Apteczka seniora: to musi się w niej znaleźć!

Apteczka seniora: to musi się w niej znaleźć!

Wyposażasz apteczkę swoim rodzicom, dziadkom, a może sam jesteś seniorem? Pamiętaj, aby – oprócz standardowych bandaży czy środków dezynfekujących – dokupić do niej również urządzenia monitorujące stan zdrowia. Podpowiadamy, jak dobrze skompletować apteczkę dla seniora.

Apteczka seniora – obowiązkowe artykuły

Apteczka seniora musi zawierać nieco więcej artykułów niż standardowa apteczka domowa. Wynika to ze słabszego stanu zdrowia osób starszych i konieczności częstszego monitorowania ich parametrów życiowych. Co koniecznie musi się w niej znaleźć?

  • Podstawowe artykuły medyczne takie jak: termometr, maseczki, pęseta, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, termofor. To baza, która pomoże szybko uśmierzyć ból czy sprawdzić gorączkę, zanim przyjedzie pogotowie.
  • Środki dezynfekcyjne, czyli podstawowe produkty, dzięki którym samodzielnie oczyścisz ranę i powstrzymasz wdanie się zakażenia po skaleczeniu.
  • Materiały opatrunkowe, które pomogą samodzielnie opatrzyć ranę czy zatamować większe krwawienie przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
  • Leki dostępne bez recepty, np. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – seniorzy często nie mają możliwości wybrać się „na szybko” do apteki, gdy zacznie rozkładać ich przeziębienie czy chwyci ból głowy.
  • Leki na receptę – ale tylko te, które wypisał lekarz! W apteczce seniora (ale i każdej innej!) nie należy umieszczać leków przepisywanych na receptę tak „na wszelki wypadek”.

Apteczka każdego seniora powinna być dodatkowo wyposażona w ciśnieniomierz i pulsoksymetr. Ciśnieniomierz to podstawowy sprzęt, którego większość starszych osób używa codziennie – nie tylko mając zaburzenia na tym tle! Z kolei pulsoksymetry, które bezproblemowo nakłada się na palec, pozwalają zmierzyć natlenienie krwi – to parametr szczególnie istotny u osób z zaburzeniami oddychania czy krążenia.

Apteczka seniora powinna być też w pewnym stopniu spersonalizowana. Seniorzy cierpiący na cukrzycę obowiązkowo muszą mieć w niej glukometr i insulinę, a osoby chorujące na astmę – inhalator.

Czego w apteczce seniora być nie powinno?

W domowych apteczkach często znajduje się zbyt dużo leków – dotyczy to nie tylko seniorów, ale wszystkich osób. Najczęściej nie ma czasu na sprawdzanie terminów ważności poszczególnych lekarstw, a przy kolejnych schorzeniach w rodzinie do koszyczka czy szafki dokłada się następne syropy i tabletki. Zadbanie o ten aspekt apteczki jest szczególnie istotne w przypadku seniorów, którzy często nie widzą dokładnie daty ważności leku albo po prostu sięgają po tabletkę, nie zastanawiając się, czy jest ona jeszcze „w terminie”.

Dla dobra swoich rodziców czy dziadków warto raz na jakiś czas zrobić porządek w ich apteczce i wyrzucić to, co przeterminowane albo niepotrzebne. Zbyt duża ilość lekarstw to ryzyko, że kiedyś dziadek czy babcia się pomylą i zażyją coś niewłaściwego.

Apteczka seniora nie różni się znacząco od wyposażenia, które każdy z nas powinien mieć w domu. Główną różnicą jest zaopatrzenie jej w urządzenie medyczne, monitorujące stan zdrowia: ciśnieniomierz, pulsoksymetr czy glukometr. Takie sprzęty dają dużo spokoju nie tylko samemu seniorowi, ale także jego rodzinie, która w każdej chwili może sprawdzić samopoczucie i parametry życiowe bliskiej osoby.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.