Co warto wiedzieć o selenie?

Co warto wiedzieć o selenie?

Choć większość zna ten pierwiastek, niewielu zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa dla organizmu. Podobnie jak wiele innych z tablicy Mendelejewa, również i selen, choć jest pierwiastkiem występującym w przyrodzie w mikroskopijnych ilościach, może okazać się bardzo cennym źródłem dobrego samopoczucia.

Selen - cenny biopierwiastek

Selen to mikroelement, którym dość długo interesowali się naukowcy. Na jego temat wiedziano niewiele, a jak powszechnie wiadomo, to, o czym wiemy najmniej, przyciąga najbardziej. Pierwiastkiem zajmowano się przez wiele lat, badając jego poziom we krwi oraz rozważając wszelkie hipotezy związane z niedoborem.


Sprawdź: Kiedy warto postawić na suplementy witaminowe?


Choć selen występuje w przyrodzie w ilościach niemalże znikomych, to jednak o jego odpowiednią ilość w diecie powinny zadbać osoby w każdym wieku. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż dieta naszego klimatu pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik, a jego niedobory mogą występować w skrajnych okolicznościach, np. zaburzenia wchłaniania pokarmu z przewodu pokarmowego.

Co więcej, selen występuje naturalnie w ludzkim organizmie, m.in. w nerkach, mięśniach i osoczu krwi. Zapotrzebowanie, jak w każdym innym mikroelemencie jest różne w zależności od płci, wieku, stylu życia i przedstawia się następująco:

Wiek Wskazana porcja dzienna
niemowlęta 15-20 μg

dzieci:

od 1. do 3. roku życia

od 4. do 9. roku życia

 

20 μg

30 μg

chłopcy i dziewczęta

od 10. do 12. roku życia

od 13. do 18. roku życia

 

40 μg

55 μg

kobiety

kobiety w ciąży

kobiety karmiące

55 μg

60 μg

70 μg

mężczyźni 55 μg

Jakie funkcje pełni selen?

Napisaliśmy, czym jest selen i jakie jest jego zapotrzebowanie w różnych kategoriach wiekowych, jednak na pewno bardziej interesująca jest kwestia, do czego potrzebny jest człowiekowi selen? Otóż selen odgrywa ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym układu immunologicznego. Warto w tym miejscu zainteresować się produktem MACA plus Bioselen, który, dzięki zawartości selenu i ekstraktu z korzenia maca, wpływa korzystnie na poprawę odporności.

Nie bez powodu mówi się, że o odpowiednią ilość selenu w diecie powinny zadbać osoby, które borykają się z chorobami tarczycy, np. jej zapaleniem. Selen bowiem wchodzi w skład enzymu (zwanego dejodynazą), który bierze udział w produkcji i rozpadzie hormonów tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy, która charakteryzuje się tym, że gruczoł tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów, selen może okazać się swego rodzaju suplementem-niezbędnikiem zaraz po stosowaniu leków z syntetycznym analogiem tyroksyny.

Jeszcze do niedawna sądzono, że wiele chorób powstaje pod wpływem szkodliwego oddziaływania stresu oksydacyjnego, bliżej znanego jako nadmiar aktywnych form tlenu (mimo nazwy, nie ma on związku ze stresem przeżywanym podczas egzaminów). Z tego powodu uważano, że jednym z rozwiązań może być właśnie selen z uwagi na to, że poza enzymami związanymi z hormonami tarczycy, wchodzi on także w skład enzymów antyoksydacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety stanowią dodatek do codziennej diety i nie mogą być traktowane jako zamiennik zróżnicowanej diety, a już na pewno nie doprowadzą do trwałego ustąpienia chorób tarczycy czy chorób na jakimkolwiek innym podłożu. Dlaczego więc poświęcamy mu uwagę w tym artykule? Jego stosowanie może korzystnie oddziaływać na funkcjonowanie tychże enzymów, a to może przełożyć się np. na ochronę komórek i czerwonych krwinek przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Niedobory selenu i zatrucie selenem

Gdy dochodzi do niedoborów określonych witamin bądź minerałów, centrum dowodzenia organizmu reaguje i informuje poprzez szereg objawów. Niestety jeden objaw może świadczyć o różnych problemach, dlatego tak ważna jest profilaktyka i zweryfikowanie, w czym tkwi źródło złego samopoczucia.

Choć wspomnieliśmy wcześniej, że trudno o niedobory w diecie naszego klimatu oraz że selen występuje w ludzkim organizmie, to jednak są grupy narażone na jego niedobór. Zbyt małą ilość tego pierwiastka obserwuje się u osób z chorobami krążenia, niewydolnością nerek, chorobą AIDS, fenyloketonurią czy mukowiscydozą.


Czytaj również: Jakie są objawy niedoboru witamin i minerałów?


Niemniej wśród objawów niedoboru selenu znajdują się takie symptomy jak np. bóle mięśni, osłabienie całego ciała (zarówno fizyczne w postaci towarzyszącego uczucia zmęczenia, jak i psychiczne – pogorszenie koncentracji) lub także postępująca choroba wątroby i trzustki. Warto więc uzupełniać swoją dietę i przyjrzeć się bliżej suplementowi Olimp Selen.

O odpowiedni poziom selenu powinni dbać także diabetycy i to dla nich polecany jest produkt Olimp Morwa Biała PREMIUM, który jest wzbogacony w chrom i wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Trzeba jednak pamiętać, że tak, jak wszystko w nadmiarze szkodzi, również i selenem można się zatruć (bo tak nazywamy zjawisko nadmiaru danego składnika, tzw. selenoza).

Poszczególnymi jej objawami są m.in. kruchość i podatność paznokci na łamanie, wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, uczucie czosnkowego posmaku w ustach i oddechu, dolegliwości ze strony układu nerwowego, rozdrażnienie. Alaprolipon to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który zawiera szereg składników, w tym selen, wspierających funkcje układu nerwowego.

Naturalne źródła selenu

Selen występuje w przyrodzie w wielu produktach, zwłaszcza tych niskoprzetworzonych. Jednym z jego najcenniejszych źródeł są orzechy brazylijskie, zawierające 1917 μg selenu w 100 gramach. Nie bez powodu mówi się, że już dwa orzechy wystarczą, by zrealizować dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

Ponadto selen występuje w rybach, szczególnie dorszu, makreli, śledziach i karpiu, a także w soczewicy, grochu, jajach, drobiu i wątróbce. Mniejsza jego ilość znajduje się w mięsie wieprzowym, mleku, orzechach włoskich i płatkach owsianych.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.