Domowe sposoby na wymioty

Wymioty to reakcja obronna organizmu, która często poprzedzona jest nudnościami. To bardzo nieprzyjemny proces, którego czas trwania zależy od powodu ich wystąpienia. Mimo że wymioty muszą minąć same, to są pewne domowe metody na choć trochę łagodniejszy ich przebieg. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, co może pomóc na wymioty, czy faktycznie nie powinno się w tym czasie pić słodzonych napoi i co należy koniecznie uzupełnić.

Czym są wymioty.

Wymioty (inaczej torsje) to gwałtowny wyrzut treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka i/lub jelit. Do wyrzutu dochodzi przez jamę ustną i jest to wynikiem silnych skurczów mięśni brzucha, przepony czy klatki piersiowej. Wymioty często poprzedzone są nudnościami — nieprzyjemnym uczuciem, które informuje, że może dojść do wymiotów — czasem jednak do wymiotów nie dochodzi. Wymioty mogą występować po zatruciu pokarmowym, zatruciu alkoholem, przez nadmierne rozdęcie odcinka przewodu pokarmowego lub przez ból głowy czy migrenę.

Domowe sposoby na wymioty.

- Krople żołądkowe — bardzo dobrze wpływają na metabolizm, a dodatkowo dają uczucie świeżości w żołądku i przełyku, które często minimalizuje wymioty lub całkowicie im zapobiega.

- Mięta pieprzowa — żucie mięty pieprzowej działa hamująco na wymioty. Sposób ten był stosowany jeszcze przez nasze babki.

- Napar z rumianku, melisy lub mięty — picie naparów pomaga w łagodzeniu skutków niestrawności, łagodzi nudności oraz zapobiega odwodnieniu się organizmu.

- Ocet jabłkowy — również pomaga na nudności. Nie każdy jest w stanie przełknąć ocet jabłkowy — w tym celu można wymieszać go z odrobiną miodu.

- Sok z cytryny — pomaga w zmniejszeniu odczuwanych nudności. Można dodać sok z cytryny do wody lub herbaty.


Może zainteresuję Cię również:  "wymioty — ranking najlepszych produktów".


Doraźna pomoc w przypadku wymiotów

W przypadku wystąpienia wymiotów warto zastosować się do kilku prostych zasad, które pomogą nam przejść przez ten nieprzyjemny proces:

- przyjmuj duże ilości chłodnych płynów,
- jedz mało, ale częściej,
- nie jedz do godziny pod wymiotach,
- ogranicz posiłki zawierające duże ilości tłuszczu,
- unikaj gorących potraw,
- nie wykonuj wysiłku fizycznego (szczególnie po jedzeniu),
- uzupełniaj elektrolity,
- po wymiotach płucz usta — by pozbyć się ich smaku i kwasu, który może uszkadzać zęby,
- przyjmuj osłodzone napoje — przy braku cukru organizm wytwarza aceton, który może nasilać wymioty.

Leki na wymioty.

Jeśli wymioty są nasilone, lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne, którymi są m.in. leki przeciwhistaminowe czy antagonistów receptorów serotoninowych. Heel Vomitusheel to lek homeopatyczny przeznaczony dla osób, które borykają się z nudnościami i wymiotamiSea-Band to opaska dla osób dorosłych oraz dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną ale również dla osób, którym towarzyszą nudności oraz wymioty spowodowane: ciążą, stosowaniem chemioterapii i znieczuleniem ogólnym. Syrop Lokomotiv to suplement diety dla osób, które borykają się z chorobą lokomocyjną - zwłaszcza dzieci. Preparat ElectroVit to suplement diety wskazany do stosowania w sytuacjach odwodnienia organizmu, do których przyczynia się intensywny wysiłek fizyczny, biegunka czy wymioty.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.