Lato kojarzy nam się z upałami i wysoką temperaturą. Wiele osób wybiera wakacyjne kurorty w egzotycznych miejscach lub spędza sporo czasu na słońcu, ciesząc się gorącym klimatem letnich miesięcy w naszym kraju. Słońce pomaga nam odpocząć i przy odpowiedniej ochronie zapewnia ładną opaleniznę, musimy jednak pamiętać, aby zadbać o nasz organizm i nie dopuścić do nadmiernej utraty wody, która może mieć poważne konsekwencje. Dlatego w czasie wakacji zawsze warto mieć pod ręką elektrolity do picia. Zobaczmy, czemu to takie ważne.
Jaka jest rola elektrolitów w organizmie?
Elektrolity, czyli jony sodu, wapnia, magnezu i potasu są naszemu organizmowi niezbędne do utrzymania równowagi osmotycznej.
Potas – bierze udział w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Gdy pierwiastka jest zbyt mało, dochodzi do skurczu mięśni, pojawiają się zaburzenia pracy serca, spada ciśnienie krwi. Dodatkowe objawy to ciągłe zmęczenie, senność, bóle głowy.
Magnez – wpływa na utrzymanie równowagi nerwowo-mięśniowej, sprzyja regeneracji organizmu. Niedobór magnezu może wywołać zaburzenia w krzepnięciu krwi i spowodować skurcze mięśni.
Sód – odpowiada za utrzymanie równowagi płynów ustrojowych w organizmie, reguluje ciśnienie krwi.
Wapń – wpływa na prawidłową pracę mięśni, jest odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe.
Skutki niedoboru elektrolitów
Jeżeli elektrolitów w organizmie znajduje się zbyt mało, dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, co skutkuje odwodnieniem. Jest to stan, w którym zakłóceniu ulegają wszystkie procesy metaboliczne organizmu, przez co nie może on odpowiednio funkcjonować.
Objawy odwodnienia to między innymi:
- osłabienie;
- wzmożone pragnienie;
- bóle głowy;
- rzadkie oddawanie moczu;
- suchość błon śluzowych;
- ciągłą senność lub nadmierne pobudzenie;
- ogólne pogorszenie samopoczucia;
- obrzęki nóg;
- drżenie mięśni.
Jak uzupełniać elektrolity?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, przy niedoborze elektrolitów picie samej wody mineralnej może nie wystarczyć. Chcąc zapewnić naszemu organizmowi szybszą regenerację po utraconych minerałach, najlepiej wybrać elektrolity do picia, czyli specjalne suplementy nawadniające, takie jak Dicoflor, zawierające odpowiednie ilości elektrolitów, dzięki którym szybciej wrócimy do formy.
Nawadnianie organizmu podczas upałów – jak to robić?
Długotrwale przebywanie w wysokiej temperaturze powoduje zwiększone wydzielanie potu, a wraz z nim utratę cennych minerałów. To właśnie dlatego w gorące dni tak ważne jest picie zwiększonych ilości wody oraz stosowanie elektrolitów do picia. Tym sposobem unikniemy odwodnienia.
Zaleca się, aby w upalne dni wypijać nawet do dwóch razy więcej, niż w dni normalne, czyli ok. 3, a nawet 4 litry płynów. Do uzupełniania elektrolitów najlepiej nadaje się wspomniana wcześniej woda oraz specjalne napoje nawadniające. Lekarze nie zalecają w tym celu picia zwiększonych ilości kawy i herbaty. Owszem, są to płyny, jednak działające moczopędnie, nie będą więc odpowiednie do skutecznego nawadniania. Oprócz wody i napojów z elektrolitami można postawić także na soki owocowe i warzywne.