Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego na całym świecie. Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak zdiagnozować i leczyć IBS? Jak mogą w tym pomóc popularne preparaty apteczne? Porównajmy: Ibesan vs Colilen IBS – który z nich warto wybrać i dlaczego?
Spis treści:
1. Zespół jelita drażliwego – co to takiego?
Zespół jelita drażliwego (IBS), znany nam bliżej jako “nerwica jelit” czy “katar kiszek”, to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, która wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości ze strony jelit. Szacuje się, że cierpi na nią aż 10% osób na całym świecie, a ponad 75% z nich stanowią kobiety (1).
Zespół jelita drażliwego to zespół objawów oraz dolegliwości wywołanych przez nadmierną pobudliwość jelit. Objawy, które najczęściej towarzyszą IBS to dokuczliwe wzdęcia, nieprzyjemne uczucie pełności, doskwierający ból brzucha, uporczywe biegunki i dotkliwe zaparcia.
Oprócz występowanie nieprzyjemnych problemów trawiennych, IBS dla wielu osób może być również przyczyną pogarszającego się samopoczucia, ograniczenia kontaktów społecznych oraz powtarzających się nieobecności w pracy. Konieczne jest więc wczesne rozpoznanie choroby oraz wdrożenie indywidualnego planu leczenia. Pomoże to zniwelować odczuwane objawy i podnieść komfort życia.
2. Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca poznane. Na rozwój tego schorzenia mogą mieć wpływ:
- zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej,
- problemy z prawidłową perystaltyką (aktywnością motoryczną) jelit,
- przebyte wcześniej biegunki na tle infekcyjnym,
- nadwrażliwość trzewna,
- zaburzenia w składzie mikroflory jelit,
- występowanie IBS w rodzinie,
- stresujący tryb życia.
Przeczytaj także: Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie
3. Objawy zespołu jelita drażliwego
Do najczęstszych symptomów IBS należą:
- ból brzucha,
- uczucie pełności w brzuchu,
- wzdęcia,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- zaparcia,
- zmiana rytmu wypróżnień, często naprzemienne występowanie biegunki i zaparcia,
- obecność śluzu w kale.
Powyższe objawy mogą występować w różnych konfiguracjach i w różnym stopniu nasilenia.
Wyróżniamy 4 postacie zespołu jelita drażliwego:
- biegunkową (z przewagą biegunki)
- zaparciową (z przewagą zaparcia),
- mieszaną,
- nieokreśloną.
Podział ten ułatwia różnicowanie choroby i postawienie trafnej diagnozy. Jest również pomocny w dobraniu indywidualnych zaleceń dietetycznych dla osób z IBS.
Symptomy zespołu jelita drażliwego mogą być również mniej specyficzne – objawiać się m.in. przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami miesiączkowania bądź dolegliwościami natury psychicznej.
4. Diagnostyka zespołu jelita drażliwego
Częsty dyskomfort trawienny, nieregularny rytm wypróżnień, pogorszenie zdrowia i samopoczucia powinny skłonić nas do zastanowienia się nad przyczyną takiego stanu oraz do konsultacji z lekarzem.
W rozpoznaniu IBS dla lekarz pomocne są odpowiedzi na pytania:
- czy objawy utrzymują się co najmniej 3 miesiące?
- czy ból brzucha znika lub jest mniejszy po defekacji?
- czy ból brzucha występuje w nocy?
- jaka jest częstotliwość wypróżnień i konsystencja kału?
- czy bólowi brzucha towarzyszy zmiana konsystencji kału, biegunka lub zaparcia?
Potwierdzenie diagnozy powinno zostać poparte wynikami badań laboratoryjnych, jak:
- morfologia krwi,
- OB,
- badanie ogólne moczu,
- badanie mikrobiologiczne kału,
- badanie kału na obecność pasożytów.
- badania obrazowe, jak np. kolonoskopia.
5. Czy zespół jelita drażliwego można wyleczyć?
Aktualnie nie dysponujemy metodami pozwalającymi na całkowite wyleczenie IBS.
Obecnie leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na wdrożeniu diety i zmianie stylu życia, a także na łagodzeniu i niwelowaniu towarzyszących mu objawów.
Wiadomo również, że za utrzymanie równowagi wewnętrznej (homeostazy) w przewodzie pokarmowym odpowiedzialny jest endogenny układ opioidowy. W związku z tym spore nadzieje wiązane są badaniami nad aktywacją jelitowych receptorów opioidowych (OR), w szczególności μ (MOP) i δ (DOP) (2). Aktywowanie odpowiednich receptorów u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego może być dobrym krokiem do stworzenia metody leczenia, a nie wyłącznie łagodzenia objawów IBS.
Dieta przy zespole jelita drażliwego powinna być opracowana indywidualnie, w zależności od typu IBS oraz objawów:
- u osób z postacią zaparciową IBS polecane są pokarmy bogate w błonnik, który ułatwia wypróżnianie,
- u osób z postacią biegunkową IBS, eliminuje się z diety produkty wzmagające perystaltykę jelit oraz produkty pełnoziarniste,
- w każdym z przypadków dieta powinna być przede wszystkim łatwostrawna.
