Alergia pokarmowa u dziecka jest coraz częściej podejrzewanym problemem u dzieci, choć jej ostra postać dotyczy statystycznie zaledwie kilku procentów młodych pacjentów. Pojawiające się symptomy alergii mogą bowiem dotyczyć nie tyle poszczególnych składników pokarmowych, ile zanieczyszczeń czy warunków produkcji żywności, na które młody organizm nie jest bardzo wrażliwy. Sprawdź, czym jest alergia pokarmowa u dziecka, kiedy występuje i jakie są sposoby postępowania przy alergiach tego typu.
Kiedy występuje i czym jest alergia pokarmowa u dziecka?
Współcześnie dziecięce alergie pokarmowe mogą dotyczyć maluchów niemal od urodzenia do wieku kilku lat, choć z niektórych alergii i nietolerancji mali pacjenci nie wyrastają. Alergia pokarmowa jest swoistą reakcją organizmu - nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na określony składnik diety, którego organizm nie toleruje, wywołując szereg objawów często ze strony nie tylko układu pokarmowego, ale również naskórnych czy związanych z prawidłowym oddechem. W wyjątkowych przypadkach ciężkich alergii może dochodzić nawet do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Najczęstsze symptomy alergii pokarmowej
Pojawienie się alergii pokarmowej u dzieci najczęściej ma miejsce na etapie rozszerzania diety, wprowadzania do jadłospisu maluchów nowych dań. To okres od około pół roku do nawet trzeciego roku życia, choć może być nawet później. Zdarza się także, że noworodki i młodsze niemowlaki wykazują oznaki alergii pokarmowej, w szczególnych przypadkach - niezidentyfikowana wysypka u dziecka czy trudne do zdiagnozowania problemy trawienne. Jakie są jeszcze inne oznaki dziecięcych alergii pokarmowych? Oto lista niepokojących symptomów u dziecka:
- bóle brzucha, płacz i niepokój po spożyciu posiłków,
- nudności, wymioty, obfite ulewanie,
- rzadkie stolce lub przeciwnie - częste zatwardzenia,
- ze strony układu oddechowego - nawracające zapalenia oskrzeli, utrudniony oddech, świsty, sapka,
- objawy skórne - suchość, szorstkość, zmiany zapalne, wysypka, zmiany łojotokowe oraz atopowe.
Generalnie symptomy takie nie są jednoznaczne i mogą być związane również z różnymi dolegliwościami, infekcjami u najmłodszych. Dlatego też ich występowanie wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą dziecka.
Leczenie i przeciwdziałanie alergiom pokarmowym u najmłodszych
W przypadku alergii pokarmowych u dzieci kluczowa jest szczegółowa obserwacja. Podstawową metodą leczenia jest dieta eliminacyjna, która polega na usunięciu z jadłospisu produktów wywołujących alergie pokarmowe. Nie należy jednak samodzielnie poddawać leczeniu dziecka, ograniczać w sposób drastyczny jego diety bez konsultacji z lekarzem, a często także dietetykiem, by nie spowodować wystąpienia u dziecka niedoborów z powodu źle zbilansowanej diety. Bezpośrednie przeciwdziałanie występowania alergii pokarmowych nie jest właściwie możliwe, jednak można szybko je zdiagnozować, jeżeli dziecko ma w odpowiedni sposób rozszerzaną dietę z mlecznej na stałą. Pojedynczy produkt spożywczy, potencjalny alergen może powodować pojawienie się objawów alergii nawet dopiero po 4 dniach od spożycia, dlatego nie warto spieszyć się przy podawaniu nowych rzeczy niemowlęciu.
Najlepsze porady - szybka pomoc w dziecięcych alergiach pokarmowych
Każde wystąpienie symptomów alergii pokarmowych wymaga dobrej obserwacji oraz wizyty czy konsultacji z doświadczonym lekarzem. Warto jednak poznać również szereg profesjonalnych porad i rzetelnych informacji, które znajdziesz naportalu https://dzidziusiowo.pl/. Dzięki nim problem alergii pokarmowej u dzieci będzie dla Ciebie bardziej zrozumiały, a sposoby jej leczenia staną się Ci bliższe.