty, które usprawniają przepływ krwi w tętnicach poprzez wywieranie delikatnego nacisku na nasze nogi. Dzięki temu mogą okazać się niezastąpione w przypadku dłuższych lotów, wiążących się z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji.

Jeżeli zmagasz się z żylakami, a w najbliższym czasie czeka Cię podróż samolotem trwająca dłużej niż trzy godziny, to zainwestuj w skarpetki uciskowe, które możesz nabyć w większości aptek lub bezpośrednio na lotnisku. Wybierając pończochy lub skarpety uciskowe, weź pod uwagę, że produkty te mogą różnić się od siebie stopniem ucisku oraz rozmiarem, dlatego przed zakupem zapoznaj się z zamieszczonymi z tyłu opakowania informacjami, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Podsumowanie

Jedną z głównych przyczyn prowadzących do powstawania żylaków jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, towarzyszące nam między innymi w trakcie lotu samolotem. Efektem wielogodzinnej podróży może być zablokowany przepływ krwi, prowadzący do uczucia ciężkości nóg oraz do rozwoju schorzeń, takich jak zakrzepica. Lot samolotem nie musi jednak wiązać się z nasileniem objawów żylaków, jeżeli zapoznasz się elementami wchodzącymi w skład profilaktyki zakrzepowej i zadbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wygodny ubiór w trakcie lotu.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia, skonsultuj się ze specjalistą.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.