Uzależnienie od słodyczy — pokonaj “cukrowego potwora”

Uzależnienie od słodyczy — pokonaj “cukrowego potwora”

Słodycze — lek na całe zło...większość z nas zajada się nimi już od dzieciństwa. Jeśli jednak zdarza Ci się sięgać po słodkości w celu poprawy nastroju, zaczynasz się denerwować, gdy nie możesz sięgnąć po kolejną porcję ulubionej przekąski, a najważniejszą częścią dnia jest dla Ciebie deser — możesz mieć problem. W jaki sposób skutecznie rozprawić się z uzależnieniem od słodyczy? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to dobrze trafiłeś — ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Dlaczego słodycze poprawiają humor?

Każdy z nas lubi słodycze — słodki smak preferowany jest nawet przez niemowlęta. Niektóre osoby może zdziwić fakt, że patrząc przez pryzmat biochemii mózgi narkomanów oraz osób uzależnionych od słodyczy wyglądają bardzo podobnie. Mechanizm, który wyzwala nałóg, zazwyczaj jest analogiczny — taka osoba wykazuje określony model zachowania, który jest charakterystyczny dla uzależnienia — zarówno fizycznego jak i psychicznego. Ciężko zrezygnować z ulubionych produktów, gdy organizm dopomina się o kolejną porcję produktu, dzięki któremu chwilowo można poczuć się lepiej. 
 
Nieustanne uleganie pokusie utrwala uzależnienie — ciało może uzależnić się od serotoniny (hormonu szczęścia), której produkcję w mózgu stymuluje zawarty w pożywieniu cukier. Równolegle rośnie w nas poczucie winy i własnej słabości.
 

Jak pokonać „cukrowego potwora”?

Aby skutecznie zwalczyć nałóg, musisz uświadomić sobie, że zagraża on poważnie Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Uzależnienie od słodyczy nie zniknie w jeden dzień, jednak z pomocą rodziny i przyjaciół na pewno się uda! Obierz sobie walkę z nałogiem za cel i zmierzaj do niego małymi krokami

 Krok 1: spożywaj regularne posiłki

Apetyt na słodycze pojawia się na skutek spadku poziomu cukru we krwi. Postaraj się więc zadbać o to, aby wahania poziomu cukru w Twoim organizmie były jak najmniejsze. Pomoże w tym regularne planowanie i spożywanie posiłków. Codzienna dieta powinna obfitować w węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają glukozę do krwi, tym samym ograniczając chęć na słodkości. Znajdziesz je m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, warzywach bogatych w skrobię oraz roślinach strączkowych.
 

Krok 2: opróżnij szafki z zapasów łakoci 

Czasami wystarczy unikać kontaktu ze słodyczami, by przezwyciężyć w sobie potrzebę sięgnięcia po nie. Pamiętaj: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal! I nie oszukuj się, że nie sięgniesz po tabliczkę czekolady schowaną głęboko w zakamarkach spiżarni. 

Krok 3: sięgaj po zdrowe zamienniki

Jedz więcej owoców i warzyw, które są pełne sycącego błonnika. Postaw na produkty jak najmniej przetworzone — czytaj świadomie etykiety produktów. Zamiast batonika sięgnij po banana lub garść orzechów, które zaspokoją Twoją potrzebę na coś słodkiego, a także wpłyną korzystnie na twoje zdrowie, wygląd oraz samopoczucie. Jeśli nie jesteś gotowy na radykalną zmianę — postaraj się codziennie zmniejszać ilość spożywanych słodyczy.


Zobacz także: Zdrowsze zamiennik nutelli na zdrowe, energetycznie śniadanie!


 Krok 4: spędzaj czas aktywnie 

Zacznij uprawiać sport, który poprawia zarówno wygląd jak i samopoczucie, dzięki wyzwalaniu ogromnej ilości endorfin w organizmie. Każda aktywność fizyczna jak jogging, fitness, czy spacery sprzyjają poprawie przemiany materii. W zdrowym ciele zdrowy duch! Ruch poprawia samopoczucie i dzięki temu niepotrzebne jest już dodatkowe wsparcie w postaci tabliczki czekolady.
 
Uzależnienie od słodyczy to często bagatelizowany problem. Na skutki jedzenia słodkości w nadmiarze nie trzeba długo czekać. Nadprogramowe kilogramy, cukrzyca, próchnica, choroby układu krążenia... Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć uzależnienie od słodyczy — nie czekaj! Aby osiągnąć sukces, trzeba zacząć działać.


Może zainteresuje Cię również: Jak ograniczyć spożywanie cukru.


 Jakie środki mogą okazać się Twoimi sprzymierzeńcami? 

Jeśli masz słabą silną wolę, uwolnienie od nałogu będzie wymagało sporo pracy. Pamiętaj, co możesz zyskać, a czym ryzykujesz, objadając się słodyczami. W aptekach znajdziesz szeroki wybór różnych, często naturalnych środków, które pomogą Ci sprostać temu wyzwaniu. W stabilizacji poziomu cukru we krwi mogą pomóc Ci suplementy diety zawierające chrom, jak tabletki Chrom Activ oraz kapsułki Doppelherz Aktiv - Na Poziom Cukru. Spośród preparatów pomocnych w zmniejszeniu apetytu nasi czytelnicy szczególnie polecają kapsułki Garcinia SLM i wygodne w użyciu saszetki Limitizer.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.