Na uwagę zasługuje dieta FODMAP, dedykowana osobom z IBS. Zakłada ona eliminację określonych produktów spożywczych, aby przywrócić chorym komfort trawienny. Dieta opiera się na produktach spożywczych o niskiej zawartości FODMAP, czyli grupie krótkołańcuchowych węglowodanów słabo wchłanianych, szybko fermentujących, o wysokim ciśnieniu osmotycznym. Należą do nich fruktoza, laktoza, fruktany, galaktany oraz poliole, jak sorbitol czy ksylitol (3). Przy opracowaniu diety warto skorzystać z pomocy dietetyka.
Zastosowanie diety wpływa korzystnie na polepszenie pracy przewodu pokarmowego, a także złagodzenie odczuwanych dolegliwości. Nie bez znaczenia jest również, aby posiłki spożywać regularnie oraz unikać stresu.
Produkty farmakologiczne pomocne w walce z objawami IBS to w głównej mierze leki przeciwbólowe i rozkurczowe, preparaty na dolegliwości trawienne, biegunkę oraz zaparcia. Warto zwrócić także uwagę na probiotyki. Preparaty probiotyczne wpływają korzystnie na przywrócenie prawidłowego składu mikroflory jelit. Pomagają pośrednio zmniejszyć dolegliwości bólowe przewodu pokarmowego, a także złagodzić problem wzdęć.
Przeczytaj także: Jak wspierać mikroflorę jelit oraz wybrać najlepszy dla siebie probiotyk?
Sprawdźmy, jak działają popularne wyroby medyczne, po które chętnie sięgają Polacy borykający się z zespołem jelita drażliwego: kapsułki Ibesan oraz kapsułki Colilen IBS. Który z nich warto wybrać, aby poskromić zespół jelita drażliwego?
6. Ibesan
Wyrób medyczny Ibesan jest produktem, którego substancją czynną jest naturalna glinka mineralna (w postaci krzemianu magnezowo-glinowego) oraz simetikon. Składniki te oddziałują na poziomie jelit.
Naturalna glinka mineralna absorbuje (pochłania) bakterie, toksyny i rotawirusy, dzięki czemu uniemożliwia im przyleganie do powierzchni błony śluzowej jelit.
Simetikon jest związkiem powierzchniowo czynnym, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w świetle jelit. Ułatwia tym samym ich pękanie. Dzięki temu usprawniony zostaje pasaż jelitowy. Łatwiej jest także pozbyć się nadmiaru gazów, nagromadzonych w przewodzie pokarmowym.
Składniki produktu pomagają unormować perystaltykę jelit, zmniejszając ryzyko wystąpienia ich niedrożności, a także złagodzić ból brzucha towarzyszący IBS.
7. Colilen IBS
Wyrób medyczny Colilen IBS to preparat, którego substancją czynną jest opatentowany roślinny kompleks molekularny żywic, polisacharydów i polifenoli – ActiMuncin.
Kompleks ten oddziałuje z powierzchnią błony śluzowej jelit w sposób mechaniczno-fizyczny. W wyniku tego śluzówka jelit zostaje pokryta cienką, delikatną warstwą ochronna, która ogranicza bezpośredni kontakt wyściółki jelit z czynnikami drażniącymi. Pomaga to stopniowo zmniejszyć odczuwany dyskomfort oraz przykre objawy związane z zespołem jelita drażliwego.
8. Ibesan vs Colilen IBS
Kluczowe informacje o produktach Ibesan oraz Colilen IBS zostały zebrane w postaci przejrzystej tabeli:
Nazwa | IBESAN | COLILEN IBS |
Typ produktu | wyrób medyczny | wyrób medyczny |
Postać farmaceutyczna | kapsułki | kapsułki |
Podmiot odpowiedzialny | Natur Produkt Zdrovit | Aboca |
Dla kogo? | osoby dorosłe oraz dzieci w wieku > 12 lat | osoby dorosłe oraz dzieci w wieku > 8 lat |
Cel stosowania | Preparat przeznaczony do stosowania w leczeniu zespołu jelita drażliwego, w celu łagodzenia bolesnych objawów towarzyszących IBS. | Preparat przeznaczony do stosowania w leczeniu zespołu jelita drażliwego, w celu łagodzenia bolesnych objawów towarzyszących IBS. |
Skład produktu |
Składniki aktywne: naturalna glinka mineralna, simetikon 50%, Pozostałe składniki produktu: hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek tytanu, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, olej z nasion słonecznika. |
Składniki aktywne: ActiMucin, opatentowany roślinny kompleks molekularny (IT nr 102012902020829) żywic (z kadzidłowca), polisacharydów (z aloesu) i polifenoli (z rumianku i melisy), mianowany na zawartość żywic ≥18%. Pozostałe składniki produktu: kumin, celuloza mikrokrystaliczna, olejek eteryczny z kopru włoskiego. Kapsułka z polisacharydów pochodzenia roślinnego. |
Sposób użycia |
Stosować doustnie, 3-4 razy dziennie po 2 kapsułki, popijając wodą. Przyjmować w trakcie lub po posiłku. |
Stosować doustnie, do 3 razy dziennie po 2 kapsułki, popijając wodą. Przyjmować w trakcie lub po posiłku. |
Zalecany okres kuracji |
2-4 tygodnie W ramach jednorazowej terapii nie należy stosować dłużej, niż 30 dni. Stosowanie preparatu można wznowić po 4 dniach przerwy. |
2-6 tygodni Kurację można powtórzyć w razie ponownego pojawienia się pierwszych objawów związanych z IBS. Stosowanie wyrobu może być łączone z innymi terapiami objawowymi (ostra faza dolegliwości). |
Przeciwwskazania |
– nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wiek poniżej 12 lat, – w okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie produktu powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem. |
– nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wiek poniżej 8 lat, – ciąża oraz karmienie piersią. |
Dodatkowe informacje | z uwagi na zawartość naturalnej glinki mineralnej, w trakcie kuracji mogą sporadycznie wystąpić dolegliwości jak wzdęcia, biegunka, zaparcia, uczucie pełności i ból brzucha. | --- |
Ulotka | CZYTAJ | --- |
Cena | od 42,68 zł za 60 kapsułek* | od 45,49 zł za 60 kapsułek* |
*dane Ceneo 9.11.2020 r.
