Dieta ketogeniczna - na czym polega dieta keto?

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna staje się coraz popularniejszym sposobem odchudzania. Zastanawiasz się na czym dokładnie polega, jakie są jej zasady i co wolno a czego nie można na niej jeść? Ten blog o diecie ketogenicznej odpowie na Twoje pytania. Dowiesz się tu wszystkiego co musisz wiedzieć o keto diecie.

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta keto należy do diet niskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Cukry stanowią podstawę diety większości osób – ich spożycie sięga średnio około 50% wszystkich dostarczanych kalorii. Keto dieta polega na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, których udział w diecie nie powinien przekraczać 5% dziennego spożycia kalorii. Większość dostarczanej organizmowi energii (70-80%) stanowią natomiast tłuszcze. Pozostałe 15-25% to białka.

Zasady diety ketogenicznej

Celem znacznego ograniczenia węglowodanów w diecie jest osiągnięcie przez organizm stanu ketozy. Jest to stan metaboliczny, w którym organizm jako główne źródło energii wykorzystuje zapasy tłuszczu. Ketoza nie może być jednak osiągnięta z dnia na dzień. Potrzeba czasu, aby organizm przystosował się do zmiany sposobu wytwarzania energii. Okres ten to tzw. keto adaptacja. Trwa on zwykle około 30 dni. Po tym okresie osiągana jest właśnie ketoza - stężenie ciał ketonowych we krwi jest dużo większe niż stężenie glukozy. Nie tylko zapewnia to efektywne spalanie tłuszczu, ale także hamuje uczucie głodu, zmniejszając apetyt.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Podstawą jadłospisu w keto diecie są tłuszcze. Ważne jest aby pochodziły one z produktów wysokiej jakości, jak najmniej przetworzonych. Wskazane jest spożycie mięs (wołowego, wieprzowego, drobiowego), tłustych ryb i owoców morza (łosoś, makrela, śledź, krewetki), orzechów i nasion, oliwy z oliwek czy awokado. Dozwolone jest także spożycie jaj i nabiału (twaróg, serki wiejskie, śmietana, mleko roślinne). Ponadto keto jadłospis powinny uzupełniać warzywa o jak najniższej zawartości cukrów i dużej zawartości wody, takie jak: brokuły szpinak, kalafior, jarmuż, bakłażan, szparagi, sałata, cukinia, oliwki, awokado, kapusta. Odpowiednio skomponowany keto jadłospis powinien zapewnić Ci smaczne i pożywne posiłki.

Jakich produktów unikać?

Do produktów zakazanych należy wszystko to, co zawiera duże ilości węglowodanów:

  • słodycze i słodzone napoje (napoje gazowane, soki owocowe, desery, ciastka, czekolada, batony)
  • ziarna i produkty zbożowe (płatki, mąka, chleb, bułki, makaron, ryż)
  • owoce (banany, daktyle, winogrona, mango, suszone owoce, rodzynki)
  • warzywa o wysokiej zawartości cukrów (ziemniaki, bataty, kukurydza i rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica i groszek)
  • alkohol

Działanie odchudzające keto diety

Spalanie tłuszczu stanowi główne źródło, z którego czerpią energię organizmy osób stosujących keto dietę. Dlatego jednym z jej rezultatów jest wyraźna redukcja tkanki tłuszczowej. Efekty odchudzające widoczne są już na samym początku stosowania diety ketogenicznej – w ciągu pierwszych dwóch tygodni można schudnąć nawet do 5 kg. Po tym czasie średnia utrata masy ciała utrzymuje się w granicach 1 kg tygodniowo. Keto dieta zapewnia stopniową redukcję masy ciała, co sprawia, że odchudzanie jest bardziej skuteczne.

Zalety diety ketogenicznej

Dieta keto może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Do korzyści zdrowotnych płynących ze stosowanie diety wysokotłuszczowej należą:

  • redukcja tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha
  • zmniejszenie apetytu
  • spadek poziomu glukozy i insuliny
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi
  • wzrost poziomu energii i dobre samopoczucie

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.