Nasze oczy każdego dnia ciężko dla nas pracują. Wytężamy wzrok, kiedy spędzamy wiele godzin przy komputerze, wpatrujemy się w ekran smartfona, czytamy książkę czy oglądamy telewizję. Oprócz tego cały czas rejestrujemy obrazy, niekiedy przez cały dzień nie dając naszym gałkom ocznym odpocząć. Warto więc kilka razy dziennie znaleźć czas na krótkie ćwiczenia na wzrok, które przyniosą ulgę i pozwolą nam odpowiednio zatroszczyć się o ten ważny narząd. Poniżej znajdziesz 6 przykładowych ćwiczeń, które warto włączyć do swojej codzienności.
1. Patrzenie z bliska i z daleka
Celem tego ćwiczenia jest dostrajanie ostrości widzenia. Wystarczy znaleźć dwa punkty: jeden powinien znajdować się blisko (np. palec), a drugi daleko. Ćwiczenie polega na naprzemiennym wpatrywaniu się w oba punkty – należy je powtórzyć kilka razy. Dla oka łatwiejsze i przyjemniejsze jest wpatrywanie się w punkt położony daleko, dlatego również podczas pracy przy komputerze warto co jakiś czas podnieść wzrok i przez chwilę wpatrywać się w daleko położony punkt.
2. Wymyślony ołówek
Podczas tego ćwiczenia trenujemy mięśnie gałki ocznej, co wpływa na wyraźniejsze widzenie szczegółów. Jest to trening zarówno na wzrok, jak i na wyobraźnię. Pomyśl sobie, że ołówek jest przedłużeniem Twojego nosa. Następnie rozpocznij kreślenie różnych kształtów, zaczynając od dużych rzeczy i stopniowo przechodząc do mniejszych. Możesz też „obrysowywać” w kontury przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Następnie zamknij oczy i przywołaj w wyobraźni stworzone przed chwilą rysunki. Na koniec powoli otwórz oczy i kilka razy zamrugaj.
3. Wahadło
Odczuwasz napięcie w oczach, szyi i barkach? To ćwiczenie przyniesie Ci ulgę. Usiądź wygodnie, oddychaj spokojnie, zamknij oczy i wyobraź sobie wahadło poruszające się tuż przed Twoją twarzą. Przez chwilę poruszaj głową w jego rytm, a następnie zatrzymaj głowę i śledź ruch wymyślonego wahadła tylko za pomocą zamkniętych oczu.
4. Kąpiele w świetle
Celem ćwiczenia jest pobudzenie ośrodka wzroku i wzmocnienie siatkówki oka. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, a twarz skieruj ku słońcu lub lampie. Światło próbujące się przedostać przez powieki sprawi, że zobaczysz dużo kolorów. Po chwili opuść głowę, odwróć się od źródła światła i powoli otwórz oczy.
5. Kołysanie
To ćwiczenie pomaga poprawić koordynację między znajdującymi się w mózgu ośrodkami widzenia oraz dotlenić organizm. Stań w niewielkim rozkroku z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i patrz przed siebie, nie skupiając się jednak na żadnym konkretnym punkcie. Następnie kilka razy skręć tułów w jedną i w drugą stronę, po czym zacznij się kołysać. Pamiętaj, aby w czasie kołysania unosić przeciwstawną piętę.
6. W prawo i w lewo
Zamknij powieki i rozluźnij mięśnie czoła. Następnie powoli przesuń gałki oczne w prawo, a jeśli poczujesz napięcie, utrzymaj je przez chwilę. Kolejnym krokiem jest przesunięcie oczu w lewo do momentu poczucia napięcia. Ćwiczenie powtarzamy pięć razy, pamiętając o tym, by wykonywać je wolno i delikatnie. Jego celem jest wzmocnienie mięśni gałek ocznych.