9. Wnioski
PODOBIEŃSTWA
Produkty Ibesan oraz Colilen IBS łączy bardzo wiele.
Obydwa produkty:
- są wyrobami medycznymi leczniczymi – ich składniki nie wykazują działania farmakologicznego (jak leki), mogą jednak z powodzeniem uzupełniać kurację leczniczą,
- dostępne są w formie łatwych do połknięcia kapsułek,
- mogą być stosowane przez osoby dorosłe borykające się z zespołem jelita drażliwego, łagodząc i niwelując towarzyszące mu objawy: wzdęcia, biegunki, zaparcia, uczucie pełności oraz bólu w nadbrzuszu,
- stosuje się doustnie, po posiłku lub w czasie jego spożywania. Kapsułki należy popić odpowiednią ilością wody,
- przeznaczone są do stosowania przez okres minimum 2 tygodni,
- mają podobną cenę – ok 43 zł za 60 kapsułek. Jedno opakowanie preparatu wystarcza średnio na 10 dni (przy stosowaniu 6 kapsułek dziennie).
RÓŻNICE
Wyroby medyczne Ibesan i Colilen IBS różnią się między sobą kilkoma istotnymi szczegółami.
- największą z nich jest skład – substancjami czynnymi w produkcie Ibesan są naturalna glinka mineralna oraz simetikon 50%, podczas gdy w produkcie Colilen IBS jest to opatentowany roślinny kompleks molekularny żywic, polisacharydów i polifenoli – ActiMuncin. Składniki aktywne wyrobów działają w nieco odmienny sposób, żaden z nich nie modyfikuje jednak naturalnego przebiegu procesów fizjologicznych, zachodzących w organizmie,
- Colilen IBS może być stosowany u dzieci od 8 roku życia, Ibesan dopiero od 12 roku życia,
- Ibesan, po konsultacji z lekarzem może być przyjmowany przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Colilen IBS jest w takiej sytuacji przeciwwskazany do stosowania,
- w przypadku produktu Ibesan maksymalny czas jednorazowej kuracji to 4 tygodnie, a dla produktu Colilen IBS jest to 6 tygodni,
- dla preparatu Ibesan producent zastrzega możliwość epizodycznego wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w trakcie trwania kuracji.
- podmiot odpowiedzialny – to polska firma Natur Produkt Zdrovit w przypadku wyrobu Ibesan. W przypadku wyrobu Colilen IBS jest to międzynarodowa firma Aboca.
Wybór najlepszego preparatu dla siebie jest kwestią subiektywną. W tym przypadku produkty o wspólnym przeznaczeniu i sposobie stosowania różni przede wszystkim ich skład.
Składniki aktywne analizowanych wyrobów wykazują nieco inny mechanizm działania. Wynika to z odmiennych właściwości fizykochemicznych składników formulacji. W przypadku alergii lub nadwrażliwości na któryś ze składników produktu wybór jest prosty – wykluczamy produkt, o którym wiemy, że nam zaszkodzić.
Inne aspekty naszego wyboru zależą wyłącznie od subiektywnych odczuć i sytuacji, w której chcemy poskromić zespół jelita drażliwego. Warto skorzystać również z porady lekarza bądź farmaceuty.
Analizowane wyroby medyczne na pewno pomogą złagodzić niekomfortowe objawy towarzyszące IBS, polepszyć komfort życia osób zmagających się z tym schorzeniem, a tym samym wpłynąć korzystnie na ich samopoczucie.
Bibliografia:
1. | https://www.nature.com/articles/s41575-020-0286-8 |
2. | https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27494159/ |
3. | https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/dieta-fodmap---zasady-i-zastosowanie |