Czym jest zgaga i jakie są skuteczne sposoby na zgagę?

Czym jest zgaga i jakie są skuteczne sposoby na zgagę?

Zgaga to nieprzyjemne uczucie lokalizujące się za mostkiem, pojawiające się najczęściej po spożytym posiłku. U niektórych osób może wynikać z tzw. błędu dietetycznego, czyli zbyt obfitego/tłustego posiłku, u innych – z nieprawidłowości w pracy przełyku i żołądka.

Jak rozpoznać zgagę?

W większości przypadków zgaga nie wymaga poszerzonej diagnostyki w gabinecie lekarskim, oprócz sytuacji wymienionych poniżej:

  • ból wybudzający w nocy,
  • pierwszy raz wystąpienia zgagi po 40. roku życia,
  • problemy z połykaniem,
  • niezamierzona utrata masy ciała.

Jak postępować w przypadku zgagi?

Czy istnieją sposoby na złagodzenie dolegliwości? Otóż tak – kilka wybranych przedstawiamy poniżej.

  1. Nałogi – zarówno alkohol, jak i papierosy obniżają napięcie mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który pełni funkcję naturalnej bariery między światłem przełyku i żołądka. Rezygnując lub znacznie ograniczając te używki, mamy szansę na poprawę samopoczucia.
  2. Dieta – istnieją pokarmy, które nasilają zgagę i wydzielanie soków żołądkowych. Dlatego przyjrzyj się temu, co ląduje na twoim talerzu i postaraj się ograniczyć takie produkty jak: tłuszcze zwierzęce, cytrusy, czekolada, ostre przyprawy, czosnek i cebula.
  3. Warto wiedzieć, że mocna kawa i herbata także mogą być przyczyną zgagi. Jeżeli masz problem ze zmianą diety, rozważ wizytę u dietetyka. Przysłuży się to nie tylko twojemu samopoczuciu, ale także wadze.
  4. Jeżeli już zdarzyło ci się przesadzić z jedzeniem i odczuwasz palenie za mostkiem, ból w klatce i kwaśny posmak w buzi, możesz sięgnąć po naturalny preparat, który zneutralizuje kwas solny w przełyku i przywróci dobre samopoczucie. Tym lekiem jest Rennie (https://www.rennie.pl/) – jego kompozycja opiera się o wodorowęglan wapnia i magnezu, które działają miejscowo już w ciągu 2 minut od przyjęcia doustnego. Preparat warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ trudno przewidzieć, kiedy złapie nas zgaga.
  5. Sen – wiele osób skarży się na problemy ze snem w związku z pojawiającą się zgagą. Jeżeli chcesz zagwarantować sobie regenerujący odpoczynek, uwzględnij kilka czynników:
  • kolację zjedz na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka (niech to będzie coś lekkiego), posiłek spożyj w spokoju i nie popijaj go niczym przez pierwsze pół godziny,
  • unieś wezgłowie swojego łóżka o kilka centymetrów, dzięki czemu przełyk będzie znajdował się powyżej żołądka i pokarm będzie miał „trudniejszą” drogę do pokonania,
  • jeżeli lubisz spać na boku, wybierz lewy bok – w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku.

  6. Przyjrzyj się spożywanym przez siebie lekom – być może niektóre z nich nasilają zgagę. Jeśli tak, udaj się do lekarza rodzinnego i porozmawiaj o alternatywnym leczeniu.

Źródła:
[1] – https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
[3] – Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Chroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.