Sposób na wzdęcia

Sposób na wzdęcia

Dodano: 25-04-2015

wzdęcia brzuch ból brzucha

Wiele osób zna to z własnego doświadczenia. Brzuch robi się napięty, spuchnięty, a dodatkowo pojawia się dyskomfort ze strony układu trawiennego. Jak temu przeciwdziałać? Wszak wzdęcia nie są niczym przyjemnym i – choć po jakimś czasie mijają samoistnie – mogą powracać nawet codziennie. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby dać sobie z nimi radę?

SKĄD SIĘ BIORĄ WZDĘCIA?

Od czasu do czasu wzdęcia mogą przydarzyć się każdemu – wedle przeprowadzonych badań raz na jakiś czas zmaga się z tym problemem około 30% dorosłych ludzi. 

Wzdęcia pojawiają się wówczas, gdy dojdzie do jakiegoś zaburzenia w naszym układzie trawiennym, który zwykle działa bez zarzutu – niezbędne składniki pochodzące z pokarmu są przyswajane przez organizm, a zbędne wydalane. 

Wzdęcia to po prostu nagromadzenie gazów w jelitach, które skutkuje bolesnością brzucha oraz jego nadmiernym powiększeniem. Zwykle chodzi po prostu o połknięcie zbyt dużej ilości powietrza w trakcie jedzenia, bądź picia. Kobiety w trakcie menstruacji również uskarżają się na wzdęcia. 

JAK SOBIE PORADZIĆ?

Wzdęcia zwykle ustępują same, jednakże możemy przyspieszyć ten proces i pomóc swemu organizmowi uporać się z tym niemiłym problemem.

1. PIJ KEFIR! - picie kefiru rano i wieczorem, dzięki zawartości magnezu oraz potasu, pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Konieczne jest jednak spożywanie go osobno, a nie w połączeniu z innymi pokarmami. Odczekajmy pół godziny, a zobaczymy efekt!

2. JEDZ NORMALNE POSIŁKI! - brak spożywania pokarmów w nadziei, że w ten sposób poradzimy sobie ze wzdęciami, to błąd! Trzeba jadać normalne posiłki, aby pomogły one przepchnąć szkodliwe gazy do jelita grubego. Inaczej organizm zacznie magazynować to, co dostarczyliśmy mu wraz z jedzeniem wcześniej i gazy nie znikną. 

3. WYKORZYSTAJ LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ZIÓŁ! - wiele ziół ma zbawienny wpływ na nasz organizm, stąd warto wprowadzić je do swojej diety. Można na przykład zaparzyć sobie herbatkę z kopru włoskiego, a do obiadu dodać nieco mięty.

4. WIĘCEJ SIĘ RUSZAJ! - ruch sprzyja likwidacji wzdęć. Należy pomyśleć o treningu, ponieważ zwykle zbyt mało się ruszamy i może to być przyczyną problemów z układem pokarmowym. Zasada jest taka, że trzeba się dużo i szybko ruszać, a zwolnić w trakcie jedzenia, ponieważ szybkie pochłanianie pokarmów sprzyja połykaniu powietrza i tworzeniu wzdęć!

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.