5 naturalnych źródeł magnezu- gdzie je znajdziesz.

5 naturalnych źródeł magnezu- gdzie je znajdziesz.


Objawy takie jak skurcze, próchnica, zaburzenia snu czy nawet depresji i nerwica, to wynik niedoboru magnezu w naszym organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka wynosi ok. 290-360 mg i uzależnione jest od wieku, płci, stanu zdrowia. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego też nie potrafią zwalczyć tych przykrych dolegliwości, a wystarczy tak niewiele! Chcąc ich uniknąć, wystarczy włączyć do swojej diety produkty, które są bogate w magnez, takie jak…

 

 

1. Gorzka czekolada

Kilka kostek gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao pozwoli zapomnieć o bolesnych skurczach, wywołanych niedoborem magnezu. Gorzka czekolada jest również cennym źródłem przeciwutleniaczy, które obniżają ciśnienie krwi.

 

2 Banany

Dzięki dużej zawartości magnezu banany wspomagają pracę układu nerwowego. To smaczna i zdrowa przekąska dodaje energii, pomaga się skupić w ciągu dnia, a także poprawia pamięć i koncentrację. Banany polecane są przede wszystkim osobom, które uprawiają sport, gdyż wspomagają regenerację po treningu.

 

3. Kasza gryczana

Wszystkie kasze bogate są w składniki odżywcze, dlatego koniecznie włącz je do swojego menu. Szczególnie istotna jest jednak kasza gryczana, w 100 g tej kaszy znajduje się aż 218 mg magnezu a do tego witaminy z grupy B.

 

4. Orzechy i nasiona 

Garść pestek dyni pokrywa niemal w 100% dzienne zapotrzebowanie na magnez.
Inne źródła magnezu to m.in.: nasiona słonecznika, siemię lniane, migdały, orzechy brazylijskie, orzeszki piniowe, nerkowce. Zapomnij o słonych, niezdrowych przekąskach, zastępując je nasionami i orzechami.

 

5. Awokado

Jest nie tylko źródłem magnezu, ale także łatwo przyswajalnego białka oraz antyoksydantów. Zdrową przekąskę z awokado może stanowić przekrojony owoc z wydrążoną pestką, skropiony sokiem z cytryny i posolony solą himalajską. Dodając plaster awokado na kanapkę lub do sałatki dostarczysz swojemu organizmowi 15% zalecanej dziennej ilości magnezu.

 

Kilka słów o powodach niedoboru magnezu

Niedobór magnezu jest zjawiskiem powszechnym. Magnez jest pierwiastkiem słabo przyswajalnym i z pożywienia wchłania się w granicach 15-40%. Stosowanie sztucznych nawozów, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, zwłaszcza fosforanów zawartych w napojach gazowanych i wędlinach, jak również kawa oraz alkohol zmniejszają wchłanianie magnezu lub powodują jego zwiększone wydalanie.

 

Ważne!

W przypadku niedoboru magnezu nie wystarczy przyjmowanie zalecanej dawki magnezu. Należy dostarczyć go tyle, żeby uzupełnić braki w tkankach Optymalną dawką będzie ok. 600 mg dziennie.

 

Naukowcy uważają, że spożywanie magnezu z naturalnych źródeł (nawet w dużych ilościach) jest bezpieczne dla osób z prawidłowo funkcjonującymi nerkami, natomiast negatywnie skutki nadmiernego spożycia tego pierwiastka mogą wystąpić u osób z niewydolnością nerek, zażywających leki zawierające magnez, a także osób stosujących suplementację preparatami magnezowymi. Należy wiedzieć, że nadużywanie magnezu może nasilać wydalanie wapnia z organizmu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.