Nie możesz schudnąć? Oto siedem najbardziej prawdopodobnych powodów

Nie możesz schudnąć? Oto siedem najbardziej prawdopodobnych powodów

Dodano: 16-10-2015

odchudzanie

W naszym artykule wyjdziemy z założenia, że podejmujecie się aktywności fizycznej i do tego macie dobrze zbilansowaną dietę. Mogłoby się wydawać, że wchodzenie na wagę będzie dawać tylko przyjemność ale tak nie jest ponieważ efektów brakuje. Dlatego postaramy się powiedzieć o kilku sytuacjach, które sprawiają, że waga niestety nie spada. 

Często zaczynamy się również zastanawiać czy przypadkiem nie jesteśmy chorzy, a w naszym organizmie coś nie działa tak jak trzeba. Kobiety podejrzewają, że to chroniczny stres oraz problemy hormonalne doprowadzają do takiego stanu rzeczy. Oczywiście są pewne sytuacje i choroby, takie jak problemy z tarczycą czy zespół policystycznych jajników, które będą wpływały na proces odchudzania. Jednak po badaniach okazuje się, że często to codzienne błędy uniemożliwiają nam chudnięcie, a nie podejrzewane problemy ze zdrowiem. Metabolizm można skutecznie przyspieszyć!

1. Metabolizm zwalnia gdy: Jesteś maniaczką odchudzania

Jeśli już masz za sobą jakieś diety, organizm na pewno doskonale o tym pamięta. Często odchudzanie wiązało się z jakimiś wyrzeczeniami i nasz organizm bardzo szybko zauważa, że dostaje mniej i zaczyna się przestawiać na tryb oszczędny. Będzie chciał funkcjonować w taki sposób, by nie tracić nic przy mniejszej dawce kalorii. 

W takiej sytuacji, gdy ma się już za sobą własne pomysły na odchudzanie (często zaskakujące) – warto skorzystać z pomocy dietetyka. Należy wybierać takie jedzenie, które może wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu. Doskonałe będą zielone warzywa, chudy nabiał z probiotykami czy zdrowe tłuszcze. Jako przypraw warto używać chilli, zioła i pieprz, ponieważ są to produkty, które dobrze działają na metabolizm.


Sprawdź też: "Jak można szybko i skutecznie schudnąć w 3 prostych krokach? Odchudzanie z dietetyk A. Winiarską"


2. Metabolizm zwalnia gdy: Masz w nosie śniadania

Często z rana staramy się ze wszystkim zdążyć i niestety często zapominamy o zdrowym śniadaniu. Badania wykazują, że te osoby, które zawsze pamiętają o pierwszym posiłku, raczej nie mają problemów z tyciem. Dodatkowo wykazano, że ci, którzy przy śniadaniu dostarczali organizmowi tylko do 11% dziennej energii, byli narażeni na tycie. Z rana, gdy nie damy organizmowi paliwa, będzie on zwalniał z przemianą materii. 

Tutaj rozwiązanie będzie bardzo proste – warto każdego dnia wstawać 15 minut wcześniej, wypić można wodę z cytryną, która będzie pobudzać nasz żołądek. Dalej ciepły prysznic, nie trzeba również dużo jeść! Wystarczy dobre, energetyczne musli z jogurtem, kawa zbożowa czy ziołowa herbata. 

3. Metabolizm zwalnia gdy: Zapominasz o witaminie D

Witamina D ma ogromny wpływ na odchudzanie. Po co nam ona? Razem z wapniem przyczynia się do obniżenia produkcji kortyzolu, który wpływa na odkładanie się tłuszczu w okolicach pasa. Poza tym, gdy witaminy D jest w organizmie wystarczająco dużo, będzie on wydzielał leptynę i mózg będzie wtedy obierał informację o sytości. Im mniej tej witaminy w ustroju, tym mniej będzie leptyny, a co za tym idzie będzie się pojawiać większy apetyt. 

Aby sobie z tym poradzić, można rozważyć sięgnięcie po suplementy. Dzienna podaż witaminy D w wysokości 800-2000 mg wystarczy. Przy dużej otyłości można tę ilość zwiększać o 50%. Najczęściej osoby z dużym BMI mają mniejszy poziom witaminy D w organizmie. 

4. Metabolizm zwalnia gdy: Jesz za rzadko

Dłuższe przerwy między posiłkami to również problem, który sprawi, że nasz organizm będzie się przestawiał na tryb oszczędny. Podobnie jest przy dietach z ograniczeniem podaży kalorii. Gdy główny posiłek je się wieczorem, organizm rpracuje wolniej i takie odchudzanie nie przyniesie nam efektów. 

Dlatego najlepiej jeść każdego dnia 5-6 małych posiłków o stałych porach. W taki sposób przyzwyczai się mózg do regularnych dostaw i spalanie nadprogramowych kalorii będzie odbywać się na bieżąco. Jeśli chodzi o węglowodany, warto je spożywać w pierwszej połowie dnia, a w drugiej lepiej jeść więcej białka. 

5. Metabolizm zwalnia gdy: Żałujesz sobie snu

Sen krótszy niż 6 godzin będzie wpływał pobudzająco na nasz apetyt i w efekcie będzie sprzyjał tyciu. Dlatego warto spać regularnie po 7-8 godzin, a wieczorem przed spaniem można dla wycieszenia wypić mleko albo szklankę ziołowej herbaty. Pamiętaj, że bezsenność może być oznaką wielu dolegliwości.

6. Metabolizm zwalnia gdy: Stresujesz się

Ciągły stres to niezawodny patent na spowolnienie metabolizmu. W organizmie wzrośnie poziom hormonu stresu – kortyzolu, a co za tym idzie, także ilośc odkładanej tkanki tłuszczowej.

Dlatego nie ma się co się przesadnie stresować tym czy się chudnie – trzeba podchodzić do życia z uśmiechem, spotykać się z innymi i pozbyć się kompleksów.


Przeczytaj także: "Sposoby na szybkie uspokojenie się. Zapanuj nad stresem."


7. Metabolizm zwalnia gdy: Zaśmiecasz organizm

Pewne sztuczne dodatki w żywności wpływają na to, że nasz organizm będzie gromadził tłuszcz i dodatkowo będzie się zatruwał. W ten sposób dochodzi do kumulacji toksyn w organizmie. 

W celu skutecznego oczyszczenia organizmu z toksyn należy wybierać produkty nieprzetworzone, w których jest dużo błonnika oraz zwiększyć dzienną ilość wypijanej wody. Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść wolniej.

Zachęcamy także do zapoznania się z rankingiem najlepszych produktów wspomagających odchudzanie.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.